14 Մայիս 2026 - 07:43 AMT
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը միակողմանի ու հիմնազուրկ է որակել ԵԽԽՎ նախընտրական պատվիրակության միջանկյալ գնահատականներիը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ «ոչ հասցեական գնահատականները նպաստում են անպատժելիության մթնոլորտի ձևավորմանը»:
Խմբակցությունը նշել է, որ կարևորում է փաստաթղթում ներառված մի շարք գնահատականներ և շեշտադրումներ, ինչպես նաև դրական է գնահատել ընդդիմադիր ուժերի ներկայացուցիչների հետ անցկացված հանդիպումները, սակայն միաժամանակ անհրաժեշտ է համարել ուշադրություն հրավիրել այն հանգամանքների վրա, որոնք, ըստ ընդդիմադիրների, դուրս են մնացել դիտորդական պատվիրակության գնահատականների շրջանակից։
Խմբակցությունը պնդել է, որ հիմնազուրկ են այն ձևակերպումները, թե ընտրություններին ընդառաջ հաստատվել է «Հայաստանի իշխանությունների և շահագրգիռ կողմերի միջև կառուցողական համագործակցություն», քանի որ, ըստ հայտարարության, ընդդիմադիր ուժերի նկատմամբ կիրառվել են քրեական հետապնդումներ, քաղաքական թիրախավորում, ատելության խոսք և այլ ճնշման մեխանիզմներ։
Հայտարարության հեղինակները նաև ընդգծել են, որ ներկայացված գնահատականները եղել են չափազանց ընդհանրական և մակերեսային՝ առանց հաշվի առնելու, իրենց գնահատմամբ, խնդիրների համակարգային բնույթը։ Ըստ խմբակցության՝ խոսքը ոչ թե առանձին դեպքերի կամ լարված քաղաքական իրավիճակի, այլ իշխանության հետևողական քաղաքականության մասին է, որը ներառել է վարչական վերահսկողություն, ինստիտուցիոնալ ճնշումներ, ընտրովի արդարադատություն և քաղաքական հալածանքներ։
Խմբակցությունը նշել է նաև, որ իշխանության և ընդդիմության միջև փաստացի հավասարության նշան է դրվել այն դեպքում, երբ պետական համակարգը, վարչական ռեսուրսները, իրավապահ մարմինները և տեղեկատվական դաշտի զգալի հատվածը, ըստ ընդդիմադիրների, գտնվում են իշխանության վերահսկողության ներքո։
«Ոչ հասցեական գնահատականները ոչ թե զսպում, այլ ավելի են քաջալերում գործող իշխանությանը՝ ստեղծելով միջազգային հանդուրժողականության և անպատժելիության մթնոլորտ, ինչը տվյալ ժամանակահատվածում չի նպաստում ժողովրդավարական ընտրությունների սկզբունքի իրագործմանը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Հայտարարության մեջ տարակուսանք է արտահայտվել նաև այն առնչությամբ, որ ընդդիմադիրների մի շարք մտահոգություններ ներկայացվել են միայն որպես «լսված» տեղեկություններ, մինչդեռ իշխանության դիրքորոշումները ներկայացվել են որպես հաստատված փաստեր։
«Հայաստան» խմբակցությունը հավելել է, որ ԵԽԽՎ հայտարարությունում չեն արտացոլվել իրենց կողմից ներկայացված մի շարք դիտարկումներ, որոնք վերաբերել են Հայաստանում, իրենց գնահատմամբ, խորացող ավտորիտար միտումներին, դատական իշխանության կախվածությանը, ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններին, վարչական ռեսուրսների կիրառմանը, մեդիա անհավասարությանը և քաղաքական ընդդիմախոսների նկատմամբ ճնշումներին։
Խմբակցությունը նաև անհիմն և ոչ հավասարակշռված է գնահատել հայտարարության այն հատվածը, որտեղ նշվել է «Հայ Առաքելական եկեղեցու՝ քաղաքականության մեջ աննախադեպ ներգրավվածության» մասին։ Ըստ ընդդիմադիրների՝ հավասարակշռված մոտեցման դեպքում անհրաժեշտ էր անդրադառնալ նաև եկեղեցու և Վեհափառ Հայրապետի նկատմամբ իրականացվող գործողություններին։
«Հուսով ենք, որ ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելությունը, հետամուտ լինելով ժողովրդավարության և, մասնավորապես, ազատ կամարտահայտությամբ իշխանության ձևավորման հիմնարար արժեքին, իր հետագա դիտարկումները կկառուցի առավել խորքային, փաստարկված և համակողմանի ուսումնասիրության հիման վրա»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
ԵԽԽՎ պատվիրակությունը մտահոգություն է հայտնել Հայաստանի քաղաքական և տեղեկատվական դաշտի վրա ազդող արտաքին միջամտության ավելի բարդ և համակարգային բնույթի վերաբերյալ։Պատվիրակությանը նաև տեղեկացվել է ՌԴ նախագահի կողմից ՀՀ վարչապետին ուղղված անմիջական խնդրանքների մասին՝ Ռուսաստանում բնակվող հայկական սփյուռքի քվեարկությունը հեշտացնելու, ինչպես նաև հիմնական ընդդիմադիր կուսակցության կողմից այդ սփյուռքային հատվածին ֆինանսական խրախուսանքներ տրամադրելու վերաբերյալ՝ Հայաստան գալու և ընտրության օրը մասնակցելու նպատակով։
ԵԽԽՎ պատվիրակությունը նշել է նաև Հայ Առաքելական եկեղեցու աննախադեպ ներգրավվածությունը քաղաքական գործընթացներում և կարևորել ընտրարշավների ֆինանսավորման թափանցիկությունն ու հաշվետվողականությունը՝ հատկապես վերջին օրենսդրական փոփոխությունների ֆոնին։

14 Май 2026 - 07:53 AMT
Парламентская фракция «Армения» назвала промежуточные оценки предвыборной делегации ПАСЕ односторонними и необоснованными.
