13 Մայիս 2026 - 14:46 AMT
Ապարանի տարածաշրջանում դպրոցների աշխատողների և աշակերտների կողմից դասապրոցեսի փոխարեն «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական քարոզարշավին մասնակցելը առերևույթ կարող է խախտել Ընտրական օրենսգրքի 23-րդ և Աշխատանքային օրենսգրքի 84-րդ հոդվածները, գրել է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Անկախ դիտորդ – Independent Observer դաշինքում դիտարկում ենք նշված դեպքով դատարան դիմելու և Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 40.8 հոդվածով վարչական պատասխանատվության պահանջ ներկայացնելու հարցը»,- գրել է նա։
Իոաննիսյանը հավելել է, որ «Անկախ դիտորդ» դաշինքը ներկայումս փաստեր չունի այն մասին, թե դասատուներն ու աշակերտները քարոզարշավին մասնակցել են իրենց կամքին հակառակ։ Նրա խոսքով՝ եթե նման փաստեր ի հայտ գան, տեղի ունեցածը կարող է պարունակել արդեն Քրեական օրենսգրքով արգելված արարքի հատկանիշներ։
«Հետևաբար, եթե որևէ մեկը փաստեր տրամադրի այդ դպրոցների դասատուներին կամ աշակերտներին պարտադրելու վերաբերյալ, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումից» մինչև կես միլիոն դրամ պարգև կստանա»,-գրել է նա:

Participation by school employees and students in the Aparan region in a Civil Contract party election campaign instead of attending classes may constitute an apparent violation of Article 23 of the Electoral Code and Article 84 of the Labor Code, Union of Informed Citizens NGO coordinator Daniel Ioannisyan wrote on Facebook.
“The Independent Observer alliance is considering applying to court over this incident and demanding administrative liability under Article 40.8 of the Code on Administrative Offenses,” he wrote.
Ioannisyan added that the Independent Observer alliance currently has no evidence that teachers or students participated in the campaign against their will. According to him, if such evidence emerges, the incident could already contain elements of an act prohibited under the Criminal Code.
“Therefore, if anyone provides evidence that teachers or students at those schools were forced to participate, they will receive a reward of up to 500,000 drams from the Union of Informed Citizens,” he wrote.