Կարգալույծ Արման Սարոյանը թեմի հաշվից 15 մլն դրամ է հանել՝ չունենալով դրա իրավունքը,հայտարարել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը՝ անդրադառնալով վերջինիս՝ Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից Գարեգին Երկրորդի տնօրինությամբ ազատվելուց հետո կատարված գործողություններին։
«Դատավոր Էդգար Հովհաննիսյանը, որը նաև ԲԴԽ անդամ է, հերթական անգամ ապացուցել է իր կողմնակալ լինելը և Արման Սարոյանի ցանկությունները կատարելը»,- ասել է նա ասուլիսում, հայտարարել է Panorama.am-ը:
Նա նշել է, որ այդ ամբողջ ընթացքում հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունն իրեն դրսևորել է ակնհայտ ապօրինի կերպով և սպասարկել է Արման Սարոյանի պահանջները։
«Սարոյանն ամեն առիթով նամակ է գրում, ասում է՝ ֆեյսբուքյան էջ են բացել, խնդրում եմ արգելեք։ Կարծեք՝ հարկադիր կատարողը դարձել է Արման Սարոյանի անձնական աշխատակիցը։ Այս առումով նամակներ են գրում, ահաբեկում են հոգևորականներին, Մասյացոտնի թեմի առաջնորդական տեղապահ Հոգեշնորհ Տ․ Ռուբեն վարդապետ Զարգարյանին, իսկ նամակների տակն անպայման գրում են՝ թե չէ քրեական պատասխանատվության կենթարկենք»,- ասել է Զոհրաբյանը։
Փաստաբանը հիշեցրել է, որ Արման Սարոյանը դատարան է դիմել՝ վիճարկելով Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի կողմից իրեն Մասյացոտնի թեմի թեմակալ առաջնորդի պաշտոնից ազատելու տնօրինությունը։
«Հայցի ապահովման միջոց է կիրառել դատարանն ու որոշում կայացրել՝ արգելել պատասխանող Հայ Առաքելական սուրբ եկեղեցուն և այլն անձանց իրականացնել որևէ գործողություն, որը կարող է որևէ կերպ խոչընդոտել Արման Սարոյանի՝ որպես թեմի առաջնրոդ լիազորություններ իրականացմանը, այդ թվում ֆինանսական հաշիվների տնօրինությումը»,-ասել է Զոհրաբյանը:
Նրա խոսքով՝ դատարանը՝ դատավոր Էդգար Հովհաննիսյանի նախագահությամբ, ըստ էության, այդ հարցը դիտարկել է որպես աշխատանքային վեճ և կիրառել է նման ապահովման միջոց։
«Դատարանը վատ վիճակ է ստեղծել Հայ Առաքելական սուրբ եկեղեցու համար։ Արման Սարոյանը, որը նաև չի հանդիսանում հոգևորական, կարգալույծ է հռչակվել, այսօր բանկային հաշիվներից գործարքներ է կատարում՝ դատարանի որոշման և հարկադիր կատարողի կամայական մեկնաբանության հիման վրա։ Ավելին՝ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, երբ որ նրան զրկել էր պաշտոնից, դադարեցրել էր նրա լիազորությունները բանկում։ Հարկադիր կատարողը, կատարողական վարույթի օրենքի կամայական մեկնաբանությամբ, լիազորել է Արման Սարոյանին, որպեսզի նա բանկում գործարք կատարի։ Այսինքն հարկադիր կատարողն իրեն դրել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի տեղը, նման լիազորություն տվել։ Եվ այսօր Արման Սարոյանն այդ բանկային հաշիվներին հասանելիությունի ունի, կատարում է գործարքներ և տնօրինում է՝ չունենալով դրա իրավունքը։
Ապրիլի 1-ի դրությամբ արդեն ավելի քան 15 միլիոն դրամ նա հաշիվներից հանել է, և այդ հաշիվներին բազմաթիվ դրամական միջոցներ կան, մտածում ենք՝ կարող է վատնել։ Մենք դատարանին խնդրել ենք հայցի ապահովումը վերացնել, դատարանը մերժել է»,- մանրամասնել է Արա Զոհրաբյանը։
Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից ազատված Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը դատի է տվել ՀԱԵ-ին: Ըստ «Դատալեքսի, նա դատարանից պահանջում է անվավեր ճանաչել իրեն Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից ազատելու մասին Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ Գարեգին հունվարի 10, 2026 թ. թիվ 02 հայրապետական տնօրինությունը՝ որպես հետևանք հայցվորին վերականգնելով Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում:

Lawyer Ara Zohrabyan claimed that defrocked cleric Arman Saroyan withdrew 15 million drams from diocesan accounts without legal authority after being dismissed by Catholicos Karekin II from the position of head of the Masis Diocese.
“Judge Edgar Hovhannisyan, who is also a member of the Supreme Judicial Council, has once again demonstrated his bias and fulfilled Arman Saroyan’s wishes,” Zohrabyan said during a press conference, according to Panorama.am .
He stated that throughout the process the compulsory enforcement service had acted in an “openly unlawful manner” and served Saroyan’s interests.
“Saroyan writes letters at every opportunity, saying a Facebook page has been created and demanding it be banned. It is as if the enforcement officer has become Arman Saroyan’s personal employee. They send such letters and intimidate clergymen, including acting head of the Masis Diocese Archimandrite Ruben Zargaryan, always adding threats of criminal liability,” Zohrabyan said.
The lawyer recalled that Saroyan had filed a lawsuit challenging Catholicos of All Armenians Karekin II’s decision to remove him from the position of diocesan leader.
“The court applied interim measures and prohibited the Armenian Apostolic Holy Church and other persons from taking actions that could hinder Arman Saroyan from exercising powers as diocesan leader, including management of financial accounts,” Zohrabyan explained.
According to him, the court, chaired by Judge Edgar Hovhannisyan, effectively treated the matter as a labor dispute and imposed such measures.
“The court has created a serious problem for the Armenian Apostolic Holy Church. Arman Saroyan, who is no longer a clergyman and has been defrocked, is now conducting transactions through bank accounts based on a court ruling and arbitrary interpretations by enforcement officers.
Moreover, when the Catholicos removed him from office, his banking powers were terminated. The enforcement officer, through arbitrary interpretation of enforcement legislation, authorized Saroyan to conduct banking operations. In other words, the enforcement officer placed himself in the position of the Catholicos and granted such authority.
Today, Saroyan has access to those bank accounts, carries out transactions and manages funds without legal rights to do so.
As of April 1, more than 15 million drams had already been withdrawn from the accounts, and substantial sums still remain there. We fear the money could be wasted. We asked the court to lift the interim measures, but the request was denied,” Zohrabyan added.
Former head of the Masis Diocese Gevorg Bishop Saroyan, who was dismissed from the position, has filed a lawsuit against the Armenian Apostolic Church. According to Datalex, he seeks to invalidate Catholicos Karekin II’s January 10, 2026, patriarchal decree removing him from office and requests reinstatement as diocesan leader.