13 Մայիս 2026 - 14:24 AMT
2026 թվականի մայիսի 11-ին և 12-ին Երևան կատարած երկօրյա այցից հետո Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակությունը հայտարարել է, որ Հայաստանում 2026 թվականի հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրությունները պետք է անցկացվեն վախից, անհարկի արտաքին ազդեցությունից և վարչական ռեսուրսների չարաշահումից զերծ միջավայրում։
Պատվիրակությունը մտահոգություն է հայտնել Հայաստանի քաղաքական և տեղեկատվական դաշտի վրա ազդող արտաքին միջամտության ավելի բարդ և համակարգային բնույթի վերաբերյալ։ Նշվել է, որ արտաքին միջամտությունն արդեն գերազանցել է ավանդական ապատեղեկատվության շրջանակը՝ ներառելով անօրինական քաղաքական ֆինանսավորում, կիբերհարձակումներ, տնտեսական ճնշումներ և ընտրական գործընթացը մանիպուլացնելու ուղղակի փորձեր։ Ըստ հաղորդագրության՝ այս հիբրիդային մարտավարության նպատակը ոչ միայն հասարակական կարծիքի վրա ազդելն է, այլև Հայաստանի նկատմամբ երկարաժամկետ աշխարհաքաղաքական լծակների ապահովումը, հայտնում է Factor.am-ը:
Պատվիրակությանը նաև տեղեկացվել է ՌԴ նախագահի կողմից ՀՀ վարչապետին ուղղված անմիջական խնդրանքների մասին՝ Ռուսաստանում բնակվող հայկական սփյուռքի քվեարկությունը հեշտացնելու, ինչպես նաև հիմնական ընդդիմադիր կուսակցության կողմից այդ սփյուռքային հատվածին ֆինանսական խրախուսանքներ տրամադրելու վերաբերյալ՝ Հայաստան գալու և ընտրության օրը մասնակցելու նպատակով։
ԵԽԽՎ պատվիրակությունն ընդգծել է, որ նման միջամտությունը շարունակական սպառնալիք է և տարածվում է ընտրական շրջանից շատ ավելի հեռու։ Միաժամանակ նշվել է նաև որոշ արևմտյան գործընկերների կողմից իշխող քաղաքական ուժին ցուցաբերված հռչակագրային աջակցությունը։
Պատվիրակությունը դրական է գնահատել Հայաստանի իրավական և կարգավորող մեխանիզմները՝ ազդեցությունների դեմ պայքարելու տեսանկյունից, սակայն ընդգծել է ինստիտուցիոնալ կարողությունների անհապաղ ամրապնդման, միջգերատեսչական համակարգման բարելավման և քաղաքական ֆինանսավորման թափանցիկության բարձրացման անհրաժեշտությունը։
Նշվել է նաև, որ պատվիրակությունը մտահոգված է մարդու իրավունքների պաշտպանների, լրագրողների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների դեմ ապատեղեկատվության ակտիվացմամբ։ «Օտարերկրյա գործակալ» լինելու մեղադրանքները, ըստ պատվիրակության, վնասում են հանրային վստահությանը և սահմանափակում քաղաքացիական տարածքը։
Պատվիրակությունը տեղեկություններ է ստացել նաև սոցիալական ցանցերում համակարգված կեղծ և մանիպուլյատիվ բովանդակության տարածման, ինչպես նաև լրագրողների, քաղաքացիական հասարակության և ընտրությունների դիտորդների նկատմամբ իրավական ճնշումների, այդ թվում՝ SLAPP հայցերի կիրառման մասին։ Ըստ պատվիրակության՝ նման գործելակերպը կարող է վնասել խոսքի ազատությանը և խոչընդոտել ժողովրդավարական մասնակցությանը։
Մտահոգությունների շարքում նշվել են նաև քաղաքական բևեռացման աճը, պետական ինստիտուտների նկատմամբ հանրային ցածր վստահությունը և հատկապես երիտասարդների շրջանում քաղաքականության նկատմամբ հետաքրքրության պակասը։ Պատվիրակությունը լսել է նաև վարչական ռեսուրսների չարաշահման, ընտրողների նկատմամբ ճնշումների, չկարգավորվող երրորդ կողմի քարոզչության և ընտրակաշառքի մասին մեղադրանքներ, որոնք երբեմն ներկայացվել են որպես բարեգործություն։
ԵԽԽՎ պատվիրակությունը նշել է նաև Հայ Առաքելական եկեղեցու աննախադեպ ներգրավվածությունը քաղաքական գործընթացներում և կարևորել ընտրարշավների ֆինանսավորման թափանցիկությունն ու հաշվետվողականությունը՝ հատկապես վերջին օրենսդրական փոփոխությունների ֆոնին։
Այցի ընթացքում պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Ազգային ժողովի փոխնախագահի, խորհրդարանական և արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների, ԿԸՀ անդամների, պետական գերատեսչությունների ղեկավարների, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ։ Պատվիրակությունը բարձր է գնահատել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ջանքերը՝ կիբերանվտանգության մակարդակը բարձրացնելու ուղղությամբ։
Ընտրություններից առաջ ԵԽԽՎ պատվիրակությունը կոչ է արել Հայաստանի իշխանություններին ուժեղացնել արտաքին միջամտությունից պաշտպանվելու միջոցները և ապահովել հավասար պայմաններ բոլոր քաղաքական դերակատարների համար։
