Ռուսաստանի Պետական դուման մայիսի 13-ին ընդունել է օրենք, որը զգալիորեն ընդլայնել է նախագահ Վլադիմիր Պուտինի լիազորությունները՝ երկրի սահմաններից դուրս զինված ուժեր կիրառելու հարցում։
Փաստաթղթին կողմ է քվեարկել 384 պատգամավոր, դեմ և ձեռնպահ ձայներ չեն եղել։ Փոփոխությունները ներառվելու են «Քաղաքացիության մասին» և «Պաշտպանության մասին» դաշնային օրենքներում, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Նոր կարգավորումներով Պուտինը կարող է բանակ օգտագործել «ՌԴ քաղաքացիների պաշտպանության» նպատակով, եթե նրանք արտերկրում ենթարկվեն կալանքի, ձերբակալության կամ քրեական հետապնդման։ Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է այն դատարաններին, որոնք գործում են առանց Ռուսաստանի մասնակցության, կամ միջազգային ատյաններին, որոնք Մոսկվան չի ճանաչում։
Մինչ այս Ռուսաստանի նախագահը կարող էր զորքեր ուղարկել արտերկիր միայն այն դեպքերում, երբ որոշումները «հակասել են ՌԴ շահերին» կամ երկրի «հանրային իրավակարգի հիմքերին»։ Պետդումայում նոր օրենքը ներկայացվել է որպես «ոչ բարեկամական օտարերկրյա պետությունների անօրինական գործողություններից ռուս քաղաքացիների պաշտպանության ուժեղացման» միջոց։
Պուտինի լիազորությունների ընդլայնումը տեղի է ունեցել այն պայմաններում, երբ արևմտյան հատուկ ծառայություններն ավելի հաճախ են նախազգուշացնում, որ Կրեմլը նախապատրաստվում է պատերազմի եվրոպական մեկ կամ մի քանի երկրների դեմ։ Անցած տարվա ամռանը Գերմանիայի դաշնային հետախուզական ծառայության (BND) ղեկավարը զգուշացրել էր Բալթյան տարածաշրջանում ռուսական սադրանքի վտանգի մասին՝ Ղրիմի սցենարի նմանությամբ, իսկ Դանիայի հետախուզությունը փետրվարին հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը հինգ տարվա ընթացքում կարող է լայնածավալ պատերազմ սկսել Եվրոպայում։
Մարտին ԱՄՆ հետախուզությունը նախազգուշացրել էր, որ Պուտինը կարող է գնալ գիտակցված էսկալացիայի՝ ընդհուպ մինչև ՆԱՏՕ-ի հետ ուղիղ բախում՝ միջուկային զենքի կիրառման սպառնալիքով։
Նիդերլանդների ռազմական հետախուզության (MIVD) տվյալներով՝ Ռուսաստանին մոտ մեկ տարի է անհրաժեշտ ուժեր կուտակելու համար, որոնք բավարար կլինեն ՆԱՏՕ-ի հետ «տարածաշրջանային հակամարտության» համար։ MIVD-ի գնահատմամբ՝ հնարավոր հարձակման նպատակը լինելու է ոչ թե դաշինքի ռազմական պարտությունը, այլ քաղաքական պառակտումը՝ սահմանափակ տարածքային գրավումների միջոցով և հնարավոր միջուկային շանտաժի պայմաններում։
Ամերիկյան Պատերազմի ուսումնասիրման ինստիտուտի (ISW) փորձագետները դեռ անցած տարվա հոկտեմբերին նշել էին, որ Ռուսաստանում նման պատերազմի նախապատրաստման «զրոյական փուլն» արդեն սկսվել է։ Դրա ապացույց են անվանել երկրի արևմտյան հատվածում ռազմական օկրուգների վերակազմավորումը, ֆիննական սահմանի մոտ բազաների կառուցումը, դիվերսիաները, GPS ազդանշանների խափանումներն ու օդային սադրանքները։

Государственная дума России 13 мая приняла закон, значительно расширяющий полномочия президента Владимира Путина в вопросе применения вооруженных сил за пределами страны.
За документ проголосовали 384 депутата, против и воздержавшихся не было. Изменения будут внесены в федеральные законы «О гражданстве» и «Об обороне», сообщает «Deutsche Welle».
Согласно новым положениям, Путин сможет использовать армию для «защиты граждан РФ», если они за рубежом подвергнутся задержанию, аресту или уголовному преследованию. Речь, в частности, идет о судах, действующих без участия России, а также международных инстанциях, которые Москва не признает.
Ранее президент России мог направлять войска за границу только в случаях, когда решения «противоречили интересам РФ» или «основам публичного правопорядка» страны. В Госдуме новый закон был представлен как мера по «усилению защиты российских граждан от незаконных действий недружественных иностранных государств».
Расширение полномочий Путина произошло на фоне участившихся предупреждений западных спецслужб о том, что Кремль готовится к войне против одной или нескольких европейских стран. Прошлым летом глава Федеральной разведывательной службы Германии (BND) предупредил о риске российской провокации в Балтийском регионе по сценарию, схожему с крымским, а разведка Дании в феврале заявила, что Россия в течение пяти лет может начать масштабную войну в Европе.
В марте американская разведка предупредила, что Путин может пойти на сознательную эскалацию вплоть до прямого столкновения с НАТО с угрозой применения ядерного оружия.
По данным военной разведки Нидерландов (MIVD), России потребуется около года для накопления сил, достаточных для «регионального конфликта» с НАТО. По оценке MIVD, целью возможного нападения станет не военное поражение альянса, а политический раскол через ограниченные территориальные захваты и возможный ядерный шантаж.
Эксперты американского Института изучения войны (ISW) еще в октябре прошлого года отмечали, что «нулевая фаза» подготовки к такой войне в России уже началась. В качестве доказательств они называли реорганизацию военных округов на западе страны, строительство баз у границы с Финляндией, диверсии, сбои GPS-сигналов и воздушные провокации.