12 Մայիս 2026 - 08:31 AMT
Մայիսի 11-ից Հայաստանում պաշտոնապես հասանելի է դարձել YouTube-ի Գործընկերային ծրագիրը (YouTube Partner Program-YPP), որի շնորհիվ հայաստանյան բովանդակություն ստեղծողները կարող են դրամայնացնել իրենց ալիքները և ստանալ եկամուտ հարթակում հրապարակվող նյութերից, հայտնում է ԲՏԱ նախարարությունը:
Մայիսի 11-ից ընկերության չափանիշներին համապատասխանող հայաստանյան բովանդակություն ստեղծողները, որոնք ունեն առնվազն 1000 բաժանորդ, նախորդ 365 օրվա ընթացքում հիմնական տեսանյութերի 4000 ժամ կամ նախորդ 90 օրվա ընթացքում կարճ տեսանյութերի 10 միլիոն դիտումներ, կարող են դիմել YouTube-ի Գործընկերային ծրագրին և սկսել դրամայնացնել իրենց ալիքները՝ գովազդից ստացվող եկամուտների միջոցով:
YouTube-ի Գործընկերային ծրագիրը հարթակ է, որի միջոցով ստեղծագործողները, արտիստները, լրատվամիջոցները կարողանում են եկամուտ ստանալ հարթակում հրապարակվող բովանդակությունից։
Ծրագիրը պաշտոնապես գործարկվում է մայիսի 11-ից, որի ներդրման մասին հայտարարվել էր փետրվարի 10-ին ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի՝ Հայաստան կատարած այցի ընթացքում ձեռքբերված պայմանավորվածության արդյունքում:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նշել է․ «Այսօր կարևոր առաջընթաց է Հայաստանի ստեղծարար և թվային տնտեսության համար։ Մենք ողջունում ենք YouTube-ի որոշումը՝ հայկական բովանդակություն ստեղծողների համար YouTube-ի Գործընկերային ծրագիրը հասանելի դարձնելու վերաբերյալ: Երկար սպասված այս փոփոխությունը նոր հնարավորություններ է ստեղծում դրամայնացման համար, լսելի է դարձնում տեղական բովանդակությունը և աջակցում թվային ձեռնարկատերերի նոր սերնդի ձևավորմանը:
Այս զարգացումը հայկական բովանդակություն ստեղծողներին հնարավորություն կտա իրենց ստեղծագործական գործունեությունը դարձնել կայուն աշխատանք, ներկայացնել Հայաստանի ստեղծարար ներուժը միջազգային հարթակներում և ամրապնդել մեր ներկայությունը համաշխարհային թվային միջավայրում։ Մենք ակնկալում ենք շարունակական համագործակցություն YouTube-ի և այլ հարթակների հետ՝ ապահովելով հայկական տաղանդի լիարժեք ճանաչումը, արժևորելով և հաղորդակցվելով աշխարհի հետ»։
YouTube-ի կառավարության հետ կապերի և հանրային քաղաքականության հարցերով փոխնախագահ Լեսլի Միլլերը նշել է․ «YouTube-ը հարթակ է տրամադրում բազմազան ձայների համար՝ սկսած անկախ լրատվամիջոցներից, մինչև արվեստագետներ և ձեռնարկատերեր։ Մենք պարտավորվում ենք աջակցել խոսքի ազատությանը և ձևավորել նոր տնտեսական հնարավորություններ Հայաստանում ստեղծագործողների ընդլայնվող համայնքի համար։ Գործարկելով YouTube-ի Գործընկերային ծրագիրը՝ հույս ունենք առավել հզորացնել բովանդակություն ստեղծողներին և անհամբեր սպասում ենք նրանց նոր ձեռքբերումներին»։
Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը նշել է․ «Հայաստանում YouTube-ի Գործընկերային ծրագրի ընդլայնման նախաձեռնության հիմքում Հայաստան–ԱՄՆ տեխնոլոգիական համագործակցության առավել ընդարձակ օրակարգն է, այդ թվում արհեստական բանականության և կիսահաղորդչային նորարարությունների վերաբերյալ նախորդ տարի ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը։ Ծրագրի շնորհիվ անհատ ստեղծագործողները և ձեռնարկատերերը կկարողանան զարգացնել իրենց գործունեությունը, հնչեցնել ստեղծարար ձայնը, ձևավորել նոր տնտեսական հնարավորություններ ու ստեղծել աշխատատեղեր մեր երկրներում:
YouTube-ի Գործընկերային ծրագիրը գործիք է, որի օգնությամբ բովանդակություն ստեղծողները, արվեստագետները և լրատվամիջոցները գումար են վաստակում հարթակում: Ամբողջ աշխարհում ավելի քան 3 միլիոն ստեղծագործողներ YouTube-ի Գործընկերային ծրագրի անդամ են, և նախորդ չորս տարիների ընթացքում YouTube-ը նրանց վճարել է ավելի քան 100 միլիարդ դոլար: Ընկերության եկամուտների բաշխման մոդելը հիմնված է այն պարզ գաղափարի վրա, ըստ որի YouTube-ի հաջողությունը ուղիղ համեմատական է բովանդակություն ստեղծողների հաջողությանը»,- ասված է ՀՀ ԲՏԱ նախարարության տարածած հաղորդագրությունում։