В заявлении отмечается, что «неадресные» оценки способствуют формированию атмосферы безнаказанности.
Во фракции подчеркнули, что придают значение ряду оценок и акцентов, содержащихся в документе, а также положительно оценивают встречи с представителями оппозиции. Вместе с тем, по мнению авторов заявления, необходимо обратить внимание на обстоятельства, которые, как считают оппозиционеры, остались вне рамок оценок наблюдательной миссии.
Фракция утверждает, что формулировки о «конструктивном сотрудничестве между властями Армении и заинтересованными сторонами» в преддверии выборов являются необоснованными, поскольку, согласно заявлению, в отношении оппозиционных сил применялись уголовные преследования, политическое давление, язык ненависти и другие механизмы воздействия.
Авторы заявления также подчеркнули, что представленные оценки были чрезмерно общими и поверхностными, без учета, по их мнению, системного характера существующих проблем. По утверждению фракции, речь идет не об отдельных инцидентах или напряженной политической ситуации, а о последовательной политике властей, включающей административный контроль, институциональное давление, избирательное правосудие и политические преследования.
Фракция также заявила, что между властью и оппозицией фактически был поставлен знак равенства, несмотря на то, что, по утверждению оппозиции, государственная система, административные ресурсы, правоохранительные органы и значительная часть информационного пространства находятся под контролем власти.
«Неадресные оценки не сдерживают, а, напротив, еще больше поощряют действующую власть, создавая атмосферу международной терпимости и безнаказанности, что в данный период не способствует реализации принципа демократических выборов», — говорится в заявлении.
В документе также выражено недоумение тем, что ряд обеспокоенностей оппозиции был представлен лишь как «услышанная» информация, тогда как позиции властей были отражены как подтвержденные факты.
Фракция «Армения» добавила, что в заявлении ПАСЕ не нашли отражения представленные ими замечания, касающиеся, по их оценке, углубляющихся авторитарных тенденций в Армении, зависимости судебной власти, изменений в избирательном кодексе, использования административного ресурса, медийного неравенства и давления на политических оппонентов.
Фракция также назвала необоснованной и несбалансированной часть заявления, в которой говорится о «беспрецедентной вовлеченности Армянской Апостольской церкви» в политику. По мнению оппозиции, при сбалансированном подходе следовало также затронуть действия, направленные против Церкви и Католикоса всех армян.
«Надеемся, что наблюдательная миссия ПАСЕ, следуя фундаментальной демократической ценности формирования власти посредством свободного волеизъявления, будет строить свои дальнейшие оценки на основе более глубокого, аргументированного и всестороннего анализа», — говорится в заявлении.
Делегация ПАСЕ выразила обеспокоенность более сложным и системным характером внешнего вмешательства, влияющего на политическое и информационное пространство Армении. Делегации также сообщили о прямых просьбах президента России к премьер-министру Армении содействовать голосованию армянской диаспоры, проживающей в России, а также о предоставлении основной оппозиционной партией финансовых стимулов представителям этой диаспоры для приезда в Армению и участия в голосовании.
Делегация ПАСЕ также отметила, по ее формулировке, беспрецедентную вовлеченность Армянской Апостольской церкви в политические процессы и подчеркнула важность прозрачности и подотчетности финансирования избирательных кампаний, особенно на фоне недавних законодательных изменений.