Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը մայիսի 13-ին տարածած հաղորդագրությամբ տեղեկացրել է Հայաստանի հետ ուղիղ առևտրի մեկնարկի համար անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքների ավարտի մասին, հայտնում է Արմենպրեսը:
ՀՀ ԱԳՆ-ն ողջունել է Թուրքիայի կողմից ՀՀ-ի հետ երկկողմ առևտուր իրականացնելու արգելքների վերացումը:
ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․«Ողջունում ենք ՀՀ հետ երկկողմ առևտուր իրականացնելու արգելքների վերացման վերաբերյալ Թուրքիայի որոշումը, որը Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հերթական արդյունքն է:
Այդ որոշումը էական է երկու երկրների միջև առևտրի և գործարար շրջանակների միջև կապերի ընդլայնման, տարածաշրջանում տնտեսական կապակցվածությունը խթանելու և խաղաղության ու բարեկեցության ապահովման տեսանկյունից:
Ընդգծենք, որ սա կարևոր քայլ է երկու երկրների միջև լիարժեք ու բնականոն հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ, ինչը կարող է իր տրամաբանական շարունակությունը ստանալ Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացման ու դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման միջոցով»:
Թեմային ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ՀՀ ներկայացուցիչ, ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ նշելով, որ լավ լուր կա գործարարների համար։
«Հայաստան֊Թուրքիա կարգավորման գործընթացի շրջանակում Թուրքիայում գործարկված նոր կարգավորման շնորհիվ այսուհետ հնարավոր կլինի Հայաստանից որևէ երրորդ երկիր, այնտեղից էլ Թուրքիա ուղարկվող կամ նույն երթուղով Թուրքիայից դեպի Հայաստան եկող ապրանքների վերջնական նպատակակետը կամ ելակետը նշել որպես «Հայաստան/Թուրքիա»։
Այսինքն՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև մաքսային իմաստով ուղիղ՝ առանց վերաձևակերպումների առևտուրը դարձել է հնարավոր։Շարունակում ենք աշխատել սահմանի՝ այդ թվում Գյումրի֊Կարս երկաթուղու բացման ուղղությամբ»,- գրել է նա:
Ըստ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության՝ 2026 թ. մայիսի 11-ի դրությամբ ավարտվել են բոլոր անհրաժեշտ բյուրոկրատական ընթացակարգերը։
Այնուամենայնիվ, երկու երկրների միջև ընդհանուր սահմանի բացման տեխնիկական և բյուրոկրատական աշխատանքները շարունակվում են։ Նոր կանոնակարգերի համաձայն՝ Թուրքիայից Հայաստան երրորդ երկրների միջոցով ապրանքներն այժմ կարող են որպես վերջնական նպատակակետ կամ ծագման երկիր նշել Հայաստանը կամ Թուրքիան։ Անկարան ընդգծել է, որ Թուրքիան կշարունակի խթանել Հարավային Կովկասում տնտեսական կապերի և գործակցության զարգացումը՝ հօգուտ տարածաշրջանի բոլոր երկրների և ժողովուրդների:
Ավելի վաղ Միրզոյանը մոտեցել էր քարոզարշավ իրականացնող Փաշինյանին և ականջին շշնջացել` «թուրքերն էսօր բացում են, մի հատ «Welcome»–ի տեքստ անենք»։ Քանի որ վարչապետը խոսում էր բարձրախոսով, նախարարի խոսքերը լսվել էին նաև ուղիղ եթերում։ Ավելի ուշ լրագրողները Միրզոյանից հետաքրքրվել էին, թե ինչ էր նա փոխանցել Փաշինյանին, ինչին նախարարն արձագանքել էր՝ «կբացեն, կհասկանանք»։ Նա նաև նշել էր, որ խոսքը հայ-թուրքական սահմանի բացման մասին չէ։

13 May 2026 - 07:43 AMT
Turkey’s Foreign Ministry announced on May 13 that preparatory work required for the launch of direct trade with Armenia had been completed, Armenpress reported.
Armenia’s Foreign Ministry welcomed Turkey’s decision to remove restrictions on bilateral trade with Armenia.
Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan wrote on Facebook: “We welcome Turkey’s decision to remove restrictions on bilateral trade with Armenia, which is another result of the Armenia-Turkey normalization process.
This decision is significant in terms of expanding trade and business ties between the two countries, promoting regional economic connectivity, and ensuring peace and prosperity.
We emphasize that this is an important step toward developing full and normal relations between the two countries, which may logically continue through the opening of the Armenia-Turkey border and the establishment of diplomatic relations.”
Ruben Rubinyan, Armenia’s representative in the Armenia-Turkey normalization process and deputy speaker of parliament, also addressed the issue on Facebook, saying there was “good news for businesspeople.”
“Thanks to a new regulation introduced in Turkey within the framework of the Armenia-Turkey normalization process, it will now be possible for goods sent from Armenia to a third country and then to Turkey, or goods traveling the same route from Turkey to Armenia, to indicate ‘Armenia/Turkey’ as the final destination or country of origin.
In other words, direct trade between Armenia and Turkey in customs terms has become possible without re-registration procedures. We continue working toward opening the border, including the Gyumri-Kars railway,” he wrote.
According to Turkey’s Foreign Ministry, all necessary bureaucratic procedures had been completed as of May 11, 2026.
However, technical and bureaucratic work related to opening the shared border between the two countries is still ongoing. Under the new regulations, goods transported between Turkey and Armenia through third countries may now list Armenia or Turkey as the final destination or country of origin. Ankara stressed that Turkey would continue promoting economic ties and cooperation in the South Caucasus for the benefit of all countries and peoples in the region.
Earlier, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan approached Prime Minister Nikol Pashinyan during a campaign event and whispered, “The Turks are opening today, let’s make a ‘Welcome’ text.” Since Pashinyan was speaking through a loudspeaker, the minister’s words were also heard during the live broadcast. Later, Mirzoyan told journalists: “They will open it, and we’ll understand,” while clarifying that he was not referring to the opening of the Armenia-Turkey border.