11 Մայիս 2026 - 08:03 AMT
Անվտանգության համար պետք է լավ հարաբերություններ հաստատել ռեգիոնալ երկրների և մեծ խաղացողների հետ, հայտարարելէ«Նոր ուժի» վարչապետի թեկնածու Հայկ Մարությունը:
«Անվտանգության ոլորտում մեր ամենակարևոր անելիքն է մաքսիմալ լավ հարաբերություններ հաստատել բոլոր մեր գործընկերների հետ, նախ ռեգիոնալ, և իհարկե նաև ավելի մեծ խաղացողների հետ»,-ասել է նամ հայտնում է Factor․am-ը:
Նա նշել է, որ մեծ խաղացողների շարքում տեսնում է ԱՄՆ-ին, Եվրամիությանը և Ռուսաստանին։
«Մեծ խաղացողները՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ, Եվրոմիություն… Դե Ռուսաստանը էլի մեծ խաղացող ա, բայց նաև ռեգիոնալ գործընկերների մեջ ա մտնում»,-ասել է նա։
Մարությանի խոսքով՝ իր քաղաքական ուժը պատրաստվում է խորացնել հարաբերությունները Եվրամիության հետ։
«Բոլոր ոլորտներում՝ և՛ արդարադատության, և՛ մարդու իրավունքների, մամուլի իրավունքների ոլորտում, բնապահպանության ոլորտում, բոլոր ոլորտներում բավական հետ ենք ընկած ստանդարտներով։ Մենք պետք է մեր ստանդարտները բերենք հավասարեցնենք եվրոպական ստանդարտի, որ կարողանանք ընդհանրապես խոսել էդ ընտանիքին անդամակցելու մասին։ Մինչև էդ խոսակցությունը միակողմանի է»,-նշել է նա։

11 Май 2026 - 09:32 AMT
Кандидат в премьер-министры от «Новой силы» Айк Марутян заявил, что для обеспечения безопасности Армении необходимо выстраивать хорошие отношения как с региональными странами, так и с крупными мировыми игроками.
«В сфере безопасности наша главная задача — максимально наладить отношения со всеми нашими партнерами, прежде всего с региональными странами, а также с более крупными игроками», — сказал он, сообщает «Factor.am ».
Марутян отметил, что к числу крупных игроков относит США, Европейский союз и Россию.
«Крупные игроки — это Соединенные Штаты, Евросоюз… Россия тоже крупный игрок, но одновременно входит и в число наших региональных партнеров», — заявил он.
По словам Марутяна, его политическая сила намерена углублять отношения с Европейским союзом.
«Во всех сферах — правосудие, права человека, свобода прессы, экология — мы серьезно отстаем по стандартам. Нам необходимо привести свои стандарты в соответствие с европейскими, чтобы вообще говорить о членстве в этой семье. Пока этот разговор остается односторонним», — подчеркнул он.