11 Մայիս 2026 - 08:03 AMT
Անվտանգության համար պետք է լավ հարաբերություններ հաստատել ռեգիոնալ երկրների և մեծ խաղացողների հետ, հայտարարելէ«Նոր ուժի» վարչապետի թեկնածու Հայկ Մարությունը:
«Անվտանգության ոլորտում մեր ամենակարևոր անելիքն է մաքսիմալ լավ հարաբերություններ հաստատել բոլոր մեր գործընկերների հետ, նախ ռեգիոնալ, և իհարկե նաև ավելի մեծ խաղացողների հետ»,-ասել է նամ հայտնում է Factor․am-ը:
Նա նշել է, որ մեծ խաղացողների շարքում տեսնում է ԱՄՆ-ին, Եվրամիությանը և Ռուսաստանին։
«Մեծ խաղացողները՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ, Եվրոմիություն… Դե Ռուսաստանը էլի մեծ խաղացող ա, բայց նաև ռեգիոնալ գործընկերների մեջ ա մտնում»,-ասել է նա։
Մարությանի խոսքով՝ իր քաղաքական ուժը պատրաստվում է խորացնել հարաբերությունները Եվրամիության հետ։
«Բոլոր ոլորտներում՝ և՛ արդարադատության, և՛ մարդու իրավունքների, մամուլի իրավունքների ոլորտում, բնապահպանության ոլորտում, բոլոր ոլորտներում բավական հետ ենք ընկած ստանդարտներով։ Մենք պետք է մեր ստանդարտները բերենք հավասարեցնենք եվրոպական ստանդարտի, որ կարողանանք ընդհանրապես խոսել էդ ընտանիքին անդամակցելու մասին։ Մինչև էդ խոսակցությունը միակողմանի է»,-նշել է նա։

“In the field of security, our most important task is to establish the best possible relations with all our partners — first of all with regional countries, and of course also with larger players,” he said, according to Factor.am .
Marutyan said he considers the United States, the European Union and Russia among those major players.
“The major players are the United States, the European Union… Russia is also a major player, though it is also among our regional partners,” he stated.
According to Marutyan, his political force plans to deepen relations with the European Union.
“In all areas — justice, human rights, media freedoms, environmental protection — we significantly lag behind in standards. We need to bring our standards in line with European ones in order to even speak about membership in that family. Until then, that discussion remains one-sided,” he noted.