11 Մայիս 2026 - 11:52 AMT
ԵՄ–ում կամ ԵԱՏՄ–ում լինելու հարցով հանրաքվե անցկացնելու օբյեկտիվ անհրաժեշտություն չկա, հայտարարել է վարչապետ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը՝ արձագանքելով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարություններին։
«ՌԴ նախագահի հետ աշխատանքային մակարդակում այդ քննարկումն ունեցել ենք, և ես ասել եմ այն, ինչ ասել եմ նաև հրապարակային՝ մինչև այն պահը, երբ դե յուրե և դե ֆակտո ընտրություն կատարելու անհրաժեշտություն չի լինի, մենք նման հարց օրակարգում չենք դնի»,-ասել է նա, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Վարչապետը նաև ընդգծել է, որ համաձայն չէ Պուտինի կողմից օգտագործված «ապահարզան» ձևակերպման հետ։
«ԱԺ-ում էլ առիթ ունեցել եմ ասելու, որ միջպետական հարաբերությունները երբեմն շփոթում ենք ամուսնության հետ։ ՀՀ-ն միջպետական հարաբերություններում առաջնորդվում է միջպետական տրամաբանությամբ, և մենք ԵԱՏՄ անդամ ենք, ինչպես մյուս անդամները։ Եվ քանի դեռ ԵԱՏՄ անդամ ենք, լիարժեք մասնակցում ենք որոշումների կայացմանը։ Եվ քանի դեռ անհրաժեշտություն չի առաջացել, չենք պատրաստվում որևէ նման հարց դնել։ Հանրաքվե կանենք այն պահին, երբ օբյեկտիվ անհրաժեշտություն լինի։ Բայց իմ գնահատականն այն է, որ դրա օբյեկտիվ անհրաժեշտությունը պարզապես չկա»,- ասել է նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանի նպատակը չի եղել, չկա և չի լինելու Ռուսաստանի շահերին վնաս հասցնելը։
«Մենք շարունակելու ենք առաջնորդվել ՀՀ պետական շահերով, շարունակելու ենք խորացնել մեր հարաբերությունները, զարգացնել ՌԴ-ի հետ՝ այն ըմբռնմամբ, որ անխուսափելի տրանսֆորմացիա է տեղի ունենում այդ հարաբերություններում»,-ասել է վարչապետը:
Փաշինյանը շեշտել է, որ հայ-ռուսական հարաբերություններում տեղի ունեցող փոփոխությունները օբյեկտիվ բնույթ ունեն և կապված չեն իր անձի հետ։
«Հարցեր կան, դիսկոմֆորտներ կան, պարզաբանման ենթակա նրբություններ կան։ Բայց իմ գնահատականն այն է, որ այդ հարցերի շուրջ պետք է աշխատել հանգիստ, հանդարտ, առանց նյարդի ու առանց լրացուցիչ սրելու»,-ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ ՌԴ նախագահի հետ ունեն աշխատանքային հարաբերություններ, որոնք հիմնված են փոխադարձ վստահության վրա։
«Մենք ամենասուր հարցերը քննարկել ենք շատ հանգիստ, հարգալից, բարեկամական մթնոլորտում ու միջավայրում՝ փաստերի ու փաստարկների վրա հիմնվելով»,-նշել է Փաշինյանը:

11 May 2026 - 13:28 AMT
There is currently no objective need for a referendum on whether Armenia should remain in the European Union or the Eurasian Economic Union, Prime Minister and Civil Contract candidate Nikol Pashinyan said in response to remarks by Russian President Vladimir Putin.
“At the working level, we discussed this issue with the Russian president, and I said what I have also stated publicly: until there is a de jure and de facto necessity to make a choice, we will not place such a question on the agenda,” Pashinyan said, according to Radar Armenia.
The prime minister also stressed that he does not agree with Putin’s use of the term “divorce.”
“I have said in parliament as well that we sometimes confuse interstate relations with marriage. Armenia is guided by interstate logic in its foreign relations, and we are a member of the Eurasian Economic Union like the other members. As long as we remain in the EAEU, we fully participate in decision-making. And since no such necessity has emerged, we do not intend to raise such a question. We will hold a referendum when there is an objective need for it. But my assessment is that such an objective necessity simply does not exist,” he stated.
According to Pashinyan, Armenia’s goal has never been and will never be to harm Russian interests.
“We will continue to be guided by Armenia’s state interests and continue deepening and developing relations with Russia, understanding that an inevitable transformation is taking place in those relations,” the prime minister said.
Pashinyan stressed that the changes in Armenian-Russian relations are objective in nature and not connected to his personality.
“There are questions, there are discomforts, there are nuances requiring clarification. But my assessment is that these issues should be addressed calmly, peacefully, without tension and without additional escalation,” he added.
According to Pashinyan, he maintains working relations with the Russian president based on mutual trust.
“We have discussed the sharpest issues in a calm, respectful and friendly atmosphere, relying on facts and arguments,” Pashinyan noted.
Russian President Vladimir Putin earlier stated that Armenia should clarify its position regarding possible membership in the European Union. He said Armenia’s plans to join the EU “require special discussion.”
“For example, a referendum could be held. It is not our business, but in principle it would be entirely logical to ask Armenian citizens what their choice will be. Based on that, we would draw conclusions and move toward a soft, civilized and mutually beneficial ‘divorce.’ After all, we are now witnessing everything that happened in the Ukrainian direction. And how did it begin? With Ukraine’s attempt to join the EU,” Putin said.