ԵԽԽՎ-ն լիարժեք դիտորդական առաքելություն կուղարկի 2026 թվականի հունիսի 7-ի ընտրությունները դիտարկելու նպատակով՝ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի, ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի և Եվրոպական խորհրդարանի դիտորդների հետ համատեղ։

13 Май 2026 - 14:48 AMT
После двухдневного визита в Ереван 11–12 мая делегация Парламентской ассамблеи Совета Европы заявила, что парламентские выборы в Армении 7 июня 2026 года должны пройти в атмосфере, свободной от страха, неправомерного внешнего влияния и злоупотребления административным ресурсом.
Делегация выразила обеспокоенность более сложным и системным характером внешнего вмешательства, влияющего на политическое и информационное пространство Армении. В сообщении отмечается, что внешнее вмешательство уже вышло за рамки традиционной дезинформации и включает незаконное политическое финансирование, кибератаки, экономическое давление и прямые попытки манипулирования избирательным процессом. По оценке делегации, цель подобных гибридных методов заключается не только во влиянии на общественное мнение, но и в обеспечении долгосрочных геополитических рычагов воздействия на Армению, сообщает «Factor.am ».
Делегации также сообщили о прямых просьбах президента России к премьер-министру Армении содействовать голосованию армянской диаспоры, проживающей в России, а также о предоставлении основной оппозиционной партией финансовых стимулов представителям этой диаспоры для приезда в Армению и участия в голосовании в день выборов.
Представители ПАСЕ подчеркнули, что подобное вмешательство представляет собой постоянную угрозу, выходящую далеко за пределы избирательного периода. Одновременно отмечалась и декларативная поддержка, оказываемая правящей политической силе со стороны некоторых западных партнеров.
Делегация положительно оценила правовые и регулирующие механизмы Армении, направленные на противодействие подобным влияниям, однако подчеркнула необходимость срочного укрепления институциональных возможностей, улучшения межведомственной координации и повышения прозрачности политического финансирования.
Также отмечено, что делегация обеспокоена активизацией дезинформации против правозащитников, журналистов и представителей гражданского общества. Обвинения в том, что они являются «иностранными агентами», по мнению делегации, подрывают общественное доверие и ограничивают гражданское пространство.
Делегация получила информацию и о систематическом распространении ложного и манипулятивного контента в социальных сетях, а также о правовом давлении на журналистов, представителей гражданского общества и наблюдателей за выборами, включая использование SLAPP-исков. По мнению делегации, подобная практика может нанести ущерб свободе слова и препятствовать демократическому участию.
Среди других проблем были названы рост политической поляризации, низкий уровень доверия к государственным институтам и недостаточный интерес к политике, особенно среди молодежи. Делегация также услышала обвинения в злоупотреблении административным ресурсом, давлении на избирателей, нерегулируемой агитации третьих сторон и подкупе избирателей, который иногда преподносится как благотворительность.
ПАСЕ также отметила беспрецедентное вовлечение Армянской Апостольской церкви в политические процессы и подчеркнула важность прозрачности и подотчетности финансирования избирательных кампаний, особенно на фоне последних законодательных изменений.
В ходе визита делегация провела встречи с вице-спикером парламента, представителями парламентских и внепарламентских политических сил, членами Центральной избирательной комиссии, руководителями государственных ведомств, представителями международных организаций, а также гражданского общества и СМИ. Делегация высоко оценила усилия ЦИК по повышению уровня кибербезопасности.
В преддверии выборов делегация ПАСЕ призвала власти Армении усилить меры защиты от внешнего вмешательства и обеспечить равные условия для всех политических участников.
ПАСЕ направит полноценную наблюдательную миссию для мониторинга выборов 7 июня 2026 года совместно с наблюдателями БДИПЧ ОБСЕ, Парламентской ассамблеи ОБСЕ и Европейского парламента.