11 Մայիս 2026 - 11:41 AMT
Իոաննիսյան. ՌԴ պետական հեռուստաալիքով հայտարարում են, որ ՀՀ-ում կեղծվելու են ընտրությունները ու կան քաղաքական բանտարկյալներ
Հայաստանում կայանալիք ընտրությունները քննարկում է Ռուսաստանը, որտեղ ընտրությունները վաղուց դարձել են ֆորմալ–կազմակերպչական միջոցառում, հայտարարել է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ղեկավար Դանիել Իոաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Ռուսաստանյան պետական հեռուստաալիքով հայտարարում են, որ Հայաստանում կեղծվելու են ընտրությունները ու կան քաղաքական բանտարկյալներ:
Պատկերացնու՞մ եք։ Մեզ ժողովրդավարություն է սովորեցնում Ռուսաստանը, որտեղ ընդդիմության ղեկավարներին սպանում են (փողոցում գնդակահարելով ու ՖՍԲ–ի կողմից թունավորելով), որտեղ Պուտնին կոռուպցիներ ասող գրառումը լայքելու կամ որևէ առիթով ցույցի դուրս գալու համար կարելի է բանտարկվել, որտեղ կա 1400 քաղբանտարկյալ և 5100 քաղաքական մոտիվացիայով բանտարկված մարդ, որտեղ արգելված են բոլոր սոցցանցերը։
Մեր ընտրությունները քննարկում է Ռուսաստանը, որտեղ ընտրությունները վաղուց դարձել են ֆորմալ–կազմակերպչական միջոցառում, որոնց մասնակցելուն թույլատրված թեկնածուներից և ոչ մեկը չի քննադատում Պուտինին, որտեղ, այդ ամենով հանդերձ, ընտրությունների թափանցիկությունը նվազում է, տեղամասերից տեսախցիկները հանվում են (որ լցոնումների կադրերը շատ չտարածվեն), իսկ բոլոր անկախ դիտորդները, որոնք չեն հասցրել երկրից փախնեն՝ նստած են»,-գրել է նա:

11 Май 2026 - 11:48 AMT
Предстоящие выборы в Армении обсуждает Россия, где выборы «давно стали формально-организационным мероприятием», заявил глава НПО «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян на своей странице в Facebook.
«На российском государственном телеканале заявляют, что в Армении будут фальсифицировать выборы и что в стране есть политические заключенные.
Представляете? Нас демократии учит Россия — страна, где лидеров оппозиции убивают, расстреливая на улице или отравляя ФСБ, где можно оказаться в тюрьме за лайк под постом о коррупции Путина или за участие в акции протеста, где насчитывается 1400 политзаключенных и 5100 человек, лишенных свободы по политическим мотивам, где запрещены все социальные сети.
Наши выборы обсуждает Россия, где выборы давно превратились в формально-организационную процедуру, где ни один из допущенных кандидатов не критикует Путина, где прозрачность выборов продолжает снижаться, с участков убирают камеры, чтобы меньше распространялись кадры вбросов бюллетеней, а все независимые наблюдатели, которые не успели покинуть страну, находятся в тюрьме», — написал Иоаннисян.