12 Май 2026 - 10:34 AMT
С 11 мая в Армении официально стала доступна Партнерская программа YouTube (YouTube Partner Program — YPP), благодаря которой армянские создатели контента смогут монетизировать свои каналы и получать доход от размещаемых на платформе материалов, сообщает Министерство высокотехнологической промышленности Армении.
С 11 мая армянские авторы, соответствующие критериям компании и имеющие не менее 1000 подписчиков, 4000 часов просмотров основных видео за последние 365 дней или 10 миллионов просмотров коротких видео за последние 90 дней, смогут подать заявку на участие в Партнерской программе YouTube и начать монетизацию своих каналов за счет рекламных доходов.
Партнерская программа YouTube представляет собой платформу, с помощью которой создатели контента, артисты и средства массовой информации получают доход от публикуемого на платформе контента.
Программа официально запускается 11 мая. О ее внедрении было объявлено 10 февраля по итогам договоренности, достигнутой в ходе визита в Армению вице-президента США Джея Ди Вэнса.
Министр высокотехнологической промышленности Армении Мхитар Айрапетян заявил: «Сегодняшний день является важным шагом вперед для креативной и цифровой экономики Армении. Мы приветствуем решение YouTube сделать Партнерскую программу доступной для армянских создателей контента. Это долгожданное изменение открывает новые возможности для монетизации, делает местный контент более заметным и способствует формированию нового поколения цифровых предпринимателей.
Это развитие позволит армянским авторам превратить творческую деятельность в устойчивую работу, представить творческий потенциал Армении на международных площадках и укрепить наше присутствие в глобальной цифровой среде. Мы рассчитываем на продолжение сотрудничества с YouTube и другими платформами для полноценного признания армянских талантов, повышения их ценности и взаимодействия с миром».
Вице-президент YouTube по связям с правительствами и вопросам государственной политики Лесли Миллер отметила: «YouTube предоставляет площадку для самых разных голосов — от независимых СМИ до артистов и предпринимателей. Мы привержены поддержке свободы слова и созданию новых экономических возможностей для растущего сообщества авторов в Армении. Запуская Партнерскую программу YouTube, мы надеемся еще больше расширить возможности создателей контента и с нетерпением ждем их новых достижений».
Временный поверенный в делах США в Армении Дэвид Аллен заявил: «В основе расширения Партнерской программы YouTube в Армении лежит более широкая повестка технологического сотрудничества Армении и США, включая подписанный в прошлом году меморандум о взаимопонимании в сфере искусственного интеллекта и полупроводниковых инноваций. Благодаря программе индивидуальные создатели и предприниматели смогут развивать свою деятельность, усиливать свой творческий голос, формировать новые экономические возможности и создавать рабочие места в наших странах.
Партнерская программа YouTube — это инструмент, с помощью которого создатели контента, артисты и СМИ зарабатывают на платформе. Более 3 миллионов авторов по всему миру являются участниками программы, и за последние четыре года YouTube выплатил им более 100 миллиардов долларов. Модель распределения доходов компании основана на простой идее: успех YouTube напрямую зависит от успеха создателей контента», — говорится в сообщении, распространенном Министерством высокотехнологической промышленности Армении.