«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» հայտարարել է, որ ռուսական 102-րդ ռազմակայանի շուրջ իրենց հասած տեղեկությունները մտահոգիչ են և վկայում են «ՀՀ ներքին գործերին միջամտելու» մասին:
«Դրանք վերաբերում են թե՛ ռազմակայանին կից գործող Ռուս Ուղղափառ եկեղեցու սպասավորի առերևույթ հակապետական քարոզչությանը, թե՛ ռազմակայանում աշխատող ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ ենթադրյալ ընտրական ճնշումներին»,-ասվում է հրապարակման մեջ:
«Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմակայանում գործունեություն է ծավալել հայազգի Տեր Տիմոֆեյ քահանա Ղազարյանը (Ռուս Ուղղափառ եկեղեցու սպասավոր)։ Պաշտոնապես նա 102-րդ ռազմակայանի հրամանատար, գնդապետ Ալեքսանդր Բեզբորոդովի օգնականն է՝ հավատացյալ զինծառայողների հետ տարվող աշխատանքների գծով։ Նա ակտիվ և սերտ շփումներ է ունեցել Հայ Առաքելական եկեղեցու Շիրակի թեմի հոգևորականների հետ, այդ թվում՝ համատեղ միջոցառումներ իրականացնելու միջոցով»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է,որ նրա գործառույթների մեջ են մտնում զինվորների հետ անհատական զրույցների անցկացումը, սթրեսային կամ ընտանեկան բարդ իրավիճակներում նրանց հոգևոր աջակցություն ցուցաբերելը։
«Սակայն մեզ հասած տեղեկությունների համաձայն՝ Հայր Տիմոֆեյը գրեթե ամենօրյա ռեժիմով առերևույթ իրականացնում է նաև ՀՀ պետականությունը վերացնելու վերաբերյալ բացահայտ քարոզչություն։
Երկու տարբեր աղբյուրներից մեզ հասած տեղեկությունների համաձայն՝ քահանան մեր պետության դեմ իր այս «ծառայությունն» իրականացնում է ռազմակայանին կից գործող ուղղափառ եկեղեցիներում՝ Սուրբ Ալեքսանդրա (անմիջապես 102-րդ ռազմակայանի տարածքում) և երբեմն Սուրբ Միքայել Հրեշտակապետի (Պատվո բլրի հարևանությամբ) եկեղեցիներում։ Հայր Տիմոֆեյի գործունեությունն ու կապերը չեն սահմանափակվում միայն 102-րդ ռազմաբազայի շրջանակներով: Նա, ենթադրաբար, Հայաստանում գործող ռուսական պետական ինստիտուցիոնալ ցանցի ներկայացուցիչներից է։
Դրա վառ ապացույցներից է 2023 թ. հուլիսին Երևանում գործող «Մոսկվայի տան» կողմից ռազմակայանին կից եկեղեցիներին արված նվիրատվությունը։ Հայր Տիմոֆեյն անձամբ ներկա է գտնվել միջոցառմանը և հրապարակայնորեն ողջունել նախաձեռնությունը։ Հայտնի է, որ «Մոսկվայի տունը» զուտ մշակութային կենտրոն չէ. այն ֆինանսավորվում է Մոսկվայի կառավարության կողմից և հանդիսանում է ռուսական «փափուկ ուժի» պաշտոնական հարթակներից մեկը»,-ասվում էհաղորդագրության մեջ:
Նա նշել է,որ Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմակայանն առերևույթ օգտագործվել է «Հայաստանում ընտրական գործընթացների վրա անմիջական ճնշում գործադրելու նպատակով»։
«102-րդ ռազմակայանում աշխատող ՀՀ քաղաքացիները հայտնվել են թիրախում։ ՀԿ-ին ահազանգած քաղաքացիները, ովքեր ցանկացել են գաղտնի մնալ՝ ռազմակայանի հրամանատարության կողմից հնարավոր հետապնդումներից զերծ մնալու մտավախությունից ելնելով, հայտնել են, որ իրենց ուղղակիորեն պարտադրել են քվեարկել կոնկրետ քաղաքական կուսակցության օգտին՝ հակառակ դեպքում սպառնալով հեռացնել աշխատանքից։
Ավելին, ռուսական հրամանատարությունն առերևույթ պահանջել է, որ այդ պարտադրանքը աշխատակիցները տարածեն նաև իրենց ընտանիքների անդամների, հարազատների ու ընկերների վրա՝ այդպիսով մեծացնելով վերահսկվող ձայների քանակը։
Այսպիսով, ըստ մեր ստացած արժանահավատ տեղեկությունների, ռազմակայանի հրամանատարությունն առերևույթ խախտում է ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի 23-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետը, ինչպես նաև կատարում Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 40.8 հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված զանցանք ու ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 210-րդ հոդվածի 3-րդ ու 211-րդ հոդվածի 2-րդ մասերով նախատեսված հանցանքներ։
