Ճամպրուկներով 72.6 մլն ռուբլի ՀՀ բերելու գործով փողերի լվացման մեղադրանք է առաջադրվել ՌԴ 2 քաղաքացու: Այդ մասին հայտնել է Քննչական կոմիտեն՝ պատասխանելով Panorama.am-ի հարցմանը:
«ՀՀ ՔԿ Տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգության քննության գլխավոր վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի, 3-րդ կետով, առանձնապես խոշոր չափերի փողերի լվացում կատարելու դեպքով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի նախաքննության ընթացքում մեղադրանք է առաջադրվել ՌԴ երկու քաղաքացու»,-ասվում է ՔԿ պատասխանում:
ՔԿ-ից նաև հայտնել են, որ պաշտոնական գրությամբ հայցված մնացած տեղեկությունները «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի 8-րդ հոդվածի համաձայն տրամադրման ենթակա չեն։
Ապրիլի 30-ին Պետական եկամուտների կոմիտեի և ԱԱԾ սահմանապահ ստորաբաժանման կողմից Հայաստան ժամանելուց հետո «Զվարթնոց» օդանավակայանում հայտնաբերվել է Ռ․ Թ․-ն, ում մոտ առկա էր եղել կանխիկ 65 մլն․ ռուսական ռուբլի։ Մեկ օր անց ՀՀ ժամանած Ռ․Թ-ի ազգական՝ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի Հ․Թ․-ի մոտ ևս հայտնաբերվել էր խոշոր կանխիկ գումար՝ 7․6 մլն․ռուսական ռուբլի։
Մինչ այդ, էլ մարտի 27-ին ՊԵԿ-ը հաղորդագրություն էր տարածել, որ նույն եղանակով Հայաստան է տեղափոխվել 18-ից մինչև 100 մլն ռուբլի։ Ըստ ՊԵԿ պարզաբանման, վերոնշյալ բոլոր խախտումներով կազմված գործի նյութերը փոխանցվել են Քննչական կոմիտե։

Двум гражданам России предъявлены обвинения в отмывании денег по делу о ввозе в Армению 72,6 миллиона рублей в чемоданах. Об этом сообщил Следственный комитет Армении в ответ на запрос Panorama.am.
«В Главном управлении по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета Армении возбуждено уголовное производство по пункту 3 части 3 статьи 296 Уголовного кодекса Армении по факту совершения отмывания денег в особо крупном размере. В ходе предварительного следствия обвинение предъявлено двум гражданам Российской Федерации», — говорится в ответе ведомства.
В Следственном комитете также сообщили, что остальные сведения, запрошенные официальным письмом, не подлежат предоставлению в соответствии со статьей 8 закона «О свободе информации».
30 апреля после прибытия в Армению в аэропорту «Звартноц» сотрудниками Комитета государственных доходов и пограничного подразделения СНБ был обнаружен гражданин России Р.Т., при котором находилось 65 миллионов российских рублей наличными.
На следующий день у прибывшего в Армению родственника Р.Т. — гражданина России Х.Т. — также была обнаружена крупная сумма наличных средств в размере 7,6 миллиона российских рублей.
Ранее, 27 марта, Комитет государственных доходов распространил сообщение о том, что аналогичным способом в Армению были ввезены суммы от 18 до 100 миллионов рублей. По данным КГД, материалы по всем выявленным нарушениям были переданы в Следственный комитет.