12 Մայիս 2026 - 06:44 AMT
Գնվում են զենքեր, որոնք չենք կարողանալու օգտագործել անհրաժեշտության դեպքում, հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանն Իջևանում ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Նա նշել է, որ այն գումարները, որոնք նախատեսված էին ՀՕՊ համակարգի համար, այդ միջոցներով գնվել են ՍՈւ-եր՝ մոտ 120 միլիոն դոլարի, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Մի խայտառակություն է, որի համար ոչ մեկ պատասխան չտվեց։ Եթե գնվեին ՀՕՊ համակարգերը, հաստատ, 100 տոկոս վստահությամբ ասում եմ՝ «Բայրաքթարների» հարցը կլուծեին և պատերազմը լրիվ այլ կերպ կավարտվեր։ Մենք այդ պատերազմում պարտվել ենք անօդաչու թռչող սարքերին»»,- ասել է Քոչարյանը։
Նա անդրադարձել է նոր գնվող ռազմատեխնիկային:
«Օրինակ, ֆրանսիական հրետանի, որը լավն է, բայց հրետանին առանց արկերի ուղղակի մետաղի ջարդոն է, մի քանի տոննա մետաղ է։ Հիմա քարտեզին նայեք՝ Ֆրանսիայից այդ արկերը ո՞նց պետք է բերես, Հայաստան հասցնես անհրաժեշտության դեպքում, ո՞ր ճանապարհով։ Ես մի բան հիշեցնեմ՝ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ միայն Իրանի օդային տարածքն էր բաց նման կարգի մատակարարումների համար։ Այն, ինչ կատարվում է հիմա Իրանի շուրջ, նշանակում է՝ նաև այստեղ է փակ լինելու Ֆրանսիայից՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրից բերելու համար»,- ասել է Քոչարյանը։
Նա ենթադրել է, որ արկերի որոշ քանակ Հայաստան է բերվել, սակայն նաև կարծիք է հայտնել, որ ինտենսիվ պատերազմի պայմաններում դա բավարարելու է ընդամենը 2-3 շաբաթվա պաշարի համար։
Ավելի վաղ Գեղարքունիքի մարզի Դպրաբակ գյուղում նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում Քոչարյանը հայտարարել է, որ եթե պետության համար անվտանգությունն ու բանակն առաջնահերթություն լինեին, ապա մեր երկրում պարեկների աշխատավարձն ավելի բարձր չէր լինի։
Նա ընդգծել է, որ իր նախագահության տարիներին մշտապես ուշադրություն է դարձրել այն հանգամանքին, որպեսզի բանակի աշխատավարձերը միջինում 25 տոկոսով ավելի բարձր լինեն, օրինակ, ոստիկանության աշխատավարձերից։
«Հիմա մարդիկ նայում են, ասում են՝ պետության համար բանակն առաջնահերթություն չի, հակառակ դեպքում պարեկն ավելի շատ աշխատավարձ չի ստանա, քան բանակը։ Պետության գերակայությունները ցույց տալու լծակն առաջին հերթին աշխատավարձերն են, արտոնությունները, պարգևատրումները»,- նշել է նա։
Քոչարյանը հավելել է, որ ոստիկանական համակարգում առավելությունները տրվում են ոչ թե հանցագործությունների բացահայտման ոլորտում ծառայողներին, այլ նրանց, ովքեր աշխատացնում են «քաղաքական ճնշումների մահակը»։
Հայաստանում հերթական խորհրդարանական ընտրությունները կանցկացվեն 2026 թվականի հունիսի 7-ին։ Ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 19 քաղաքական ուժ՝ 2 դաշինք և 17 կուսակցություն։ Մայիսի 8-ին մեկնարկել է պաշտոնական քարոզարշավը, որը շարունակվելու է մինչև հունիսի 5-ը ներառյալ։

12 May 2026 - 08:39 AMT
Weapons are being purchased that Armenia will not be able to use if necessary, former Armenian President and prime ministerial candidate of the Hayastan alliance Robert Kocharyan said during a meeting with voters in Ijevan.
He stated that funds originally intended for air defense systems had instead been used to purchase Su fighter jets worth around $120 million, Sputnik Armenia reports.
“It is a disgrace for which no one was held accountable. If air defense systems had been purchased, I say with 100 percent confidence that the issue of the Bayraktars would have been resolved and the war would have ended completely differently. We lost that war to unmanned aerial vehicles,” Kocharyan said.
He also commented on newly acquired military equipment.
“For example, French artillery, which is good, but artillery without shells is simply scrap metal, several tons of metal. Now look at the map — how are you supposed to bring those shells from France to Armenia when needed, and through which route? Let me remind you that during the 44-day war, only Iranian airspace was open for such deliveries. What is happening around Iran now means that route would also be closed for deliveries from France, a NATO member state,” Kocharyan said.
He suggested that some quantity of shells had likely already been delivered to Armenia, but also expressed the view that under conditions of intensive warfare this would be enough for only two or three weeks.
Earlier, during a campaign event in the village of Dprabak in Gegharkunik Province, Kocharyan stated that if security and the army were true priorities for the state, police patrol officers would not receive higher salaries than military personnel.
He stressed that during his presidency he consistently ensured that military salaries remained on average 25 percent higher than police salaries.
“People now look at this and say the army is not a priority for the state, otherwise patrol officers would not earn more than soldiers. Salaries, benefits and bonuses are the primary way for a state to demonstrate its priorities,” he said.
Kocharyan added that advantages within the police system are granted not to those working on crime detection, but to those operating what he described as a “tool of political pressure.”
Parliamentary elections in Armenia are scheduled for June 7, 2026. Nineteen political forces — including two alliances and 17 parties — have applied to participate. The official election campaign began on May 8 and will continue through June 5.