ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովը դիտորդական առաքելություն կիրականացնի Հայաստանի 2026 թվականի Ազգային ժողովի ընտրությունների ընթացքում, հայտնում է ԿԸՀ-ն:
Առաքելության ներկայացուցիչներ Ելենա Երեմենկոն, Ռոման Ամբուցևը, ինչպես նաև ԱՊՀ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը մայիսի 13-ին այցելել են ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով։ Պատվիրակության անդամներին ընդունել և ողջունել է ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանը, որը ներկայացրել է ընտրական գործընթացին վերաբերող օրենսդրական կարգավորումները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև դիտորդական առաքելություն իրականացնող կազմակերպությունների իրավունքներին ու պարտականություններին։

Межпарламентская ассамблея СНГ осуществит наблюдательную миссию в ходе выборов в Национальное собрание Армении 2026 года, сообщает ЦИК.
Представители миссии Елена Еременко, Роман Амбуцев, а также представитель Армении в СНГ Айк Чилингарян 13 мая посетили Центральную избирательную комиссию Армении. Делегацию принял и приветствовал председатель ЦИК Ваагн Овакимян, представивший законодательные регулирования, касающиеся избирательного процесса.
В ходе встречи также были обсуждены права и обязанности организаций, осуществляющих наблюдательную миссию.