11 Մայիս 2026 - 11:52 AMT
ԵՄ–ում կամ ԵԱՏՄ–ում լինելու հարցով հանրաքվե անցկացնելու օբյեկտիվ անհրաժեշտություն չկա, հայտարարել է վարչապետ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը՝ արձագանքելով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարություններին։
«ՌԴ նախագահի հետ աշխատանքային մակարդակում այդ քննարկումն ունեցել ենք, և ես ասել եմ այն, ինչ ասել եմ նաև հրապարակային՝ մինչև այն պահը, երբ դե յուրե և դե ֆակտո ընտրություն կատարելու անհրաժեշտություն չի լինի, մենք նման հարց օրակարգում չենք դնի»,-ասել է նա, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Վարչապետը նաև ընդգծել է, որ համաձայն չէ Պուտինի կողմից օգտագործված «ապահարզան» ձևակերպման հետ։
«ԱԺ-ում էլ առիթ ունեցել եմ ասելու, որ միջպետական հարաբերությունները երբեմն շփոթում ենք ամուսնության հետ։ ՀՀ-ն միջպետական հարաբերություններում առաջնորդվում է միջպետական տրամաբանությամբ, և մենք ԵԱՏՄ անդամ ենք, ինչպես մյուս անդամները։ Եվ քանի դեռ ԵԱՏՄ անդամ ենք, լիարժեք մասնակցում ենք որոշումների կայացմանը։ Եվ քանի դեռ անհրաժեշտություն չի առաջացել, չենք պատրաստվում որևէ նման հարց դնել։ Հանրաքվե կանենք այն պահին, երբ օբյեկտիվ անհրաժեշտություն լինի։ Բայց իմ գնահատականն այն է, որ դրա օբյեկտիվ անհրաժեշտությունը պարզապես չկա»,- ասել է նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանի նպատակը չի եղել, չկա և չի լինելու Ռուսաստանի շահերին վնաս հասցնելը։
«Մենք շարունակելու ենք առաջնորդվել ՀՀ պետական շահերով, շարունակելու ենք խորացնել մեր հարաբերությունները, զարգացնել ՌԴ-ի հետ՝ այն ըմբռնմամբ, որ անխուսափելի տրանսֆորմացիա է տեղի ունենում այդ հարաբերություններում»,-ասել է վարչապետը:
Փաշինյանը շեշտել է, որ հայ-ռուսական հարաբերություններում տեղի ունեցող փոփոխությունները օբյեկտիվ բնույթ ունեն և կապված չեն իր անձի հետ։
«Հարցեր կան, դիսկոմֆորտներ կան, պարզաբանման ենթակա նրբություններ կան։ Բայց իմ գնահատականն այն է, որ այդ հարցերի շուրջ պետք է աշխատել հանգիստ, հանդարտ, առանց նյարդի ու առանց լրացուցիչ սրելու»,-ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ ՌԴ նախագահի հետ ունեն աշխատանքային հարաբերություններ, որոնք հիմնված են փոխադարձ վստահության վրա։
«Մենք ամենասուր հարցերը քննարկել ենք շատ հանգիստ, հարգալից, բարեկամական մթնոլորտում ու միջավայրում՝ փաստերի ու փաստարկների վրա հիմնվելով»,-նշել է Փաշինյանը:

11 Май 2026 - 13:29 AMT
В настоящее время нет объективной необходимости проводить референдум по вопросу выбора между Европейским союзом и Евразийским экономическим союзом, заявил премьер-министр и кандидат от партии «Гражданский договор» Никол Пашинян, комментируя высказывания президента России Владимира Путина.
«На рабочем уровне мы обсуждали этот вопрос с президентом России, и я сказал то же самое, что заявлял публично: пока не возникнет де-юре и де-факто необходимость делать выбор, мы не будем выносить этот вопрос на повестку», — сказал Пашинян, сообщает «Radar Armenia».
Премьер также подчеркнул, что не согласен с использованием Путиным формулировки «развод».
«Я и в парламенте говорил, что мы иногда путаем межгосударственные отношения с браком. Армения в международных отношениях руководствуется межгосударственной логикой, и мы являемся членом ЕАЭС, как и остальные участники союза. Пока мы остаемся в ЕАЭС, мы полноценно участвуем в принятии решений. И пока такой необходимости не возникло, мы не собираемся ставить подобный вопрос. Референдум будет проведен тогда, когда появится объективная необходимость. Но, по моей оценке, такой необходимости сейчас просто нет», — заявил он.
По словам Пашиняна, целью Армении никогда не было и не будет нанесение ущерба интересам России.
«Мы продолжим руководствоваться государственными интересами Армении, продолжим углублять и развивать отношения с Россией, понимая, что в этих отношениях происходит неизбежная трансформация», — отметил премьер-министр.
Пашинян подчеркнул, что изменения в армяно-российских отношениях носят объективный характер и не связаны с его личностью.
«Есть вопросы, есть определенный дискомфорт, есть нюансы, требующие разъяснений. Но я считаю, что над этими вопросами нужно работать спокойно, без нервов и без дополнительного обострения», — сказал он.
По словам премьера, у него сложились рабочие отношения с российским президентом, основанные на взаимном доверии.
«Самые острые вопросы мы обсуждали в спокойной, уважительной и дружественной атмосфере, опираясь на факты и аргументы», — подчеркнул Пашинян.
Ранее президент России Владимир Путин заявил, что Армении следует четко определить свою позицию по вопросу возможного вступления в Европейский союз. По его словам, планы Армении по вступлению в ЕС «требуют особого обсуждения».
«Например, можно провести референдум. Это не наше дело, но, в принципе, было бы вполне логично спросить граждан Армении, каким будет их выбор. Исходя из этого, мы сделали бы выводы и пошли бы по пути мягкого, цивилизованного и взаимовыгодного “развода”. В конце концов, мы сейчас наблюдаем все то, что происходило на украинском направлении. А началось все с попытки Украины вступить в ЕС», — заявил Путин.