12 Մայիս 2026 - 11:38 AMT
«Դեմոկրատիա, Օրենք, Կարգապահություն» կուսակցությունը ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է, որ այսուհետ կուսակցության պատվավոր նախագահ Վարդան Ղուկասյանը շարունակաբար ներկայացնելու է քաղաքական ուժի նախընտրական ծրագրի առանցքային դրույթներն ու ռազմավարական ուղղությունները։
Ղուկասյանը հայտարարել է, որ ՀՀ-ն չի կարող հակառուսական պետություն դառնալ:
«Անկախ քաղաքական գնահատականներից Ռուսաստանը շարունակում է մնալ տարածաշրջանում ռազմական, էներգետիկ, անվտանգային խոշոր դերակատար՝ դուր գա դա, թե ոչ»«-ասել էնա:
Հայաստանի ռազմավարական գործընկերը պետք է լինի այն երկիրը, որը հարգում է Հայաստանի ինքնիշխանությունը, «ոչ թե Հայաստանը դիտում է որպես գաղութ, պրոյեկտ կամ ազդեցության գոտի»:
Նա հավելելէ,որ Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը պետք է կառուցվի Հայաստանի անվտանգության և արժանապատվության նկատմամբ հարգանքի հիման վրա:
Նա կարևորել է նաև Արևմուտքի հետ գործընկերությունը՝ եթե փորձ չի արվում խաթարել հայկական ինքնությունը կամ երկիրը վերածել արտաքին կառավարման հարթակի։
Նա կարևորել է նաև Իրանի հետ հարաբերությունները՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի և անվտանգության հավասարակշռության վրա, ինչպես նաև Ֆրանսիայի, Հնդկաստանի, Չինաստանի և եվրոպական երկրների հետ կապերի զարգացումը, որոնք, ըստ նրա, պետք է նպաստեն Հայաստանի հզորացմանը։
Ղուկասյանի գնահատմամբ՝ Հայաստանի առաջնային ռազմավարական դաշնակիցը պետք է լինի սեփական պետականությունը, հայկական բանակը և հայ ժողովրդի կամքը։
«Թույլ պետությունը դաշնակից չունի, թույլ պետությանը օգտագործում են»,- ընդգծել է նա։
ԴՕԿ կուսակցության առաջնորդը նաև հայտարարել է, որ մինչև պետականաշինության գործընթացին անցնելը անհրաժեշտ է «սանիտարական մաքրում» իրականացնել երկրի ներսում։
«Մինչև երկիրը մեջից չմաքրվի, մենք նորմալ պետություն չենք ունենա՝ մոռացեք»,- ասել է նա։
Թեև ԿԸՀ-ն մերժել է Ղուկասյանի գրանցումը՝ վերջին տարիներին Հայաստանում մշտական բնակության և քաղաքացիության վերաբերյալ փաստաթղթերի հետ կապված խնդիրների պատճառով, ԴՕԿ կուսակցությունը շարունակում է մասնակցել ընտրություններին և վարչապետի թեկնածու համարել հենց նրան։
ԱՄՆ մաքսային և միգրացիոն ծառայության տվյալներով՝ Վարդան Ղուկասյանը 2022 թվականին մուտք է գործել Միացյալ Նահանգներ, սակայն սահմանված ժամկետում չի լքել երկիրը, ինչի հետևանքով ընդգրկվել է միգրացիոն ընթացակարգում և ներկայում գտնվում է ԱՄՆ մաքսային և միգրացիոն ծառայության կալանքի տակ՝ Նևադա նահանգի Լաս Վեգաս քաղաքում։

Партия «Демократия, Закон, Дисциплина» (ДОК) сообщила на своей странице в Facebook, что почетный председатель партии Вардан Гукасян отныне будет регулярно представлять ключевые положения и стратегические направления предвыборной программы политической силы.
Гукасян заявил, что Армения не может стать антироссийским государством.
«Независимо от политических оценок Россия продолжает оставаться крупным военным, энергетическим и безопасностным игроком в регионе — нравится это кому-то или нет», — сказал он.
По его словам, стратегическим партнером Армении должна быть та страна, которая уважает суверенитет Армении, «а не рассматривает ее как колонию, проект или сферу влияния».
Он добавил, что сотрудничество с Россией должно строиться на основе уважения к безопасности и достоинству Армении.
Гукасян также подчеркнул важность партнерства с Западом, если при этом не предпринимаются попытки подорвать армянскую идентичность или превратить страну в площадку внешнего управления.
Он также отметил значение отношений с Ираном, основанных на взаимном уважении и балансе безопасности, а также развитие связей с Францией, Индией, Китаем и европейскими странами, которые, по его мнению, должны способствовать укреплению Армении.
По оценке Гукасяна, главным стратегическим союзником Армении должны быть собственная государственность, армянская армия и воля армянского народа.
«У слабого государства нет союзников, слабое государство используют», — подчеркнул он.
Лидер партии ДOК также заявил, что до перехода к процессу государственного строительства необходимо провести «санитарную очистку» внутри страны.
«Пока страна не будет очищена изнутри, нормального государства у нас не будет — забудьте об этом», — сказал он.
Хотя Центральная избирательная комиссия отказала Гукасяну в регистрации из-за проблем с документами, связанными с постоянным проживанием и гражданством в последние годы, партия ДOК продолжает участвовать в выборах и считает именно его своим кандидатом в премьер-министры.
Согласно данным Таможенной и иммиграционной службы США, Вардан Гукасян въехал в Соединенные Штаты в 2022 году, однако не покинул страну в установленный срок. В результате он оказался вовлечен в иммиграционное производство и в настоящее время находится под стражей иммиграционной службы США в Лас-Вегасе, штат Невада.