Կարգալույծ Արման Սարոյանը թեմի հաշվից 15 մլն դրամ է հանել՝ չունենալով դրա իրավունքը,հայտարարել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը՝ անդրադառնալով վերջինիս՝ Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից Գարեգին Երկրորդի տնօրինությամբ ազատվելուց հետո կատարված գործողություններին։
«Դատավոր Էդգար Հովհաննիսյանը, որը նաև ԲԴԽ անդամ է, հերթական անգամ ապացուցել է իր կողմնակալ լինելը և Արման Սարոյանի ցանկությունները կատարելը»,- ասել է նա ասուլիսում, հայտարարել է Panorama.am-ը:
Նա նշել է, որ այդ ամբողջ ընթացքում հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունն իրեն դրսևորել է ակնհայտ ապօրինի կերպով և սպասարկել է Արման Սարոյանի պահանջները։
«Սարոյանն ամեն առիթով նամակ է գրում, ասում է՝ ֆեյսբուքյան էջ են բացել, խնդրում եմ արգելեք։ Կարծեք՝ հարկադիր կատարողը դարձել է Արման Սարոյանի անձնական աշխատակիցը։ Այս առումով նամակներ են գրում, ահաբեկում են հոգևորականներին, Մասյացոտնի թեմի առաջնորդական տեղապահ Հոգեշնորհ Տ․ Ռուբեն վարդապետ Զարգարյանին, իսկ նամակների տակն անպայման գրում են՝ թե չէ քրեական պատասխանատվության կենթարկենք»,- ասել է Զոհրաբյանը։
Փաստաբանը հիշեցրել է, որ Արման Սարոյանը դատարան է դիմել՝ վիճարկելով Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի կողմից իրեն Մասյացոտնի թեմի թեմակալ առաջնորդի պաշտոնից ազատելու տնօրինությունը։
«Հայցի ապահովման միջոց է կիրառել դատարանն ու որոշում կայացրել՝ արգելել պատասխանող Հայ Առաքելական սուրբ եկեղեցուն և այլն անձանց իրականացնել որևէ գործողություն, որը կարող է որևէ կերպ խոչընդոտել Արման Սարոյանի՝ որպես թեմի առաջնրոդ լիազորություններ իրականացմանը, այդ թվում ֆինանսական հաշիվների տնօրինությումը»,-ասել է Զոհրաբյանը:
Նրա խոսքով՝ դատարանը՝ դատավոր Էդգար Հովհաննիսյանի նախագահությամբ, ըստ էության, այդ հարցը դիտարկել է որպես աշխատանքային վեճ և կիրառել է նման ապահովման միջոց։
«Դատարանը վատ վիճակ է ստեղծել Հայ Առաքելական սուրբ եկեղեցու համար։ Արման Սարոյանը, որը նաև չի հանդիսանում հոգևորական, կարգալույծ է հռչակվել, այսօր բանկային հաշիվներից գործարքներ է կատարում՝ դատարանի որոշման և հարկադիր կատարողի կամայական մեկնաբանության հիման վրա։ Ավելին՝ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, երբ որ նրան զրկել էր պաշտոնից, դադարեցրել էր նրա լիազորությունները բանկում։ Հարկադիր կատարողը, կատարողական վարույթի օրենքի կամայական մեկնաբանությամբ, լիազորել է Արման Սարոյանին, որպեսզի նա բանկում գործարք կատարի։ Այսինքն հարկադիր կատարողն իրեն դրել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի տեղը, նման լիազորություն տվել։ Եվ այսօր Արման Սարոյանն այդ բանկային հաշիվներին հասանելիությունի ունի, կատարում է գործարքներ և տնօրինում է՝ չունենալով դրա իրավունքը։
Ապրիլի 1-ի դրությամբ արդեն ավելի քան 15 միլիոն դրամ նա հաշիվներից հանել է, և այդ հաշիվներին բազմաթիվ դրամական միջոցներ կան, մտածում ենք՝ կարող է վատնել։ Մենք դատարանին խնդրել ենք հայցի ապահովումը վերացնել, դատարանը մերժել է»,- մանրամասնել է Արա Զոհրաբյանը։
Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից ազատված Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը դատի է տվել ՀԱԵ-ին: Ըստ «Դատալեքսի, նա դատարանից պահանջում է անվավեր ճանաչել իրեն Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից ազատելու մասին Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ Գարեգին հունվարի 10, 2026 թ. թիվ 02 հայրապետական տնօրինությունը՝ որպես հետևանք հայցվորին վերականգնելով Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում:

11 Май 2026 - 11:45 AMT
Адвокат Ара Зограбян заявил, что лишенный сана Арман Сароян снял 15 миллионов драмов со счетов епархии, не имея на это права, после того как Католикос всех армян Гарегин II освободил его от должности главы Масисской епархии.
«Судья Эдгар Ованнисян, который также является членом Высшего судебного совета, в очередной раз доказал свою предвзятость и выполнил желания Армана Сарояна», — сказал Зограбян на пресс-конференции, сообщает «Panorama.am ».
По его словам, на протяжении всего процесса служба принудительного исполнения действовала «явно незаконным образом» и обслуживала интересы Сарояна.
«Сароян при каждом удобном случае пишет письма, заявляет, что создана страница в Facebook, и требует ее запретить. Складывается впечатление, что судебный исполнитель стал личным сотрудником Армана Сарояна. Они направляют подобные письма, оказывают давление на священнослужителей, в том числе на местоблюстителя Масисской епархии архимандрита Рубена Заргаряна, и обязательно угрожают уголовной ответственностью», — заявил Зограбян.
Адвокат напомнил, что Сароян обратился в суд, оспаривая распоряжение Католикоса всех армян Гарегина II о его освобождении от должности главы епархии.
«Суд применил обеспечительные меры и запретил Армянской апостольской церкви и другим лицам совершать действия, которые могут помешать Арману Сарояну исполнять полномочия главы епархии, включая распоряжение финансовыми счетами», — пояснил Зограбян.
По его словам, суд под председательством Эдгара Ованнисяна фактически рассмотрел дело как трудовой спор и принял соответствующие обеспечительные меры.
«Суд создал серьезную проблему для Армянской апостольской церкви. Арман Сароян, который уже не является священнослужителем и лишен сана, сегодня проводит банковские операции на основании судебного решения и произвольного толкования со стороны судебного исполнителя.
Более того, после его отстранения Католикос прекратил его полномочия в банке. Однако судебный исполнитель, произвольно трактуя закон об исполнительном производстве, наделил Сарояна правом проводить банковские операции. Фактически судебный исполнитель поставил себя на место Католикоса и предоставил такие полномочия.
Сегодня Сароян имеет доступ к банковским счетам, проводит операции и распоряжается средствами, не имея на это законного права.
По состоянию на 1 апреля со счетов уже было снято более 15 миллионов драмов, при этом на счетах остаются значительные суммы. Мы опасаемся, что средства могут быть растрачены. Мы просили суд отменить обеспечительные меры, однако получили отказ», — заявил Зограбян.
Освобожденный от должности главы Масисской епархии епископ Геворг Сароян подал иск против Армянской апостольской церкви. Согласно «Даталекс», он требует признать недействительным патриаршее распоряжение Гарегина II от 10 января 2026 года о его отстранении и восстановить его в должности главы епархии.