13 Մայիս 2026 - 06:22 AMT
Հայաստանի և Ադրբեջանի փորձագետները Լոնդոնում քննարկել են խաղաղության գործընթացի ներկայիս փուլը, առկա հնարավորություններն ու հավանական ռիսկերը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է «Հայկական խորհուրդ» վերլուծական կենտրոնի նախագահ, «Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության համակարգող Արեգ Քոչինյանը:
«Տասնամյակների հակամարտությունից հետո խաղաղությունը կառուցվում է ոչ միայն քաղաքական բանակցություններով, այլ նաև մարդկանց միջև վստահությամբ։ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացում այսօր կա նոր հնարավորություն, և կարևոր է, որ հասարակությունները նույնպես ներգրավված լինեն այդ ճանապարհին։
Լոնդոնում կայացած հանդիպման ընթացքում հայ և ադրբեջանցի փորձագետները քննարկել են խաղաղության գործընթացի ներկա փուլը, հնարավորություններն ու ռիսկերը»,- գրել է Քոչինյանը։
Նա նշել է, որ տևական խաղաղությունը ձևավորվում է երկխոսության, փոխադարձ վստահության և երկարաժամկետ համագործակցության շնորհիվ։
Հայաստանի և Ադրբեջանի փորձագետներն արդեն մի քանի անգամ հանդիպել են «Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության շրջանակում,ինչպես ՀՀ, այնպես էլ Ադրբեջանի տարածքում:

13 Май 2026 - 06:55 AMT
Армянские и азербайджанские эксперты в Лондоне обсудили нынешний этап мирного процесса, существующие возможности и вероятные риски. Об этом сообщил в Facebook президент аналитического центра «Армянский совет», координатор инициативы «Мост мира» Арег Кочинян.
«После десятилетий конфликта мир строится не только политическими переговорами, но и доверием между людьми. Сегодня в армяно-азербайджанском мирном процессе появилась новая возможность, и важно, чтобы общества также были вовлечены в этот путь.
В ходе встречи, состоявшейся в Лондоне, армянские и азербайджанские эксперты обсудили нынешний этап мирного процесса, возможности и риски», — написал Кочинян.
Он отметил, что устойчивый мир формируется благодаря диалогу, взаимному доверию и долгосрочному сотрудничеству.
Армянские и азербайджанские эксперты уже несколько раз встречались в рамках инициативы «Мост мира» как на территории Армении, так и Азербайджана.