12 Մայիս 2026 - 06:44 AMT
Գնվում են զենքեր, որոնք չենք կարողանալու օգտագործել անհրաժեշտության դեպքում, հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանն Իջևանում ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Նա նշել է, որ այն գումարները, որոնք նախատեսված էին ՀՕՊ համակարգի համար, այդ միջոցներով գնվել են ՍՈւ-եր՝ մոտ 120 միլիոն դոլարի, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Մի խայտառակություն է, որի համար ոչ մեկ պատասխան չտվեց։ Եթե գնվեին ՀՕՊ համակարգերը, հաստատ, 100 տոկոս վստահությամբ ասում եմ՝ «Բայրաքթարների» հարցը կլուծեին և պատերազմը լրիվ այլ կերպ կավարտվեր։ Մենք այդ պատերազմում պարտվել ենք անօդաչու թռչող սարքերին»»,- ասել է Քոչարյանը։
Նա անդրադարձել է նոր գնվող ռազմատեխնիկային:
«Օրինակ, ֆրանսիական հրետանի, որը լավն է, բայց հրետանին առանց արկերի ուղղակի մետաղի ջարդոն է, մի քանի տոննա մետաղ է։ Հիմա քարտեզին նայեք՝ Ֆրանսիայից այդ արկերը ո՞նց պետք է բերես, Հայաստան հասցնես անհրաժեշտության դեպքում, ո՞ր ճանապարհով։ Ես մի բան հիշեցնեմ՝ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ միայն Իրանի օդային տարածքն էր բաց նման կարգի մատակարարումների համար։ Այն, ինչ կատարվում է հիմա Իրանի շուրջ, նշանակում է՝ նաև այստեղ է փակ լինելու Ֆրանսիայից՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրից բերելու համար»,- ասել է Քոչարյանը։
Նա ենթադրել է, որ արկերի որոշ քանակ Հայաստան է բերվել, սակայն նաև կարծիք է հայտնել, որ ինտենսիվ պատերազմի պայմաններում դա բավարարելու է ընդամենը 2-3 շաբաթվա պաշարի համար։
Ավելի վաղ Գեղարքունիքի մարզի Դպրաբակ գյուղում նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում Քոչարյանը հայտարարել է, որ եթե պետության համար անվտանգությունն ու բանակն առաջնահերթություն լինեին, ապա մեր երկրում պարեկների աշխատավարձն ավելի բարձր չէր լինի։
Նա ընդգծել է, որ իր նախագահության տարիներին մշտապես ուշադրություն է դարձրել այն հանգամանքին, որպեսզի բանակի աշխատավարձերը միջինում 25 տոկոսով ավելի բարձր լինեն, օրինակ, ոստիկանության աշխատավարձերից։
«Հիմա մարդիկ նայում են, ասում են՝ պետության համար բանակն առաջնահերթություն չի, հակառակ դեպքում պարեկն ավելի շատ աշխատավարձ չի ստանա, քան բանակը։ Պետության գերակայությունները ցույց տալու լծակն առաջին հերթին աշխատավարձերն են, արտոնությունները, պարգևատրումները»,- նշել է նա։
Քոչարյանը հավելել է, որ ոստիկանական համակարգում առավելությունները տրվում են ոչ թե հանցագործությունների բացահայտման ոլորտում ծառայողներին, այլ նրանց, ովքեր աշխատացնում են «քաղաքական ճնշումների մահակը»։
Հայաստանում հերթական խորհրդարանական ընտրությունները կանցկացվեն 2026 թվականի հունիսի 7-ին։ Ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 19 քաղաքական ուժ՝ 2 դաշինք և 17 կուսակցություն։ Մայիսի 8-ին մեկնարկել է պաշտոնական քարոզարշավը, որը շարունակվելու է մինչև հունիսի 5-ը ներառյալ։

Закупаются вооружения, которые Армения не сможет использовать в случае необходимости, заявил второй президент Армении и кандидат в премьер-министры от блока «Армения» Роберт Кочарян во время встречи с избирателями в Иджеване.
По его словам, средства, предназначенные для систем противовоздушной обороны, были направлены на закупку истребителей Су стоимостью около 120 миллионов долларов, сообщает «Sputnik Армения».
«Это позор, за который никто не понес ответственности. Если бы были закуплены системы ПВО, то, со стопроцентной уверенностью говорю, вопрос «Байрактаров» был бы решен, и война завершилась бы совершенно иначе. Мы проиграли ту войну беспилотным летательным аппаратам», — заявил Кочарян.
Он также коснулся новой закупаемой военной техники.
«Например, французская артиллерия, которая сама по себе хороша, но артиллерия без снарядов — это просто металлолом, несколько тонн металла. Посмотрите на карту: как в случае необходимости доставлять эти снаряды из Франции в Армению и по какому маршруту? Напомню, что во время 44-дневной войны только воздушное пространство Ирана оставалось открытым для подобных поставок. То, что сейчас происходит вокруг Ирана, означает, что и этот путь будет закрыт для поставок из Франции — страны-члена НАТО», — сказал Кочарян.
Он предположил, что определенное количество снарядов уже доставлено в Армению, однако выразил мнение, что в условиях интенсивных боевых действий этих запасов хватит лишь на две-три недели.
Ранее во время предвыборной кампании в селе Дпрабак Гегаркуникской области Кочарян заявил, что если бы безопасность и армия действительно были приоритетом для государства, зарплаты патрульных полицейских не превышали бы выплаты военным.
Он подчеркнул, что в годы его президентства уделял особое внимание тому, чтобы зарплаты в армии в среднем были на 25 процентов выше, чем в полиции.
«Сейчас люди смотрят и говорят: армия не является приоритетом государства, иначе патрульный не получал бы больше, чем военнослужащий. Зарплаты, льготы и премии — это главный инструмент демонстрации государственных приоритетов», — отметил он.
Кочарян добавил, что преимущества в полицейской системе получают не сотрудники, занимающиеся раскрытием преступлений, а те, кто, по его словам, обслуживает «дубинку политического давления».
Очередные парламентские выборы в Армении состоятся 7 июня 2026 года. Заявки на участие подали 19 политических сил — два блока и 17 партий. Официальная предвыборная кампания стартовала 8 мая и продлится до 5 июня включительно.