14 Մայիս 2026 - 09:30 AMT
ՌԴ Պետդուման առաջին ընթերցմամբ ընդունել է օրինագիծ, որով նախատեսվում է երկրից արտաքսել օտարերկրացիներին և քաղաքացիություն չունեցող անձանց՝ չարտոնված հանրահավաքներին մասնակցելու և ռուսական բանակը «վարկաբեկելու» համար։
Ռուսաստանի կառավարության կողմից մարտին ներկայացված փաստաթուղթը պատգամավորները հավանության են արժանացրել մայիսի 13-ին, հայտնում է Deustche Welle-ն:
Օրինագիծը նախատեսում է ՌԴ վարչական իրավախախտումների օրենսգրքում ավելացնել ընդհանուր առմամբ 58 նոր իրավախախտման տեսակ, որոնց համար օտարերկրացիները և քաղաքացիություն չունեցող անձինք կարող են արտաքսվել Ռուսաստանից։
Դրանց թվում են՝ Ռուսաստանի և նրա քաղաքացիների դեմ պատժամիջոցների կոչերը, ՌԴ տարածքային ամբողջականությունը խախտող գործողությունների հրապարակային կոչերը, արտակարգ դրության, հակաահաբեկչական գործողության կամ ռազմական դրության պահանջների խախտումները, չնախատեսված վայրերում կրակոցները, իրավապահ մարմիններին չենթարկվելը, ինչպես նաև «ծայրահեղականության և ապակառուցողական տեղեկատվության» հետ կապված իրավախախտումները։
Վարչական արտաքսում նախատեսվում է նաև «ծայրահեղական նացիստական խորհրդանիշների քարոզչության», ատելություն կամ թշնամանք հրահրելու, ինչպես նաև «վտանգավոր տեղեկատվություն տարածելու նպատակով ԶԼՄ-ների ազատության չարաշահման» համար։
Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը այս միջոցների անհրաժեշտությունը բացատրել է «միգրացիոն ոլորտում կարգուկանոն հաստատելու» անհրաժեշտությամբ։ Օրինագիծը հետագայում կքննարկվի երկրորդ և երրորդ ընթերցումներով։
Ռուսաստանում միգրացիոն օրենսդրության խստացումը սկսվել է 2024 թվականի մարտի 22-ին «Կրոկուս Սիթի Հոլ»-ում տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո, որի հետևանքով զոհվել է 150 մարդ, իսկ ավելի քան 600-ը տուժել են։ ՌԴ Քննչական կոմիտեի տվյալներով՝ ահաբեկչությունը կազմակերպել են «Կենտրոնական Ասիայի քաղաքացիներ»։
Դրանից հետո՝ 2025 թվականի հունվարին, ուժի մեջ է մտել միգրացիոն կարգավիճակ ստանալու նպատակով կնքված կեղծ ամուսնությունների դեմ պայքարի մասին օրենքը։ Փոփոխություններով սահմանվել է, որ ժամանակավոր բնակության թույլտվություն ստանալու համար անհրաժեշտ է ամուսնության մեջ գտնվել առնվազն երեք տարի։ Բացի այդ, Ռուսաստանում սկսել են վարել վերահսկվող անձանց ռեեստր, որտեղ ներառվում են այն օտարերկրացիների տվյալները, որոնք երեք ամսից ավելի առաջ կորցրել են երկրում օրինական գտնվելու հիմքերը։
2025 թվականի փետրվարից օտարերկրացիների արտաքսման մասին որոշումները կայացնում է ոչ թե դատարանը, այլ պաշտոնատար անձը, մասնավորապես՝ ոստիկանության բաժինների ղեկավարները։ Բացի այդ, միգրանտների երեխաներին արգելվել է ընդունվել ռուսական դպրոցներ՝ առանց ռուսաց լեզվի քննություն հանձնելու։

Государственная дума РФ в первом чтении приняла законопроект, предусматривающий выдворение иностранцев и лиц без гражданства за участие в несанкционированных митингах и за «дискредитацию» российской армии.
Документ, внесенный правительством России в марте, депутаты одобрили 13 мая, сообщает «Deutsche Welle».
Законопроект предусматривает внесение в Кодекс РФ об административных правонарушениях в общей сложности 58 новых видов нарушений, за которые иностранцы и лица без гражданства могут быть выдворены из России.
Среди них — призывы к введению санкций против России и ее граждан, публичные призывы к нарушению территориальной целостности РФ, нарушения требований режима чрезвычайного положения, контртеррористической операции или военного положения, стрельба в неустановленных местах, неповиновение правоохранительным органам, а также правонарушения, связанные с «экстремизмом и деструктивной информацией».
Административное выдворение также предлагается применять за «пропаганду экстремистской нацистской символики», разжигание ненависти или вражды, а также за «злоупотребление свободой СМИ с целью распространения опасной информации».
Председатель Госдумы Вячеслав Володин объяснил необходимость этих мер задачей «наведения порядка в миграционной сфере». Законопроект далее будет рассмотрен во втором и третьем чтениях.
Ужесточение миграционного законодательства в России началось после теракта в «Крокус Сити Холле» 22 марта 2024 года, в результате которого погибли 150 человек, а более 600 пострадали. По данным Следственного комитета РФ, теракт организовали «граждане Центральной Азии».
После этого, в январе 2025 года, вступил в силу закон о борьбе с фиктивными браками, заключаемыми для получения миграционного статуса. Поправки установили, что для получения разрешения на временное проживание необходимо состоять в браке не менее трех лет. Кроме того, в России начали вести реестр контролируемых лиц, куда включаются данные иностранцев, утративших законные основания для пребывания в стране более трех месяцев назад.
С февраля 2025 года решения о выдворении иностранцев в России принимают не суды, а должностные лица, в частности руководители подразделений полиции. Кроме того, детям мигрантов запретили поступать в российские школы без сдачи экзамена по русскому языку.