13 Մայիս 2026 - 08:37 AMT
Ընտրակաշառքի վերաբերյալ 19 հաղորդում փոխանցվել է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե, հայտնում է ներքին գործերի նախարարությունը։
Տվյալները ներկայացվել են գերատեսչության ղեկավար Արփինե Սարգսյանի գլխավորությամբ մայիսի 12-ին անցկացված աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ: Սարգսյանին է ներկայացվել ԱԺ առաջիկա ընտրություններին ընդառաջ ոստիկանության ստորաբաժանումների կողմից իրականացված աշխատանքը:
Նախարարը նախընտրական և ընտրական գործընթացների ընթացքում առերևույթ իրավախախտումների և հանցագործությունների կանխարգելման, դրանց բացահայտման և արագ արձագանքման ուղղությամբ տվել է խիստ հանձնարարականներ։
Սարգսյանը շեշտել է, որ իրավապահ համակարգի արձագանքը պետք է լինի օպերատիվ, պրոֆեսիոնալ և համակարգված՝ ընտրական գործընթացների պատշաճ կազմակերպումն ապահովելու նպատակով։

19 сообщений, связанных с предполагаемым подкупом избирателей, были переданы в Антикоррупционный комитет Армении, сообщает Министерство внутренних дел.
Данные были представлены 12 мая в ходе рабочего совещания под руководством главы ведомства Арпине Саргсян. Министру доложили о работе, проведенной подразделениями полиции в преддверии предстоящих выборов в Национальное собрание.
Саргсян дала строгие поручения по предотвращению, выявлению и оперативному реагированию на предполагаемые правонарушения и преступления в ходе предвыборного и избирательного процессов.
Министр подчеркнула, что реакция правоохранительной системы должна быть оперативной, профессиональной и скоординированной для обеспечения надлежащей организации выборов.