«Հայաստան» դաշինքը դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը Գեղամասարում ունեցած ելույթում հայտարարել է, որ պատերազմից հետո մարզում անվտանգային և տնտեսական լուրջ խնդիրներ էին առաջացել, iսկ առավել վտանգավոր է այն, որ հարևան պետությունը հավակնություններ ունի այդ տարածքների նկատմամբ։
«Երբ ասում է «Արևմտյան Ադրբեջան», այս տարածքներն է նկատի ունենում։ Երբ ասում է՝ «Գյոյչա»-ն իրենց լիճն է, այս տարածքներն են իր մտքում»,- հայտարարել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը:
Քոչարյանի խոսքով՝ Հայաստանը պետք է ճիշտ գնահատի աշխարհաքաղաքական իրավիճակը՝ նոր վտանգներից խուսափելու նպատակով։
«Եթե սխալ կողմնորոշվենք, եթե չհասկանանք՝ ինչ է կատարվում, իսկապես ևս մեկ փորձանք կարող ենք ունենալ»,- ասել է նա։
Դաշինքի առաջնորդն անդրադարձել է նաև սահմանամերձ բնակավայրերում աշխատատեղերի պակասի խնդրին՝ նշելով, որ հատկապես անասնապահությամբ զբաղվող բնակիչները դժվարությունների առաջ են կանգնել արոտավայրերի սահմանափակման հետևանքով։
«Այստեղ պետք է ստեղծել աշխատատեղեր։ Կարող է դա լինել հողագործություն, կարող է ենթադրել նաև արտոնություններ փոքր և միջին արդյունաբերական օբյեկտներ կառուցելու համար, բայց կարևորագույն հարցը աշխատատեղերն են»,- նշել է Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ սահմանամերձ բնակավայրերում բնակչության պահպանությունը երկրի անվտանգության կարևոր բաղադրիչ է։
«Մեր խնդիրը հետևյալն է՝ բոլոր սահմանամերձ շրջաններում այնպես անել, որ մարդիկ մնան, աշխատեն։ Այլ տարբերակ փոքր երկրի համար սեփական երկիրը պահելու համար ուղղակի չունենք։ Հայաստանը չի կարող միայն Երևանը լինել»,- հայտարարել է նա։
Դաշինքը 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների համար ներկայացրել է նաև իր նախընտրական հիմնական շեշտադրումները, որոնց թվում են բանակի և անվտանգության համակարգի ուժեղացումը, Ռուսաստանի հետ ռազմավարական հարաբերությունների պահպանումը, փոքր և միջին բիզնեսի աջակցությունը, գյուղատնտեսության ապահովագրության ներդրումը, էլեկտրաէներգիայի ցերեկային սակագնի իջեցումը, գույքահարկի բարձրացման մեղմացումը կամ չեղարկումը, համատարած հայտարարագրման համակարգի չեղարկումը, սոցիալական աջակցության ծրագրերի ընդլայնումը, ինչպես նաև բնապահպանական և ջրային ռեսուրսների կառավարման ծրագրերը։
Մայիսի 8-ին Հայաստանում մեկնարկել է հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը, որը շարունակվելու է մինչև հունիսի 5-ը։ Ընտրություններին մասնակցելու համար գրանցվել է 19 քաղաքական ուժ՝ 2 դաշինք և 17 կուսակցություն։
Դաշինքը ԿԸՀ-ին ներկայացրել է 213 թեկնածուից բաղկացած ցուցակ և ազգային փոքրամասնությունների 4 թեկնածուից կազմված ցուցակ։

11 Май 2026 - 08:33 AMT
Кандидат в премьер-министры от блока «Армения» Роберт Кочарян в выступлении в Гегамасаре заявил, что после войны в области возникли серьезные проблемы безопасности и экономики, а наиболее опасно то, что соседнее государство имеет притязания на эти территории.
«Когда он (Азербайджан) говорит «Западный Азербайджан», он имеет в виду эти территории. Когда он говорит, что «Гейча» — это их озеро, в его мыслях именно эти территории», — заявил он, сообщает «Арменпресс».
По словам Кочаряна, Армения должна правильно оценить геополитическую ситуацию, чтобы избежать новых угроз.
«Если мы неправильно сориентируемся, если не поймем, что происходит, действительно можем столкнуться еще с одной бедой», — сказал он.
Лидер блока также коснулся проблемы нехватки рабочих мест в приграничных населенных пунктах, отметив, что особенно жители, занимающиеся животноводством, столкнулись с трудностями из-за ограничения пастбищ.
«Здесь необходимо создавать рабочие места. Это может быть земледелие, это может предполагать также льготы для строительства малых и средних промышленных объектов, но важнейший вопрос — рабочие места», — отметил Кочарян.
По его словам, сохранение населения в приграничных населенных пунктах является важной составляющей безопасности страны.
«Наша задача следующая: во всех приграничных районах сделать так, чтобы люди оставались и работали. Иного варианта для маленькой страны, чтобы сохранить собственную страну, у нас просто нет. Армения не может быть только Ереваном», — заявил он.
Блок также представил свои основные предвыборные акценты к парламентским выборам 2026 года. Среди них — усиление армии и системы безопасности, сохранение стратегических отношений с Россией, поддержка малого и среднего бизнеса, внедрение страхования сельского хозяйства, снижение дневного тарифа на электроэнергию, смягчение или отмена повышения налога на имущество, отмена системы всеобщего декларирования, расширение программ социальной поддержки, а также программы по охране окружающей среды и управлению водными ресурсами.
8 мая в Армении стартовала предвыборная кампания к парламентским выборам, которые состоятся 7 июня; она продлится до 5 июня. Для участия в выборах зарегистрировались 19 политических сил — 2 блока и 17 партий.
Блок представил в Центральную избирательную комиссию список из 213 кандидатов и список из 4 кандидатов от национальных меньшинств.