ՀՀ վարչապետ և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը Շենգավիթում նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում պարզաբանել է, թե ինչ են նշանակել ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի՝ «թուրքերը էսօր բացում են» խոսքերը։
Նա ասել է, որ Թուրքիայից Հայաստան ապրանք արտահանելիս այսուհետ որպես առաքման երկիր նշվելու է Հայաստանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ավելի վաղ Միրզոյանը մոտեցել էր քարոզարշավ իրականացնող Փաշինյանին և ականջին շշնջացել` «թուրքերն էսօր բացում են, մի հատ «Welcome»–ի տեքստ անենք»։ Քանի որ վարչապետը խոսում էր բարձրախոսով, նախարարի խոսքերը լսվել էին նաև ուղիղ եթերում։
Ավելի ուշ լրագրողները Միրզոյանից հետաքրքրվել էին, թե ինչ էր նա փոխանցել Փաշինյանին, ինչին նախարարն արձագանքել էր՝ «կբացեն, կհասկանանք»։ Նա նաև նշել էր, որ խոսքը հայ-թուրքական սահմանի բացման մասին չէ։
Փաշինյանի խոսքով՝ նախկինում Թուրքիայի օրենսդրությունը թույլ չէր տալիս որպես առաքման երկիր նշել Հայաստանը։ Նրա ներկայացմամբ՝ Թուրքիայից Հայաստան ուղարկվող ապրանքները նախ ձևակերպվել են երրորդ երկրում, և միայն դրանից հետո տեղափոխվել Հայաստան։
Վարչապետը հայտնել է, որ այժմ Թուրքիայի օրենսդրության մեջ համապատասխան փոփոխություն է կատարվում, որի արդյունքում Հայաստանը ներառվելու է առաքման երկրների պաշտոնական ցանկում։
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը պատրաստ է ցանկացած պահի բացել սահմանը, սակայն գործընթացը կախված է թուրքական կողմից։
ՀՀ-ում հերթական խորհրդարանական ընտրությունները կկայանան 2026 թվականի հունիսի 7-ին։ Ընտրություններին մասնակցում է 19 քաղաքական ուժ՝ 2 դաշինք և 17 կուսակցություն։ Մայիսի 8–ին մեկնարկել է պաշտոնական քարոզարշավը։ Այն կտևի մինչև հունիսի 5-ը ներառյալ։

Премьер-министр Армении и кандидат в премьеры от партии «Гражданский договор» Никол Пашинян в ходе предвыборной кампании в Шенгавите разъяснил, что имел в виду глава МИД Арарат Мирзоян, произнеся фразу: «Турки сегодня открывают».
По словам Пашиняна, при экспорте товаров из Турции в Армению отныне Армения будет указываться как страна назначения, сообщает «Sputnik Армения».
Ранее Мирзоян подошел к проводившему агитацию Пашиняну и шепнул ему на ухо: «Турки сегодня открывают, давай сделаем приветственный текст». Поскольку премьер выступал через громкоговоритель, слова министра также прозвучали в прямом эфире.
Позднее журналисты поинтересовались у Арарата Мирзояна, что именно он сообщил Пашиняну. Министр ответил: «Откроют — поймем», при этом уточнив, что речь не идет об открытии армяно-турецкой границы.
По словам Пашиняна, ранее турецкое законодательство не позволяло указывать Армению в качестве страны назначения грузов.
Он пояснил, что товары, отправляемые из Турции в Армению, сначала оформлялись через третью страну, и только затем доставлялись в Армению.
Премьер сообщил, что сейчас в турецкое законодательство вносятся соответствующие изменения, в результате которых Армения будет официально включена в список стран назначения.
Ранее заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян заявлял, что Армения готова открыть границу в любой момент, однако процесс зависит от турецкой стороны.
Очередные парламентские выборы в Армении состоятся 7 июня 2026 года. В выборах участвуют 19 политических сил — два блока и 17 партий. Официальная предвыборная кампания стартовала 8 мая и продлится до 5 июня включительно.