«Հայաստան» դաշինքի Սպիտակի գրասենյակում խուզարկություն է կատարվել, ինչը հաստատել են դաշինքից:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեից ասել են, որ «Հայաստան» դաշինքի Սպիտակի գրասենյակում քննչական գործողություններ են իրականացվել, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Նշված քննչական գործողությունները կատարվում են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում: Անհրաժեշտության դեպքում կտրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն»,– ասել են կոմիտեից։
Ավելի վաղ ABC media-ն հայտնել է, որ մեկ անձ ձերբակալվել է և տեղափոխվել Երևան։
Ավելի վաղ այս ընտրարշավի ընթացքում խուզարկություններ և ձերբակալություններ են արձանագրվել «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի տարբեր գրասենյակներում, իսկ «Հայաստան» դաշինքի պարագայում սա առաջին դեպքն է։
«Հայաստան» դաշինքը հայտարարել է, որ որևէ խուզարկություն կամ ձերբակալություն չի կարող փոխել իրենց քաղաքական օրակարգը:
«Սպիտակի մեր գրասենյակում տեղի ունեցող գործողությունները և մեր թիմակիցների թիրախավորումը անակնկալ չէ։ Իրավապահ համակարգի նմանօրինակ գործելաոճը վաղուց արդեն դարձել է գործող վարչախմբի ձեռագիրը։
Այս գործողությունները ևս մեկ անգամ փաստում են.
իշխանությունը չունի հանրային աջակցություն և սեփական ուժերի հանդեպ վստահություն և իր վերարտադրությունը ապահովելու համար դիմում է նման քայլերի։
Տեղի ունեցողը ոչ թե իրավական գործընթաց է, այլ հերթական էժանագին փորձ՝ խոչընդոտելու մեր կառույցների բնականոն աշխատանքը։
Նմանատիպ մեթոդներով իշխանությունը փորձում է վախի մթնոլորտ սփռել, սակայն սա միայն ամրապնդում է մեր համոզմունքը, որ ընտրված ճանապարհը ճիշտ է։
Որևէ խուզարկություն կամ ձերբակալություն չի կարող փոխել մեր քաղաքական օրակարգը. մեր թիմը գիտի ինչի համար է պայքարում։
Մեր քաղաքացիներին կոչ ենք անում իշխանության կողմից իրականացված բոլոր հակաիրավական քայլերի պատասխանը տալ հունիսի 7-ին՝ մերժելով Հայաստանում հաստատված ավտորիտար ռեժիմին»,-նշված է դաշինքի հայտարարության մեջ։

14 Май 2026 - 11:30 AMT
В Антикоррупционном комитете сообщили, что в офисе блока «Армения» в Спитаке проводились следственные действия, передает «Sputnik Армения».
«Указанные следственные действия проводятся в рамках уголовного производства, возбужденного в Антикоррупционном комитете Армении. При необходимости будет предоставлена дополнительная информация», — заявили в комитете.
Ранее агенство «ABC media» сообщило, что один человек был задержан и доставлен в Ереван.
Ранее в ходе нынешней избирательной кампании обыски и задержания уже фиксировались в различных офисах блока «Сильная Армения», тогда как в случае блока «Армения» это первый подобный случай.
Блок «Армения» заявил, что никакие обыски или задержания не смогут изменить его политическую повестку.
«Происходящее в нашем офисе в Спитаке и преследование наших соратников не стало неожиданностью. Подобный стиль работы правоохранительной системы давно стал почерком действующего режима.
Эти действия вновь подтверждают, что власть не имеет общественной поддержки и уверенности в собственных силах, поэтому для обеспечения своего воспроизводства прибегает к подобным шагам.
Происходящее — не правовой процесс, а очередная дешевая попытка воспрепятствовать нормальной работе наших структур.
Подобными методами власть пытается распространить атмосферу страха, однако это лишь укрепляет нашу уверенность в правильности выбранного пути.
Никакой обыск или арест не сможет изменить нашу политическую повестку — наша команда знает, за что борется.
Мы призываем граждан дать ответ на все противоправные действия властей 7 июня, отвергнув установленный в Армении авторитарный режим», — говорится в заявлении блока.