Պաշտպան Արամ Վարդևանյանը դատարան միջնորդություն է ներկայացրել հայտնի գործարար, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահՍամվել Կարապետյանին տնային կալանքից ազատելու վերաբերյալ։ Այս մասին դատական նիստի մեկնարկին հայտնել է դատավոր Վահե Դոլմազյանը՝ նշելով, որ պաշտպանական կողմը ներկայացրել է գրավոր միջնորդություն։
Վարդևանյանը դատարանին պարզաբանել է, որ խափանման միջոցի իրավաչափության հիմքերի առումով տեղի են ունեցել էական փոփոխություններ, ինչի հետևանքով անհրաժեշտ է կրկին քննարկել Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցի հարցը, հայտնում է Factor.am-ը:
Պաշտպանի խոսքով՝ փոփոխությունը պայմանավորված է նրանով, որ Սամվել Կարապետյանի ղեկավարած քաղաքական ուժը մասնակցում է Ազգային ժողովի ընտրություններին, գրանցվել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից և ներկայում գտնվում է նախընտրական քարոզչության փուլում։

Адвокат Арам Вардеванян подал в суд ходатайство об освобождении Самвела Карапетяна из-под домашнего ареста. Об этом в начале судебного заседания сообщил судья Вааге Долмазян, отметив, что сторона защиты представила письменное ходатайство.
Вардеванян пояснил суду, что в вопросе правомерности меры пресечения произошли существенные изменения, вследствие чего необходимо вновь обсудить избранную в отношении Самвела Карапетяна меру пресечения, сообщает «Factor.am ».
По словам защитника, изменение связано с тем, что возглавляемая Самвелом Карапетяном политическая сила участвует в выборах в Национальное собрание, зарегистрирована Центральной избирательной комиссией и в настоящее время находится на этапе предвыборной агитации.