14 Մայիս 2026 - 07:09 AMT
ՀԷՑ–ը շատ շուտով պետական սեփականություն կլինի, հայտարարել է վարչապետ, ՔՊ կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 13-ին Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքում նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ:
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը դե-յուրե կդառնա պետության սեփականությունը«-ասելէ նա՝ հավելելով,որ դա տեղի կունենա շատ շուտով, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
«Ընկերությունը դե-ֆակտո արդեն պատկանում է պետությանը»,- նշել է Փաշինյանը։
2025 թվականի հուլիսին Հայաստանի պետական վերահսկողական ծառայության նախկին ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը նշանակվել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի կառավարչի ժամանակավոր պաշտոնակատար։ Ավելի ուշ՝ 2026 թվականի նոյեմբերին, Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը «Տաշիր» ընկերությունների խմբին պատկանող ընկերությանը զրկել էր էլեկտրաէներգիայի բաշխման լիցենզիայից։
«Տաշիր» ընկերությունների խումբը պատկանում է տնային կալանքի տակ գտնվող «Հզոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Սամվել Կարապետյանին։

Electric Networks of Armenia will very soon become state property, Prime Minister and Civil Contract party candidate for prime minister Nikol Pashinyan said on May 13 during an election campaign event in the town of Ashtarak in Aragatsotn Province.
“Electric Networks of Armenia will de jure become state property,” he said, adding that this would happen very soon, according to Pastinfo.
“The company is already de facto owned by the state,” Pashinyan noted.
In July 2025, former head of Armenia’s State Control Service Romanos Petrosyan was appointed acting manager of Electric Networks of Armenia CJSC. Later, in November 2026, Armenia’s Public Services Regulatory Commission revoked the electricity distribution license of the company owned by the Tashir Group.
The Tashir Group belongs to Samvel Karapetyan, leader of the Strong Armenia party, who is under house arrest.