Վարչական դատարանը վերադարձրել է«Իմ քայլը» հիմնադրամի կողմից նախընտրական փուլում բարեգործության արգելքը խախտելու, դեպքերի առնչությամբ Դանիել Իոաննիսյանի և մյուսների կողմից ներկայացված հայցադիմումը։
Հայցադիմումը վերադարձվել է շտկումների նպատակով, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ն, «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը», «Ուղղակի ժողովրդավարություն» ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման կազմակերպությունը Վարչական դատարան հայցադիմում են ներկայացրել ընդդեմ «Իմ քայլը» հիմնադրամի՝ պահանջելով հիմնադրամին վարչական պատասխանատվության ենթարկել՝ ՀՀ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 40.16-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարքների համար։ Մասնավորապես, հոդվածը պատասխանատվություն է նախատեսել նախընտրական շրջանում բարեգործության իրականացման համար։
Դատարանը նշել է, որ ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի 3-րդ հոդվածի 2.1-րդ մասի համաձայն՝ օրենքով նախատեսված դեպքերում վարչական դատարան կարող են դիմել նաև ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունը, կուսակցությունների դաշինքը, համայնքի ղեկավարի կամ ավագանու անդամի թեկնածուն կամ տվյալ ընտրությունների ժամանակ դիտորդական առաքելություն իրականացնող հասարակական կազմակերպությունները։
Այս դեպքում դատարանը գտել է, որ վարչական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ հայցադիմումով դատարան դիմելու իրավունքը պարզելու և հայցադիմումի ընդունելության հարցի օբյեկտիվ լուծումն ապահովելու համար անհրաժեշտ է ներկայացնել ԿԸՀ կողմից դիտորդական առաքելություն իրականացնելու հավատարմագրման վերաբերյալ պատշաճ ապացույցներ՝ համապատասխան որոշումներ։
Դատարանը նաև անդրադարձել է պատասխանող կողմին՝ արձանագրելով, որ հայցադիմումով որպես պատասխանող նշվել է «Իմ քայլը» հիմնադրամը, մինչդեռ վարչական պատասխանատվության կարող է ենթարկվել «Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Աննա Հակոբյանը։ Այսինքն՝ պատասխանող կողմ պետք է նշվի հենց Աննա Հակոբյանը։ Միաժամանակ դատարանը նշել է, որ ներկայացվել են նույն պատասխանողին ուղղված, սակայն միմյանց հետ չկապված 15 պահանջներ։
«Հարկ է նշել, որ չնայած հայցադիմումով ներկայացված պահանջներն ուղղված են միևնույն պատասխանողի դեմ, սակայն չեն կարող դիտվել փոխկապակցված, քանի որ դրանք վերաբերում են վարչական պատասխանատվություն ենթադրող տարբեր իրավիճակների (դրվագների), որոնք կատարվել են տարբեր ժամանակահատվածներում և կարող են հանգեցնել տարբեր իրավական հետևանքների (նյութական և դատավարական): Միաժամանակ, դատարանն ընդգծում է նաև, որ հայցադիմումով չեն ներկայացվել այնպիսի բավարար հանգամանքներ, որոնք կփաստեին ներկայացված պահանջների փոխկապակցված լինելու վերաբերյալ»,-նշված է որոշման մեջ։
Հայցադիմումում թույլ տրված սխալները վերացնելու և որոշումը ստանալու օրվանից հետո տասնհինգօրյա ժամկետում դատարան կրկին ներկայացնելու դեպքում հայցադիմումը վարույթ ընդունված կհամարվի սկզբնական ներկայացման օրը։
«Անկախ դիտորդը» խնդիրներ էր արձանագրել ՔՊ-ի և անձամբ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ասոցացվող «Իմ քայլը» հիմնադրամի կողմից իրականացվող բարեգործության հետ՝ չնայած նախընտրական փուլում գործող օրենսդրական արգելքին, և հայտարարել էր, որ դիմել են վարչական դատարան՝ պահանջելով Աննա Հակոբյանին պատասխանատվության ենթարկել 15 տարբեր դրվագներով։ Ապրիլի 27-ին «Իմ քայլը» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Աննա Հակոբյանը դժգոհել էր, թե «Անկախ դիտորդի» հայտարարությամբ խախտվել են իր իրավունքները։

12 Май 2026 - 10:39 AMT
Административный суд вернул исковое заявление, поданное Даниелом Иоаннисяном и другими лицами по делу о предполагаемом нарушении запрета на благотворительность в предвыборный период со стороны фонда «Мой шаг».
Иск был возвращен для исправления недостатков, сообщает «Пастинфо».
НПО «Союз информированных граждан», Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи и организация по укреплению демократических институтов «Прямая демократия» подали иск в Административный суд против фонда «Мой шаг», требуя привлечь фонд к административной ответственности по части 1 статьи 40.16 Кодекса Армении об административных правонарушениях.
В частности, статья предусматривает ответственность за осуществление благотворительной деятельности в период выборов.
Суд отметил, что согласно части 2.1 статьи 3 Кодекса административного судопроизводства Армении, в предусмотренных законом случаях в Административный суд могут обращаться участвующие в выборах партии, блоки партий, кандидаты в руководители общин или члены совета, а также общественные организации, осуществляющие наблюдательную миссию на выборах.
В данном случае суд посчитал, что для установления права заявителей на обращение в суд с требованием о привлечении к административной ответственности и объективного решения вопроса о принятии иска необходимо представить надлежащие доказательства аккредитации Центральной избирательной комиссией для осуществления наблюдательной миссии, включая соответствующие решения.
Суд также затронул вопрос ответчика, указав, что в иске в качестве ответчика обозначен фонд «Мой шаг», тогда как административной ответственности может быть подвергнута исполнительный директор благотворительного фонда «Мой шаг» Анна Акопян. Следовательно, в качестве ответчика должна быть указана именно Анна Акопян.
Одновременно суд отметил, что в иске представлены 15 требований к одному и тому же ответчику, однако они не связаны между собой.
«Следует отметить, что хотя требования, представленные в иске, направлены против одного и того же ответчика, они не могут считаться взаимосвязанными, поскольку касаются различных ситуаций (эпизодов), предполагающих административную ответственность, совершенных в разные периоды времени и способных повлечь различные правовые последствия — как материальные, так и процессуальные.
При этом суд также подчеркивает, что в иске не представлены достаточные обстоятельства, подтверждающие взаимосвязанность заявленных требований», — говорится в решении.
Если указанные в иске недостатки будут устранены и заявление повторно подано в суд в течение 15 дней со дня получения решения, иск будет считаться принятым со дня первоначального обращения.
Ранее инициатива «Независимый наблюдатель» сообщала о проблемах, связанных с благотворительной деятельностью фонда «Мой шаг», ассоциируемого с партией «Гражданский договор» и лично премьер-министром Николом Пашиняном, несмотря на действующий в предвыборный период законодательный запрет. Инициатива заявила, что обратилась в Административный суд с требованием привлечь Анну Акопян к ответственности по 15 различным эпизодам.
27 апреля исполнительный директор фонда «Мой шаг» Анна Акопян заявила, что публикация «Независимого наблюдателя» нарушила ее права.