12 Մայիս 2026 - 11:38 AMT
«Դեմոկրատիա, Օրենք, Կարգապահություն» կուսակցությունը ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է, որ այսուհետ կուսակցության պատվավոր նախագահ Վարդան Ղուկասյանը շարունակաբար ներկայացնելու է քաղաքական ուժի նախընտրական ծրագրի առանցքային դրույթներն ու ռազմավարական ուղղությունները։
Ղուկասյանը հայտարարել է, որ ՀՀ-ն չի կարող հակառուսական պետություն դառնալ:
«Անկախ քաղաքական գնահատականներից Ռուսաստանը շարունակում է մնալ տարածաշրջանում ռազմական, էներգետիկ, անվտանգային խոշոր դերակատար՝ դուր գա դա, թե ոչ»«-ասել էնա:
Հայաստանի ռազմավարական գործընկերը պետք է լինի այն երկիրը, որը հարգում է Հայաստանի ինքնիշխանությունը, «ոչ թե Հայաստանը դիտում է որպես գաղութ, պրոյեկտ կամ ազդեցության գոտի»:
Նա հավելելէ,որ Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը պետք է կառուցվի Հայաստանի անվտանգության և արժանապատվության նկատմամբ հարգանքի հիման վրա:
Նա կարևորել է նաև Արևմուտքի հետ գործընկերությունը՝ եթե փորձ չի արվում խաթարել հայկական ինքնությունը կամ երկիրը վերածել արտաքին կառավարման հարթակի։
Նա կարևորել է նաև Իրանի հետ հարաբերությունները՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի և անվտանգության հավասարակշռության վրա, ինչպես նաև Ֆրանսիայի, Հնդկաստանի, Չինաստանի և եվրոպական երկրների հետ կապերի զարգացումը, որոնք, ըստ նրա, պետք է նպաստեն Հայաստանի հզորացմանը։
Ղուկասյանի գնահատմամբ՝ Հայաստանի առաջնային ռազմավարական դաշնակիցը պետք է լինի սեփական պետականությունը, հայկական բանակը և հայ ժողովրդի կամքը։
«Թույլ պետությունը դաշնակից չունի, թույլ պետությանը օգտագործում են»,- ընդգծել է նա։
ԴՕԿ կուսակցության առաջնորդը նաև հայտարարել է, որ մինչև պետականաշինության գործընթացին անցնելը անհրաժեշտ է «սանիտարական մաքրում» իրականացնել երկրի ներսում։
«Մինչև երկիրը մեջից չմաքրվի, մենք նորմալ պետություն չենք ունենա՝ մոռացեք»,- ասել է նա։
Թեև ԿԸՀ-ն մերժել է Ղուկասյանի գրանցումը՝ վերջին տարիներին Հայաստանում մշտական բնակության և քաղաքացիության վերաբերյալ փաստաթղթերի հետ կապված խնդիրների պատճառով, ԴՕԿ կուսակցությունը շարունակում է մասնակցել ընտրություններին և վարչապետի թեկնածու համարել հենց նրան։
ԱՄՆ մաքսային և միգրացիոն ծառայության տվյալներով՝ Վարդան Ղուկասյանը 2022 թվականին մուտք է գործել Միացյալ Նահանգներ, սակայն սահմանված ժամկետում չի լքել երկիրը, ինչի հետևանքով ընդգրկվել է միգրացիոն ընթացակարգում և ներկայում գտնվում է ԱՄՆ մաքսային և միգրացիոն ծառայության կալանքի տակ՝ Նևադա նահանգի Լաս Վեգաս քաղաքում։

12 May 2026 - 11:42 AMT
The “Democracy, Law, Discipline” party said its chairman Vardan Ghukasyan will regularly present the key provisions and strategic directions of the party’s election platform.
Ghukasyan stated that Armenia cannot become an anti-Russian state.
“Regardless of political assessments, Russia continues to remain a major military, energy and security actor in the region, whether one likes it or not,” he said.
According to him, Armenia’s strategic partner should be a country that respects Armenia’s sovereignty “rather than viewing Armenia as a colony, project or sphere of influence.”
He added that cooperation with Russia should be built on the basis of respect for Armenia’s security and dignity.
Ghukasyan also emphasized the importance of partnership with the West, provided there are no attempts to undermine Armenian identity or turn the country into a platform for external control.
He also highlighted the importance of relations with Iran based on mutual respect and security balance, as well as the development of ties with France, India, China and European countries, which, in his view, should contribute to strengthening Armenia.
According to Ghukasyan, Armenia’s primary strategic ally should be its own statehood, the Armenian army and the will of the Armenian people.
“A weak state has no allies; a weak state is used,” he stressed.
The DOK party leader also stated that before moving toward state-building, it is necessary to carry out a “sanitary cleansing” within the country.
“Until the country is cleansed from within, we will not have a normal state — forget it,” he said.
Although the Central Electoral Commission rejected Ghukasyan’s registration due to issues related to permanent residence and citizenship documents in recent years, the DOK party continues to participate in the elections and still considers him its candidate for prime minister.
According to U.S. Customs and Immigration Service data, Vardan Ghukasyan entered the United States in 2022 but did not leave within the required period. As a result, he became subject to immigration proceedings and is currently being held in U.S. immigration detention in Las Vegas, Nevada.