13 Մայիս 2026 - 11:11 AMT
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով օրինական ուժի մեջ մտած վճռի հիման վրա ՀՀ սեփականության իրավունքն է գրանցվել Կոտայքի նախկին մարզպետ, Աբովյանի նախկին քաղաքապետ Կարապետ Գուլոյանից և նրա կնոջից՝ Ռոզա Ծառուկյանից բռնագանձված գույքի նկատմամբ։
Դրանց թվում են Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղի Պ. Սևակ թաղամասի 14-րդ փողոցի թիվ 8 հասցեի անշարժ գույքի՝ ապօրինի ճանաչված մասի՝ անշարժ գույքի մոտ 90%-ը, Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր համայնքի Տանձաղբյուր փողոցի 29/2 հողամասը, «ԱԿԲԱ ԲԱՆԿ» ԲԲ ընկերության 2000 հատ բաժնետոմսերը:
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Վճռաբեկ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած վճռով, բավարարվել է Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցադիմումը:
Համաձայն վճռի՝ բացի վերոնշյալ՝ արդեն Հայաստանի Հանրապետությանը սեփականության իրավունքով պատկանող գույքերից, Կոտայքի նախկին մարզպետ Կարապետ Գուլոյանից և նրա կնոջից՝ Ռոզա Գագիկի Ծառուկյանից, բռնագանձման են ենթակա՝ 2021 թվականին «Բելգլաս» ՍՊԸ-ին տրամադրված 294 հազար 900 ԱՄՆ դոլար փոխառության չվերադարձված մասի՝ 264 հազար ԱՄՆ դոլարի պահանջի իրավունք. 1 միլիարդ 227 միլիոն 490 հազար դրամ՝ որպես Կարապետ Գուլոյանի օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող ծախս. 58 միլիոն 120 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդ, որը հանդիսանում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքերի վերափոխման կամ օգտագործման արդյունքում առաջացած գումար. 934 հազար դրամ՝ որպես «ԷԼԵԿՏՐԱՄՈՆՏԱԺ» ԲԲ ընկերության` 2019 թվականին ձեռք բերված 267 բաժնետոմսերի արժեք:
2025 թվականին դատարան է հանձնվել 2008-2015 թվականներին Աբովյանի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցրած Կարապետ Գուլոյանի վերաբերյալ քրեական գործը: Ըստ մեղադրանքի՝ Կարապետ Գուլոյանը, չարաշահելով իր լիազորությունները, Աբովյանի քաղաքապետարանի այլ պաշտոնատար անձանց կամ այլ քաղաքացիների օժանդակությամբ, ընդհանուր առմամբ 65 դրվագով Աբովյան համայնքի զբոսայգիների, պուրակների և փողոցների տարածքներում գտնվող հողերը ուղղակի վաճառքով կամ կեղծ աճուրդների միջոցով օտարել է տարբեր անձանց։
2 դրվագով նա, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, իր հետ փոխկապակցված անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ օրինականացրել է հանցավոր գործունեության արդյունքում ստացված առանձնապես խոշոր չափերի գույքը:

13 Май 2026 - 12:18 AMT
На основании вступившего в законную силу судебного решения по делу о конфискации имущества незаконного происхождения право собственности Республики Армения зарегистрировано в отношении имущества, конфискованного у бывшего губернатора Котайкской области и экс-мэра Абовяна Карапета Гулояна и его супруги Розы Царукян.
Среди переданного государству имущества — около 90 процентов признанной незаконной части недвижимости по адресу: село Ариндж Котайкской области, квартал имени П. Севака, 14-я улица, дом 8, земельный участок по адресу улица Тандзахбюр, 29/2 в Цахкадзоре, а также 2000 акций банка «АКБА БАНК».
Генеральная прокуратура ранее сообщала, что вступившим в законную силу решением Кассационного суда был удовлетворен иск прокуратуры о конфискации имущества незаконного происхождения.
Согласно решению суда, помимо уже перешедших в собственность государства активов, у Карапета Гулояна и Розы Гагиковны Царукян подлежат конфискации:
• право требования 264 тысяч долларов, представляющее собой невозвращенную часть займа в размере 294,9 тысячи долларов, предоставленного компании «Белглас» в 2021 году;
• 1 миллиард 227 миллионов 490 тысяч драмов как расходы, не подтвержденные законными доходами Карапета Гулояна;
• 58 миллионов 120 тысяч драмов как остаток незаконного дохода, образовавшегося в результате преобразования или использования имущества незаконного происхождения;
• 934 тысячи драмов как стоимость 267 акций компании «ЭЛЕКТРАМОНТАЖ», приобретенных в 2019 году.
В 2025 году в суд было передано уголовное дело в отношении Карапета Гулояна, занимавшего пост мэра Абовяна в 2008–2015 годах. По версии обвинения, Гулоян, злоупотребляя своими полномочиями и действуя при содействии других должностных лиц мэрии и граждан, в общей сложности по 65 эпизодам отчуждал земельные участки, расположенные в парках, скверах и на улицах общины Абовян, путем прямой продажи или фиктивных аукционов.
По двум эпизодам он обвиняется в легализации имущества в особо крупном размере, полученного преступным путем, с использованием служебного положения и по предварительному сговору со связанными с ним лицами.