Երկրի ղեկավար կա, որ «կողքի պետությունում է պատանդ», հայտարարել է «Նոր ուժ» կուսակցության հիմնադիր, Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը՝ արձագանքելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, թե «օլիգարխներից մեկի տղեն է պատանդ ձեզ հայտնի երկրում, էն մյուսի ունեցվածքն է պատանդ ձեզ հայտնի երկրում»։
«Շատ ճիշտ եք ասում է, պարոն Փաշինյան, ուղղակի մի հոգու էլ մոռացաք նշեք։ Մի հատ էլ երկրի ղեկավար կա, որ կողքի պետությունում է պատանդ»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Փաշինյանը հարցադրում էր արել՝ արդյոք մարդիկ ցանկանում են, որ երկիրը ղեկավարեն անձինք, որոնք գտնվում են պատանդի կարգավիճակում։
Մարությանը, անդրադառնալով այդ խոսքերին, ասել է. «Էդ կողքի պետությունում պատանդ ղեկավարն ամեն ինչ նրանց ասածով է անում, ասում է, Արարատին մի նայեք, մերը չի, Արցախը մերը չի, երբեք էլ մերը չի եղել։ Հիմա էլ էդ կողքի պետության պահանջով սահմանդրությունն է ուզում փոխի։ Ախր ձեզ մի քանի անգամ ասել եմ, եթե պատանդ եք, մի նշմար տվեք, համ ձեզ կփրկենք, համ էլ հայ ազգը»։

14 May 2026 - 10:18 AMT
There is also a country leader who is “a hostage in a neighboring state,” said Hayk Marutyan, founder of the“New Force party and former mayor of Yerevan, reacting to Prime Minister Nikol Pashinyan’s statement that “one oligarch’s son is a hostage in a country you know, another oligarch’s assets are hostages in that country.”
“You are absolutely right, Mr. Pashinyan, but you forgot to mention one more person. There is also a country leader who is a hostage in a neighboring state,” he said, according to Panorama.am.
Pashinyan had questioned whether people wanted the country to be governed by individuals who were effectively in a hostage situation.
Commenting on those remarks, Marutyan said, “That leader who is hostage in the neighboring state does everything they tell him to do. He says, ‘Don’t look at Ararat, it’s not ours, Artsakh is not ours’, and it never was ours. Now, at the demand of that neighboring state, he also wants to change the constitution. I’ve told you several times already: if you are a hostage, give us a signal — we’ll save both you and the Armenian nation.”