Ընտրակաշառք տալու և վերցնելու համար նախկինում նախատեսված պատիժը կխստացվի, հայտարարել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում:
Նա հայտնել է, որ իր և պատգամավորներ Արուսյակ Ջուլհակյանի, Ալխաս Ղազարյանի ու Վահագն Ալեքսանյանի կողմից նոր օրենսդրական նախաձեռնություն է դրվել շրջանառության մեջ:
«Մինչև 8 տարի նախատեսվող պատիժն ընտրակաշառք տալու համար կփոխարինվի մինչև 10 տարի ազատազրկմամբ, վերցնելու համար՝ մինչև 7 տարվա փոխարեն՝ մինչև 9 տարի:
Հիմա գնացեք մտածեք՝ արժի՞ հարյուր կամ երկու հարյուր հազար դրամի, հեռուստացույցի, շալվարի, քաբաբի դիմաց գնալ և բավականին երկար ժամանակ անցկացնել ուղղիչ աշխատանքային գաղութում, ունենալ դատվածություն և մտնել այս ամենի մեջ, և նաև հարվածի տակ դնել մեր պետականությունը, մեր անկախությունը, մեր ինքնուրույն որոշում կայացնելու փաստը։ Իսկ այն մարդկանց, ովքեր որ մինչև այս պահը ներքաշվել են դրա մեջ, ես անկեղծ չեմ նախանձում»,-ասել է ԱԺ նախագահը:

14 May 2026 - 11:35 AMT
The punishment previously envisaged for giving and receiving election bribes will be tightened, National Assembly Speaker Alen Simonyan said in a Facebook video message.
He announced that a new legislative initiative had been introduced by himself and lawmakers Arusyak Julhakyan, Alkhas Ghazaryan and Vahagn Aleksanyan.
“The current punishment of up to eight years for giving election bribes will be replaced with imprisonment of up to 10 years, while for receiving bribes the sentence will increase from up to seven years to up to nine years.
Now go and think whether it is worth spending a very long time in a correctional labor colony and getting a criminal record in exchange for one hundred or two hundred thousand drams, a television set, trousers or kebab, while also putting our statehood, our independence and our ability to make sovereign decisions at risk. And honestly, I do not envy those people who have already become involved in this,” the parliament speaker said.