Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությունը նախընտրական ժամանակահատվածում ստացվող ահազանգերի առնչությամբ հիշեցրել է, որ քաղաքացիների հետ նախընտրական թեմաներով զանգերի, կարճ հաղորդագրությունների, էլեկտրոնային նամակների կամ այլ ուղիղ հաղորդակցության իրականացումը պետք է կատարվի բացառապես օրինական հիմքով և անձնական տվյալների պաշտպանության պահանջների պահպանմամբ, հայտնում է արդարադատության նախարարությունը։
ԱՆ-ն կոչ է արել քաղուժերին պահպանել անձնական տվյալների պաշտպանության օրենսդրության պահանջները:
Նշվում է,որ վերջին շրջանում ստացվում են ահազանգեր այն մասին, որ որոշ քաղաքական ուժեր կամ դրանց հետ առնչվող անձինք քաղաքացիներին և իրավաբանական անձանց ուղարկում են նախընտրական բովանդակությամբ զանգեր, հաղորդագրություններ և փոստային նամակներ։
«Հատկապես մտահոգիչ են այն դեպքերը, երբ տվյալ անձինք նախկինում որևէ կապ չեն ունեցել համապատասխան ուժերի հետ, չեն տրամադրել իրենց կոնտակտային տվյալները այդ նպատակով օգտագործելու համար և տեղեկացված չեն, թե իրենց անձնական տվյալները որտեղից և ինչ եղանակով են ձեռք բերվել»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Գործակալությունը շեշտել է, որ անձնական տվյալների, այդ թվում՝ հեռախոսահամարների, էլեկտրոնային փոստի հասցեների և այլ կապի միջոցների օգտագործումը նախընտրական նպատակներով չի կարող իրականացվել կամայական կերպով,անթույլատրելի է անձնական տվյալների հավաքումը, օգտագործումը կամ փոխանցումը, եթե բացակայում է դրա օրինական հիմքը, իսկ տվյալների սուբյեկտը տեղեկացված չէ իր տվյալների աղբյուրի, օգտագործման նպատակի և հիմքերի մասին։
Առանձնակի ուշադրության է արժանի նաև այն հանգամանքը, որ իրավաբանական անձանց, մասնավորապես՝ անհատ ձեռնարկատերերին ուղարկվող հաղորդակցություններում ևս կարող են օգտագործվել նույնականացնող կամ կապի տվյալներ, որոնց մշակումը նույնպես պետք է համապատասխանի օրինականության և համաչափության պահանջներին։
«Կոչ ենք անում բոլոր քաղաքական ուժերին, նախընտրական շտաբներին, նրանց անունից գործող անձանց, ինչպես նաև տվյալների հնարավոր մշակողներին՝ խստորեն պահպանել անձնական տվյալների պաշտպանության օրենսդրության պահանջները և զերծ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնց դեպքում անհայտ է տվյալների ծագումը, բացակայում է օրինական հիմքը կամ անձը ողջամտորեն չի կարող ակնկալել նման հաղորդակցություն ստանալ։
Միաժամանակ քաղաքացիներին և անհատ ձեռնարկատերերին կոչ ենք անում նման դեպքեր արձանագրելու դեպքում հնարավորինս պահպանել ստացված զանգերի, հաղորդագրությունների կամ նամակների վերաբերյալ տվյալները և համապատասխան ուսումնասիրություն իրականացնելու նպատակով դիմել Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալություն՝ ք. Երևան, Կոմիտաս 54Բ հասցեով, կամ նամակ ուղարկել [email protected], [email protected] էլեկտրոնային հասցեներին»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Агентство по защите персональных данных Армении в связи с поступающими в предвыборный период сигналами напомнило, что звонки, сообщения, электронные письма и иные формы прямой коммуникации с гражданами на предвыборные темы должны осуществляться исключительно на законных основаниях и с соблюдением требований законодательства о защите персональных данных. Об этом сообщает Министерство юстиции.
Министерство призвало политические силы соблюдать требования законодательства о защите персональных данных.
В сообщении отмечается, что в последнее время поступают жалобы на то, что некоторые политические силы или связанные с ними лица направляют гражданам и юридическим лицам звонки, сообщения и почтовые письма предвыборного содержания.
«Особую обеспокоенность вызывают случаи, когда соответствующие лица ранее не имели никакой связи с данными политическими силами, не предоставляли свои контактные данные для использования в подобных целях и не осведомлены о том, откуда и каким образом были получены их персональные данные», — говорится в сообщении.
Агентство подчеркнуло, что использование персональных данных, включая телефонные номера, адреса электронной почты и иные средства связи, в предвыборных целях не может осуществляться произвольно. Недопустимы сбор, использование или передача персональных данных при отсутствии законного основания, а также если субъект данных не информирован об источнике данных, целях и основаниях их использования.
Отдельное внимание обращено на то, что в коммуникациях, направляемых юридическим лицам, в частности индивидуальным предпринимателям, также могут использоваться идентификационные или контактные данные, обработка которых должна соответствовать требованиям законности и соразмерности.
«Призываем все политические силы, предвыборные штабы, действующих от их имени лиц, а также возможных операторов данных строго соблюдать требования законодательства о защите персональных данных и воздерживаться от действий, при которых происхождение данных неизвестно, отсутствует законное основание либо лицо не может разумно ожидать получения подобных сообщений.
Одновременно призываем граждан и индивидуальных предпринимателей в случае фиксации подобных фактов по возможности сохранять данные о полученных звонках, сообщениях или письмах и обращаться в Агентство по защите персональных данных для проведения соответствующего изучения», — говорится в заявлении.