Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Շենգավիթում նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում վիճաբանել է քաղաքացու հետ:
Քաղաքացիան ասել է․«Հավատում էի Ձեզ ու Ձեր իշխանությանը։ 2018-ին Ձեր կողքին էի, զգում էի, որ պետք է իշխանությունը հեռանար։ Հիմա նույնը Ձեզ եմ ուզում ասեմ։ Դուք հանձնել եք Արցախը։ Ես գիտեմ՝ շատերին հաճելի չի լինելու լսելը։ Դուք 5000 տղաների մահվան առաջին պատասխանատուն եք», հայտնում է Factor.am-ը:
5000 զոհի վերաբերյալ հայտարարությունը Փաշինյանին վրդովեցրել է:
«5000 թիվը որտեղի՞ց։ Դուք էդ ստահակների բառապաշարն եք վերցնում, Ձեզ քի՞չ է, հա՞, զոհերի թիվը, մի հատ էլ 5000 թիվը»,-ասել է նա:
Փաշինյանի խոսքով՝ պատերազմում կատարված զոհողությունների արդյունքում է Հայաստանը պահպանել պետականությունն ու անկախությունը։
«Դուք եկել եք վարչապետի դիմաց կանգնել եք, այդ ամենն ասում եք։ Դա նշանակում է, որ մենք պետություն ունենք, անկախություն ունենք, ժողովրդավարություն ունենք, որովհետև եթե 15 տարի առաջ ասեիք, հիմա զուգարանում Ձեզ զխկելով սպանում էին, այ հենց հիմա»,- ասել է Փաշինյանը։
Շենգավիթում մեկ այլ միջադեպ էլ է տեղի ունեցել․ ոստիկանները բերման են ենթարկել մի տղամարդու, որը ավելի վաղ տեսանյութով դիմել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և նրա թիմակիցներին, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Նիկոլ, թռածներիդ կուտոկին հավաքի արի ըստեղ, սպասում եմ»,-ասել էր նա:
Տղամարդուն ձեռնաշղթաներ են հագցրել հղի կնոջ և տարեց մոր ներկայությամբ, ապա ուժով նստեցրել ոստիկանության մեքենան։ Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ ոստիկանության Շենգավիթի բաժին տեղափոխված քաղաքացին Արտակ Ավետիսյանն է։

Prime Minister Nikol Pashinyan argued with a citizen during an election campaign event in Shengavit.
The man told him, “I believed in you and your government. In 2018, I stood by your side because I felt the authorities had to leave. Now I want to say the same thing to you. You surrendered Artsakh. I know many people will not like hearing this. You are the primary person responsible for the deaths of 5,000 young men,” Factor.am reported.
The statement about “5,000 deaths” angered Pashinyan.
“Where did the figure 5,000 come from? You are using the vocabulary of those scoundrels. Isn’t the number of victims enough for you, that you also use the figure 5,000?” he said.
According to Pashinyan, the sacrifices made during the war are what allowed Armenia to preserve its statehood and independence.
“You came and stood in front of the prime minister and said all this. That means we have a state, we have independence, we have democracy, because if you had said this 15 years ago, they would have beaten and killed you in a bathroom, right now,” Pashinyan said.
Another incident also took place in Shengavit. Police detained a man who had earlier addressed Prime Minister Nikol Pashinyan and his team in a video message, Panorama.am reported.
“Nikol, gather your runaway people and come here, I’m waiting,” the man had said in the video.
Police placed handcuffs on the man in the presence of his pregnant wife and elderly mother before forcibly putting him into a police vehicle.
“Don’t do it, let him go, remove the handcuffs. Don’t do it. Brother, let him go. Don’t pull him,” the man shouted as several officers attempted to force him into the car.
The incident also angered the man’s elderly mother.
“He’s not running away, do you understand? Take those things off his hands, you idiot,” she said.
During the incident, the man also chanted “Nikol traitor.”
It later became known that the citizen taken to the Shengavit police department was Artak Avetisyan.