12 Մայիս 2026 - 12:31 AMT
ՀՀ և Ադրբեջանի միջև պայմանագրի ստորագրման անակցություններ այս պահին չկան, հայտարարել է արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Ըստ նրա՝ հայկական կողմը պատրաստ է անմիջապես սկսել խորհրդակցություններ ստորագրման վայրի և ժամկետի շուրջ, սակայն Ադրբեջանը դեռ պատրաստակամություն չի հայտնում գնալ ստորագրման՝ միաժամանակ վերահաստատելով խաղաղության գործընթացին իր հանձնառությունը, հայտնում է Factor.am-ը:
Նա ասել է նաև, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև քննարկվում են նոր համագործակցության հնարավորություններ, սակայն վերջնական որոշումներ դեռ չկան։
Նախարարը նշել է, որ օրակարգում առկա են բազմաթիվ տեխնիկական և տնտեսական հարցեր, որոնց թվում են նաև հայ-թուրքական հարաբերություններին վերաբերող թեմաները։
Միրզոյանը հիշեցրել է, որ երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար սահմանը բացելու վերաբերյալ պայմանավորվածությունը վաղուց գոյություն ունի, սակայն դրա իրականացումը շարունակ հետաձգվել է։
Նրա խոսքով՝ գործընթացը շարունակվում է «քայլ-քայլ», և ինքը վստահ է, որ ապագայում հնարավոր կլինի ականատես լինել հարաբերությունների ամբողջական կարգավորմանը։
Միրզոյանը նաև հայտնել է, որ Ռուսաստանի հետ կապը շարունակական է, և ՌԴ վերջին հայտարարություններից հետո առանձնահատուկ քննարկման անհրաժեշտություն չի տեսնում։
ԱՄՆ-ի Ատլանտյան խորհուրդ (Atlantic Council) վերլուծական կենտրոնը նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմին առաջարկել է վերացնել Ադրբեջանին զենքի վաճառքի սահմանափակումները՝ Բաքվի կողմից տասնյակ քաղբանտարկյալների, նաև այնտեղ պահվող հայերի ազատ արձակման դիմաց։ Նշվում է, որ այս պայմանավորվածությունը պետք է ներառի Բաքվին ուղղված հստակ նախազգուշացում, որ ստացվող օգուտները կախված են դժվարությամբ ձեռք բերված խաղաղության պահպանումից։

Переговоров о подписании соглашения между Арменией и Азербайджаном в настоящее время нет, заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
По его словам, армянская сторона готова немедленно начать консультации по месту и срокам подписания, однако Азербайджан пока не демонстрирует готовности перейти к подписанию, одновременно подтверждая приверженность мирному процессу, сообщает «Factor.am ».
Он также отметил, что между Арменией и Турцией обсуждаются новые возможности сотрудничества, однако окончательных решений пока нет.
Министр подчеркнул, что в повестке имеются многочисленные технические и экономические вопросы, включая темы, касающиеся армяно-турецких отношений.
Мирзоян напомнил, что договоренность об открытии границы для граждан третьих стран и обладателей дипломатических паспортов существует уже давно, однако ее реализация постоянно откладывается.
По его словам, процесс продолжается «шаг за шагом», и он уверен, что в будущем удастся стать свидетелями полной нормализации отношений.
Мирзоян также сообщил, что связь с Россией остается постоянной, и после последних заявлений Москвы он не видит необходимости в отдельных обсуждениях.
Ранее аналитический центр Atlantic Council предложил администрации президента США Дональда Трампа снять ограничения на продажу оружия Азербайджану в обмен на освобождение десятков политзаключенных, включая удерживаемых в Баку армян.
Отмечается, что эта договоренность должна включать четкое предупреждение Баку о том, что предоставляемые выгоды будут зависеть от сохранения с трудом достигнутого мира.