«Հայաստան» դաշինքը դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը Գեղամասարում ունեցած ելույթում հայտարարել է, որ պատերազմից հետո մարզում անվտանգային և տնտեսական լուրջ խնդիրներ էին առաջացել, iսկ առավել վտանգավոր է այն, որ հարևան պետությունը հավակնություններ ունի այդ տարածքների նկատմամբ։
«Երբ ասում է «Արևմտյան Ադրբեջան», այս տարածքներն է նկատի ունենում։ Երբ ասում է՝ «Գյոյչա»-ն իրենց լիճն է, այս տարածքներն են իր մտքում»,- հայտարարել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը:
Քոչարյանի խոսքով՝ Հայաստանը պետք է ճիշտ գնահատի աշխարհաքաղաքական իրավիճակը՝ նոր վտանգներից խուսափելու նպատակով։
«Եթե սխալ կողմնորոշվենք, եթե չհասկանանք՝ ինչ է կատարվում, իսկապես ևս մեկ փորձանք կարող ենք ունենալ»,- ասել է նա։
Դաշինքի առաջնորդն անդրադարձել է նաև սահմանամերձ բնակավայրերում աշխատատեղերի պակասի խնդրին՝ նշելով, որ հատկապես անասնապահությամբ զբաղվող բնակիչները դժվարությունների առաջ են կանգնել արոտավայրերի սահմանափակման հետևանքով։
«Այստեղ պետք է ստեղծել աշխատատեղեր։ Կարող է դա լինել հողագործություն, կարող է ենթադրել նաև արտոնություններ փոքր և միջին արդյունաբերական օբյեկտներ կառուցելու համար, բայց կարևորագույն հարցը աշխատատեղերն են»,- նշել է Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ սահմանամերձ բնակավայրերում բնակչության պահպանությունը երկրի անվտանգության կարևոր բաղադրիչ է։
«Մեր խնդիրը հետևյալն է՝ բոլոր սահմանամերձ շրջաններում այնպես անել, որ մարդիկ մնան, աշխատեն։ Այլ տարբերակ փոքր երկրի համար սեփական երկիրը պահելու համար ուղղակի չունենք։ Հայաստանը չի կարող միայն Երևանը լինել»,- հայտարարել է նա։
Դաշինքը 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների համար ներկայացրել է նաև իր նախընտրական հիմնական շեշտադրումները, որոնց թվում են բանակի և անվտանգության համակարգի ուժեղացումը, Ռուսաստանի հետ ռազմավարական հարաբերությունների պահպանումը, փոքր և միջին բիզնեսի աջակցությունը, գյուղատնտեսության ապահովագրության ներդրումը, էլեկտրաէներգիայի ցերեկային սակագնի իջեցումը, գույքահարկի բարձրացման մեղմացումը կամ չեղարկումը, համատարած հայտարարագրման համակարգի չեղարկումը, սոցիալական աջակցության ծրագրերի ընդլայնումը, ինչպես նաև բնապահպանական և ջրային ռեսուրսների կառավարման ծրագրերը։
Մայիսի 8-ին Հայաստանում մեկնարկել է հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը, որը շարունակվելու է մինչև հունիսի 5-ը։ Ընտրություններին մասնակցելու համար գրանցվել է 19 քաղաքական ուժ՝ 2 դաշինք և 17 կուսակցություն։
Դաշինքը ԿԸՀ-ին ներկայացրել է 213 թեկնածուից բաղկացած ցուցակ և ազգային փոքրամասնությունների 4 թեկնածուից կազմված ցուցակ։

11 May 2026 - 08:32 AMT
Speaking in Geghamasar, Hayastan bloc prime ministerial candidate Robert Kocharyan said that after the war, serious security and economic problems had emerged in the province, while the most dangerous issue was that the neighboring state had claims to these territories.
“When it (Azerbaijan) says ‘Western Azerbaijan,’ it means these territories. When it says ‘Goycha’ is lake, it has these territories in mind,” he said, Armenpress reports.
According to Kocharyan, Armenia must properly assess the geopolitical situation to avoid new dangers.
“If we choose the wrong direction, if we fail to understand what is happening, we may indeed face another disaster,” he said.
The bloc’s leader also addressed the lack of jobs in border settlements, noting that residents engaged especially in cattle breeding have faced difficulties because of restricted access to pastures.
“Jobs must be created here. This could be agriculture, it could also involve privileges for building small and medium-sized industrial facilities, but the most important issue is jobs,” Kocharyan said.
According to him, keeping the population in border settlements is an important component of the country’s security.
“Our task is the following: to ensure in all border regions that people stay and work. A small country simply has no other way to preserve its own state. Armenia cannot be only Yerevan,” he said.
The bloc has also presented its main campaign priorities for the 2026 parliamentary elections, including strengthening the army and security system, maintaining strategic relations with Russia, supporting small and medium-sized businesses, introducing agricultural insurance, reducing the daytime electricity tariff, easing or canceling the property tax increase, abolishing the universal income declaration system, expanding social assistance programs, and implementing environmental and water resource management programs.
The campaign for Armenia’s June 7 parliamentary elections began on May 8 and will continue until June 5. Nineteen political forces have registered to participate in the elections: two blocs and 17 parties.
The bloc submitted to the Central Electoral Commission a list of 213 candidates and a separate list of four national minority candidates.