Ռուսաստանյան ռազմակայանի հրամանատարությունն ու Տեր Տիմոֆեյ քահանայի առերևույթ գործողությունները պետք է դառնան իրավասու մարմինների պատշաճ քննության առարկա։ Նախկինում «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումն» անդրադարձել է ռուսական ռազմակայանի տարածքում կամ դրա ծառայողների (աշխատակիցների) կողմից կատարված ընտրական հանցագործությունների՝ ՀՀ իրավազորության տիրույթում գտնվելու հարցին»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

12 Май 2026 - 09:00 AMT
«Союз информированных граждан» заявил, что поступившая организации информация о российской 102-й военной базе вызывает обеспокоенность и свидетельствует о «вмешательстве во внутренние дела Армении».
«Речь идет как о предполагаемой антигосударственной пропаганде со стороны священнослужителя Русской православной церкви, действующего при базе, так и о предполагаемом электоральном давлении на граждан Армении, работающих на базе», — говорится в заявлении организации.
Согласно публикации, на территории 102-й военной базы в Гюмри осуществляет деятельность армянин, священник Русской православной церкви отец Тимофей Казарян. Официально он является помощником командира базы, полковника Александра Безбородова, по работе с верующими военнослужащими. Утверждается, что он активно взаимодействовал с духовенством Ширакской епархии Армянской апостольской церкви, в том числе посредством совместных мероприятий.
Отмечается, что в его обязанности входят индивидуальные беседы с военнослужащими и оказание духовной поддержки в стрессовых или сложных семейных ситуациях.
«Однако, согласно поступившей нам информации, отец Тимофей практически ежедневно якобы ведет открытую пропаганду, направленную на ликвидацию армянской государственности.
Согласно сведениям, полученным из двух различных источников, священник осуществляет это “служение” против нашего государства в православных церквях при базе — храме Святой Александры, расположенном непосредственно на территории 102-й базы, а также иногда в церкви Святого Архангела Михаила рядом с Холмом Чести.
Деятельность и связи отца Тимофея не ограничиваются рамками военной базы. Предположительно, он является одним из представителей действующей в Армении российской государственной институциональной сети», — говорится в сообщении.
В качестве примера НПО привела пожертвование, сделанное в июле 2023 года ереванским «Домом Москвы» церквям при базе. Отец Тимофей лично присутствовал на мероприятии и публично приветствовал инициативу.
«Известно, что “Дом Москвы” — это не просто культурный центр. Он финансируется правительством Москвы и является одной из официальных платформ российской “мягкой силы”», — отмечается в заявлении.
Организация также заявила, что 102-я военная база якобы использовалась «для оказания прямого давления на избирательные процессы в Армении».
«Граждане Армении, работающие на 102-й базе, оказались под прицелом. Обратившиеся в НПО граждане, пожелавшие сохранить анонимность из опасений возможного преследования со стороны командования базы, сообщили, что их напрямую принуждали голосовать за конкретную политическую партию, угрожая увольнением.
Более того, российское командование якобы требовало, чтобы сотрудники распространяли это давление также на членов своих семей, родственников и друзей, увеличивая тем самым количество контролируемых голосов.
Таким образом, согласно полученной нами достоверной информации, командование базы предположительно нарушает положения Избирательного кодекса Армении, а также Кодекса об административных правонарушениях и Уголовного кодекса РА», — говорится в сообщении.
В НПО подчеркнули, что предполагаемые действия командования российской базы и отца Тимофея должны стать предметом надлежащего расследования со стороны компетентных органов. Также отмечается, что ранее организация уже поднимала вопрос о нахождении электоральных преступлений, совершенных на территории российской базы или ее сотрудниками, в юрисдикции Армении.