Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը բազմակողմ հարթակ է, որտեղ մարդիկ արտահայտվում են, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով Երևանում Ռուսաստանի հասցեին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հնչեցրած հայտարարություններին և դրանց վերաբերյալ ՌԴ արձագանքին։
«Ես չեմ կարծում, որ հյուրընկալող երկրի ղեկավարի կարգավիճակով պետք է գրաքննեմ կամ ամեն ինչին պարտադիր արձագանքեմ։ Դա բազմակողմ հարթակ է, և բազմակողմ հարթակում մարդիկ արտահայտվում են։ Եղել է նաև, որ իմ ներկայությամբ ՌԴ նախագահը հայտարարություններ է արել տարբեր երկրների վերաբերյալ, և չեմ հիշում, որ ՌԴ-ն ինձնից ակնկալեր, որ արձագանքեի դրանց․․․Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի անցկացման վայրը կապ չունի, դա ինչքան իմ միջոցառումն է, այնքան մեր մյուս գործընկերների միջոցառումն է»,- ասել է նա, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Ըստ վարչապետի, ՀՀ-ն չի հավակնում համաշխարհային բոլոր գործերին խառնվել
«Մենք փոքր երկիր ենք՝ մեր օրակարգով, մեր օրակարգերի շրջանակն ունենք, և միշտ չէ, որ համարում ենք՝ գլոբալ հարցերի շուրջ առաջ ընկել ու հայտարարություններ անելը ճիշտ է։ Այսինքն, մե՞նք պետք է ՌԴ և Ուկրաինայի հարաբերությունները կարգավորենք։ Մենք մեր համեստ դերկատարումն ունենք, որ նպաստենք համաշխարհային կայունությանն ու խաղաղությանը, բայց՝ մեր մասով»,-ասել է նա:
Երևանում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի բացման ընթացքում Զելենսկին հայտարարել է, թե «ուկրաինական դրոնները կարող են անցնել շքերթի վրայով»՝ անդրադառնալով տեղեկությանը, համաձայն որի Մայիսի 9-ի շքերթը Մոսկվայում նախատեսվում է անցկացնել առանց ծանր ռազմական տեխնիկայի։
«Դեսպանին կտրականապես ասվել է, որ անընդունելի էր Երևանում ԵՄ հովանու ներքո անցած միջոցառումների ժամանակ Կիևի նացիստական ռեժիմի պարագլուխ Զելենսկուն Ռուսաստանի դեմ ահաբեկչական սպառնալիքներ հնչեցնելու համար «ամբիոն» տրամադրելը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

11 Май 2026 - 14:56 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян прокомментировал заявления президента Украины Владимира Зеленского в адрес России, прозвучавшие в Ереване, а также последовавшую реакцию Москвы, заявив, что саммит Европейского политического сообщества является многосторонней площадкой, где участники свободно высказываются.
«Я не думаю, что в статусе руководителя принимающей страны должен цензурировать высказывания или реагировать на все сказанное. Это многосторонняя площадка, и люди там выражают свою позицию. Были случаи, когда в моем присутствии президент России делал заявления в адрес разных стран, и я не помню, чтобы Россия ожидала от меня реакции.
Место проведения саммита Европейского политического сообщества не имеет значения. Это мероприятие в такой же степени мое, как и наших партнеров», — сказал Пашинян, сообщает «Radar Armenia».
По словам премьера, Армения не стремится вмешиваться во все мировые процессы.
«Мы небольшая страна со своей повесткой и своими приоритетами. Мы не всегда считаем правильным забегать вперед и делать заявления по глобальным вопросам. Разве мы должны урегулировать отношения между Россией и Украиной? У нас есть своя скромная роль в содействии мировой стабильности и миру, но только в пределах наших возможностей», — отметил он.
Во время открытия саммита Европейского политического сообщества в Ереване Зеленский заявил, что «украинские дроны могут пролететь над парадом», комментируя сообщения о том, что парад 9 мая в Москве планируется провести без тяжелой военной техники.
После этих слов посол Армении в России Гурген Арсенян был вызван в МИД РФ.
«Послу было решительно заявлено, что недопустимо предоставлять площадку главе киевского нацистского режима Зеленскому для озвучивания террористических угроз в адрес России в рамках мероприятий под эгидой ЕС в Ереване», — говорится в заявлении российской стороны.