ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի որդուն՝ Նվեր Ծառուկյանին քրեական հետապնդման ենթարկելու նպատակով Հայաստանի իրավապահ մարմիններին հանձնելու միջնորդություն է ուղարկել Բելառուսի գլխավոր դատախազություն՝ 2025 թվականի հունվարի 10-ին։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից, տեղեկացնում է Արմենպրեսը:
2025-ի նոյեմբերի 14-ին ստացվել է Բելառուսի գլխավոր դատախազության գրությունն այն մասին, որ հանձնման մասին միջնորդությունը կքննարկվի կիրառելի միջազգային պայմանագրի հիման վրա՝ Բելառուսի Հանրապետության տարածքում նրան հայտնաբերելուց և ձերբակալելուց հետո:
Մայիսի 12-ին ՀՀ վարչապետ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը Շենգավիթ վարչական շրջանում նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ ասել է, որ Բելառուսից բերման կենթարկի Ծառուկյանի որդուն, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Փաշինյանի խոսքով՝ Ծառուկյանի որդին ոչ մի անգամ առաջնագծում չի կրակել, բայց կրակել է Կոտայքի մարզում և այժմ փախուստի մեջ է:
«Չոքացնելու եմ, Ծառուկյան Գագիկ, լեզուդ երկարե՞լ ա, ես քեզ ասում եմ՝ լակոտիդ Բելառուսից վզից բռնած բերելու ենք և դնենք պատասխանատվության, ոչ ոք չի փրկելու»,– հայտարարել է Փաշինյանը։
Գագիկ Ծառուկյանը մեկնաբանել է Փաշինյանի այս հայտարարությունները:
«Ամբողջ աշխարհում քաղաքականության մեջ կարգ կա, կանոն կա, որ երբեք երեխա, ընտանիք, ծնող ասելն ընդունված չի։ Ես էլ իմ «կլասը» չեմ գցելու»,– ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է որդուն, ապա ԲՀԿ առաջնորդի խոսքով՝ նա իր գործերը կավարտի և Հայաստան կգա հունիսի 7–ից հետո:
Ինչ վերաբերում է Կոտայքում հնչած կրակոցներին, ապա Ծառուկյանն ասաց` ով կրակել է, նա էլ պետք է պատասխանատվություն կրի:
Դիտարկմանը, թե նա խուսափում է քննադատել Բելառուսի առաջնորդին՝ 44-օրյա պատերազմում տարած հաղթանակի կապակցությամբ Իլհամ Ալիևի շնորհավորանքի համար, ԲՀԿ առաջնորդը Լուկաշենկոյին անվանեց իր ընկերը և կոչ արեց չխառնել բարեկամությունը պետական հարաբերությունների հետ:
Նվեր Ծառուկյանը միջազգային հետախուզման մեջ է Ծաղկաձորի խաղատներից մեկում հնչած կրակոցներից հետո: 2024 թ. հոկտեմբերի 26–ին Ծաղկաձորի «Կոսմոս» խաղատան աշխատակիցների և Ծառուկյանի ու նրա թիկնապահների միջև վիճաբանություն էր եղել, որը վերածվել էր ծեծկռտուքի, հնչել էին կրակոցներ։

Генеральная прокуратура Армении 10 января 2025 года направила в Генеральную прокуратуру Белоруссии ходатайство о выдаче сына лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна — Нвера Царукяна — армянским правоохранительным органам для привлечения к уголовной ответственности. Об этом сообщили в Генпрокуратуре Армении, передает «Арменпресс».
14 ноября 2025 года армянская сторона получила письмо Генеральной прокуратуры Белоруссии, в котором сообщалось, что запрос о выдаче будет рассмотрен на основании применимого международного договора после установления местонахождения и задержания Нвера Царукяна на территории Белоруссии.
12 мая премьер-министр Армении и кандидат в премьер-министры от партии «Гражданский договор» Никол Пашинян в ходе предвыборной кампании в административном районе Шенгавит заявил, что сын Царукяна будет доставлен из Белоруссии, сообщает «Sputnik Армения».
По словам Пашиняна, сын Царукяна «ни разу не стрелял на передовой», однако стрелял в Котайкской области и сейчас скрывается.
«Поставлю на колени тебя, Гагик Царукян, язык слишком длинный стал? Говорю тебе — твоего пацана привезем из Белоруссии, схватив за шиворот, и привлечем к ответственности, никто его не спасет», — заявил Пашинян.
Гагик Царукян прокомментировал высказывания премьер-министра.
«Во всем мире в политике есть правила и нормы, согласно которым никогда не принято затрагивать детей, семью и родителей. И я не собираюсь опускать свою “планку”», — сказал он.
Говоря о сыне, лидер «Процветающей Армении» отметил, что тот завершит свои дела и вернется в Армению после 7 июня.
Что касается стрельбы в Котайкской области, Царукян заявил, что ответственность должен нести тот, кто стрелял.
Комментируя замечание о том, что он избегает критики белорусского лидера Александра Лукашенко за поздравление Ильхама Алиева с победой в 44-дневной войне, Царукян назвал Лукашенко своим другом и призвал не смешивать дружбу с межгосударственными отношениями.
Нвер Царукян объявлен в международный розыск после инцидента со стрельбой в одном из казино Цахкадзора. 26 октября 2024 года между сотрудниками казино «Космос» и Царукяном с его телохранителями произошел конфликт, переросший в драку, в ходе которой прозвучали выстрелы.