13 Մայիս 2026 - 14:46 AMT
Ապարանի տարածաշրջանում դպրոցների աշխատողների և աշակերտների կողմից դասապրոցեսի փոխարեն «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական քարոզարշավին մասնակցելը առերևույթ կարող է խախտել Ընտրական օրենսգրքի 23-րդ և Աշխատանքային օրենսգրքի 84-րդ հոդվածները, գրել է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Անկախ դիտորդ – Independent Observer դաշինքում դիտարկում ենք նշված դեպքով դատարան դիմելու և Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 40.8 հոդվածով վարչական պատասխանատվության պահանջ ներկայացնելու հարցը»,- գրել է նա։
Իոաննիսյանը հավելել է, որ «Անկախ դիտորդ» դաշինքը ներկայումս փաստեր չունի այն մասին, թե դասատուներն ու աշակերտները քարոզարշավին մասնակցել են իրենց կամքին հակառակ։ Նրա խոսքով՝ եթե նման փաստեր ի հայտ գան, տեղի ունեցածը կարող է պարունակել արդեն Քրեական օրենսգրքով արգելված արարքի հատկանիշներ։
«Հետևաբար, եթե որևէ մեկը փաստեր տրամադրի այդ դպրոցների դասատուներին կամ աշակերտներին պարտադրելու վերաբերյալ, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումից» մինչև կես միլիոն դրամ պարգև կստանա»,-գրել է նա:

13 Май 2026 - 14:54 AMT
Участие сотрудников школ и учащихся Апаранского региона в предвыборной кампании партии «Гражданский договор» вместо учебного процесса может содержать признаки нарушения статьи 23 Избирательного кодекса и статьи 84 Трудового кодекса Армении. Об этом на своей странице в Facebook написал координатор НПО «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян.
«В альянсе “Независимый наблюдатель” рассматривают вопрос обращения в суд по данному случаю и требования привлечения к административной ответственности по статье 40.8 Кодекса об административных правонарушениях», — написал он.
Иоаннисян добавил, что на данный момент у альянса «Независимый наблюдатель» нет фактов, подтверждающих, что учителя и школьники участвовали в агитации против своей воли. По его словам, если такие доказательства появятся, произошедшее может уже содержать признаки деяния, запрещенного Уголовным кодексом.
«Поэтому, если кто-либо предоставит доказательства принуждения учителей или учащихся этих школ к участию, он получит вознаграждение до 500 тысяч драмов от “Союза информированных граждан”», — написал он.