13 Մայիս 2026 - 11:11 AMT
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով օրինական ուժի մեջ մտած վճռի հիման վրա ՀՀ սեփականության իրավունքն է գրանցվել Կոտայքի նախկին մարզպետ, Աբովյանի նախկին քաղաքապետ Կարապետ Գուլոյանից և նրա կնոջից՝ Ռոզա Ծառուկյանից բռնագանձված գույքի նկատմամբ։
Դրանց թվում են Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղի Պ. Սևակ թաղամասի 14-րդ փողոցի թիվ 8 հասցեի անշարժ գույքի՝ ապօրինի ճանաչված մասի՝ անշարժ գույքի մոտ 90%-ը, Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր համայնքի Տանձաղբյուր փողոցի 29/2 հողամասը, «ԱԿԲԱ ԲԱՆԿ» ԲԲ ընկերության 2000 հատ բաժնետոմսերը:
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Վճռաբեկ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած վճռով, բավարարվել է Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցադիմումը:
Համաձայն վճռի՝ բացի վերոնշյալ՝ արդեն Հայաստանի Հանրապետությանը սեփականության իրավունքով պատկանող գույքերից, Կոտայքի նախկին մարզպետ Կարապետ Գուլոյանից և նրա կնոջից՝ Ռոզա Գագիկի Ծառուկյանից, բռնագանձման են ենթակա՝ 2021 թվականին «Բելգլաս» ՍՊԸ-ին տրամադրված 294 հազար 900 ԱՄՆ դոլար փոխառության չվերադարձված մասի՝ 264 հազար ԱՄՆ դոլարի պահանջի իրավունք. 1 միլիարդ 227 միլիոն 490 հազար դրամ՝ որպես Կարապետ Գուլոյանի օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող ծախս. 58 միլիոն 120 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդ, որը հանդիսանում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքերի վերափոխման կամ օգտագործման արդյունքում առաջացած գումար. 934 հազար դրամ՝ որպես «ԷԼԵԿՏՐԱՄՈՆՏԱԺ» ԲԲ ընկերության` 2019 թվականին ձեռք բերված 267 բաժնետոմսերի արժեք:
2025 թվականին դատարան է հանձնվել 2008-2015 թվականներին Աբովյանի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցրած Կարապետ Գուլոյանի վերաբերյալ քրեական գործը: Ըստ մեղադրանքի՝ Կարապետ Գուլոյանը, չարաշահելով իր լիազորությունները, Աբովյանի քաղաքապետարանի այլ պաշտոնատար անձանց կամ այլ քաղաքացիների օժանդակությամբ, ընդհանուր առմամբ 65 դրվագով Աբովյան համայնքի զբոսայգիների, պուրակների և փողոցների տարածքներում գտնվող հողերը ուղղակի վաճառքով կամ կեղծ աճուրդների միջոցով օտարել է տարբեր անձանց։
2 դրվագով նա, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, իր հետ փոխկապակցված անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ օրինականացրել է հանցավոր գործունեության արդյունքում ստացված առանձնապես խոշոր չափերի գույքը:

Based on a final court ruling in an illicit asset confiscation case, ownership rights have been registered to the Republic of Armenia over property confiscated from former Kotayk governor and former Abovyan mayor Karapet Guloyan and his wife, Rosa Tsarukyan.
The confiscated assets include around 90 percent of the property recognized as illicit at 8 P. Sevak Street, 14th Street, Arinj village in Kotayk province, a land plot at 29/2 Tandzaghbyur Street in Tsaghkadzor, and 2,000 shares of ACBA Bank.
The Prosecutor General’s Office had earlier announced that the Court of Cassation had upheld the prosecution’s lawsuit seeking confiscation of illicitly obtained property.
According to the ruling, in addition to the assets already transferred to state ownership, the following are also subject to confiscation from Karapet Guloyan and Rosa Gagik Tsarukyan:
- The right to claim $264,000, representing the unpaid portion of a $294,900 loan granted to Belglas LLC in 2021.
- 1.227 billion drams as expenses not justified by Karapet Guloyan’s lawful income.
- 58.12 million drams identified as the remainder of illicit income resulting from the transformation or use of illegally obtained assets.
- 934,000 drams representing the value of 267 shares acquired in 2019 in Elektromontazh OJSC.
In 2025, a criminal case against Karapet Guloyan, who served as mayor of Abovyan from 2008 to 2015, was referred to court. According to the charges, Guloyan abused his authority and, with the assistance of other municipal officials and citizens, alienated land plots located in parks, public gardens, and streets of the Abovyan community in 65 separate instances through direct sales or allegedly fraudulent auctions.
In two instances, he is accused of using his official position and acting in prior agreement with affiliated individuals to launder especially large amounts of property obtained through criminal activity.