Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը մայիսի 13-ին տարածած հաղորդագրությամբ տեղեկացրել է Հայաստանի հետ ուղիղ առևտրի մեկնարկի համար անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքների ավարտի մասին, հայտնում է Արմենպրեսը:
ՀՀ ԱԳՆ-ն ողջունել է Թուրքիայի կողմից ՀՀ-ի հետ երկկողմ առևտուր իրականացնելու արգելքների վերացումը:
ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․«Ողջունում ենք ՀՀ հետ երկկողմ առևտուր իրականացնելու արգելքների վերացման վերաբերյալ Թուրքիայի որոշումը, որը Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հերթական արդյունքն է:
Այդ որոշումը էական է երկու երկրների միջև առևտրի և գործարար շրջանակների միջև կապերի ընդլայնման, տարածաշրջանում տնտեսական կապակցվածությունը խթանելու և խաղաղության ու բարեկեցության ապահովման տեսանկյունից:
Ընդգծենք, որ սա կարևոր քայլ է երկու երկրների միջև լիարժեք ու բնականոն հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ, ինչը կարող է իր տրամաբանական շարունակությունը ստանալ Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացման ու դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման միջոցով»:
Թեմային ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ՀՀ ներկայացուցիչ, ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ նշելով, որ լավ լուր կա գործարարների համար։
«Հայաստան֊Թուրքիա կարգավորման գործընթացի շրջանակում Թուրքիայում գործարկված նոր կարգավորման շնորհիվ այսուհետ հնարավոր կլինի Հայաստանից որևէ երրորդ երկիր, այնտեղից էլ Թուրքիա ուղարկվող կամ նույն երթուղով Թուրքիայից դեպի Հայաստան եկող ապրանքների վերջնական նպատակակետը կամ ելակետը նշել որպես «Հայաստան/Թուրքիա»։
Այսինքն՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև մաքսային իմաստով ուղիղ՝ առանց վերաձևակերպումների առևտուրը դարձել է հնարավոր։Շարունակում ենք աշխատել սահմանի՝ այդ թվում Գյումրի֊Կարս երկաթուղու բացման ուղղությամբ»,- գրել է նա:
Ըստ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության՝ 2026 թ. մայիսի 11-ի դրությամբ ավարտվել են բոլոր անհրաժեշտ բյուրոկրատական ընթացակարգերը։
Այնուամենայնիվ, երկու երկրների միջև ընդհանուր սահմանի բացման տեխնիկական և բյուրոկրատական աշխատանքները շարունակվում են։ Նոր կանոնակարգերի համաձայն՝ Թուրքիայից Հայաստան երրորդ երկրների միջոցով ապրանքներն այժմ կարող են որպես վերջնական նպատակակետ կամ ծագման երկիր նշել Հայաստանը կամ Թուրքիան։ Անկարան ընդգծել է, որ Թուրքիան կշարունակի խթանել Հարավային Կովկասում տնտեսական կապերի և գործակցության զարգացումը՝ հօգուտ տարածաշրջանի բոլոր երկրների և ժողովուրդների:
Ավելի վաղ Միրզոյանը մոտեցել էր քարոզարշավ իրականացնող Փաշինյանին և ականջին շշնջացել` «թուրքերն էսօր բացում են, մի հատ «Welcome»–ի տեքստ անենք»։ Քանի որ վարչապետը խոսում էր բարձրախոսով, նախարարի խոսքերը լսվել էին նաև ուղիղ եթերում։ Ավելի ուշ լրագրողները Միրզոյանից հետաքրքրվել էին, թե ինչ էր նա փոխանցել Փաշինյանին, ինչին նախարարն արձագանքել էր՝ «կբացեն, կհասկանանք»։ Նա նաև նշել էր, որ խոսքը հայ-թուրքական սահմանի բացման մասին չէ։

13 Май 2026 - 07:44 AMT
Министерство иностранных дел Турции 13 мая сообщило о завершении подготовительных работ, необходимых для запуска прямой торговли с Арменией, передает «Арменпресс».
МИД Армении приветствовал решение Турции снять ограничения на осуществление двусторонней торговли с Арменией.
Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян написала на своей странице в Facebook: «Приветствуем решение Турции об отмене ограничений на двустороннюю торговлю с Арменией, которое стало очередным результатом процесса нормализации армяно-турецких отношений.
Это решение имеет важное значение с точки зрения расширения торговли и связей между деловыми кругами двух стран, стимулирования экономической взаимосвязанности в регионе, а также обеспечения мира и благополучия.
Подчеркнем, что это важный шаг на пути к развитию полноценных и нормальных отношений между двумя странами, логическим продолжением которого могут стать открытие армяно-турецкой границы и установление дипломатических отношений».
Тему также прокомментировал на своей странице в Facebook представитель Армении в процессе нормализации армяно-турецких отношений, вице-спикер Национального собрания РА Рубен Рубинян, отметив, что есть «хорошая новость для бизнесменов».
«Благодаря новому регулированию, введенному в Турции в рамках процесса армяно-турецкой нормализации, теперь товары, отправляемые из Армении в третью страну, а затем в Турцию, либо следующим тем же маршрутом из Турции в Армению, смогут указывать “Армению/Турцию” в качестве конечного пункта назначения или страны происхождения.
То есть прямая торговля между Арменией и Турцией в таможенном смысле стала возможной без процедур переоформления. Мы продолжаем работу по открытию границы, в том числе железной дороги Гюмри–Карс», — написал он.
Согласно сообщению МИД Турции, все необходимые бюрократические процедуры были завершены по состоянию на 11 мая 2026 года.
При этом технические и бюрократические работы по открытию общей границы между двумя странами продолжаются. В соответствии с новыми правилами товары, перевозимые между Турцией и Арменией через третьи страны, теперь могут указывать Армению или Турцию как конечный пункт назначения или страну происхождения. Анкара подчеркнула, что Турция продолжит содействовать развитию экономических связей и сотрудничества на Южном Кавказе в интересах всех стран и народов региона.
Ранее глава МИД Армении Арарат Мирзоян подошел к проводившему предвыборную кампанию премьер-министру Николу Пашиняну и прошептал ему на ухо: «Турки сегодня открывают, давай сделаем приветственный текст». Поскольку премьер-министр выступал через громкоговоритель, слова министра прозвучали и в прямом эфире. Позже Мирзоян заявил журналистам: «Откроют — поймем», уточнив, что речь не идет об открытии армяно-турецкой границы.