14 Մայիս 2026 - 07:09 AMT
ՀԷՑ–ը շատ շուտով պետական սեփականություն կլինի, հայտարարել է վարչապետ, ՔՊ կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 13-ին Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքում նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ:
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը դե-յուրե կդառնա պետության սեփականությունը«-ասելէ նա՝ հավելելով,որ դա տեղի կունենա շատ շուտով, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
«Ընկերությունը դե-ֆակտո արդեն պատկանում է պետությանը»,- նշել է Փաշինյանը։
2025 թվականի հուլիսին Հայաստանի պետական վերահսկողական ծառայության նախկին ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը նշանակվել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի կառավարչի ժամանակավոր պաշտոնակատար։ Ավելի ուշ՝ 2026 թվականի նոյեմբերին, Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը «Տաշիր» ընկերությունների խմբին պատկանող ընկերությանը զրկել էր էլեկտրաէներգիայի բաշխման լիցենզիայից։
«Տաշիր» ընկերությունների խումբը պատկանում է տնային կալանքի տակ գտնվող «Հզոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Սամվել Կարապետյանին։

14 Май 2026 - 07:22 AMT
«Электрические сети Армении» очень скоро станут государственной собственностью, заявил премьер-министр и кандидат в премьер-министры от партии «Гражданский договор» Никол Пашинян 13 мая в ходе предвыборной кампании в городе Аштарак Арагацотнской области.
«Компания «Электрические сети Армении» де-юре станет собственностью государства», — сказал он, добавив, что это произойдет очень скоро, сообщает «ФактИнфо».
«Компания де-факто уже принадлежит государству», — отметил Пашинян.
В июле 2025 года бывший руководитель Государственной контрольной службы Армении Романос Петросян был назначен временно исполняющим обязанности управляющего ЗАО «Электрические сети Армении». Позднее, в ноябре 2026 года, Комиссия по регулированию общественных услуг Армении лишила компанию, принадлежащую группе компаний «Ташир», лицензии на распределение электроэнергии.
Группа компаний «Ташир» принадлежит находящемуся под домашним арестом лидеру партии «Сильная Армения» Самвелу Карапетяну.