Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության անվանումը կփոխվի։ Այդ մասին նախագիծը մշակել է հենց նախարարությունը։
Այն կդառնա Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության և արհեստական բանականության նախարարություն՝ համահունչ դարձնելով նախարարությանը վերապահված նոր գործառույթին՝ արհեստական բանականության, ամպային հաշվողական ծառայությունների ներդրման և զարգացման քաղաքականության մշակման և իրականացմանը, հայտնում է Factor.am-ը:
Փոփոխությունը բխում է Կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրից, որի «բարձր տեխնոլոգիաներ» մասի «թվայնացում» բաժնի դրույթները սահմանում են․ «Թվային արդիական միջավայրի ստեղծումը ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի համար, քանի որ այն համարվում է կառավարման, արտադրության, առաջխաղացման արդյունավետ գործիք»:

Название Министерства высокотехнологической промышленности Армении будет изменено. Соответствующий проект разработало само ведомство.
Министерство будет переименовано в Министерство высокотехнологической промышленности и искусственного интеллекта, что связано с новыми функциями по разработке и реализации политики в сфере искусственного интеллекта и облачных вычислительных сервисов, сообщает «Factor.am ».
Изменение вытекает из программы правительства Армении на 2021-2026 годы. В разделе «цифровизация» главы «высокие технологии» говорится, что «создание современной цифровой среды имеет стратегическое значение для Армении, поскольку рассматривается как эффективный инструмент управления, производства и продвижения».