Ընտրակաշառք տալու և վերցնելու համար նախկինում նախատեսված պատիժը կխստացվի, հայտարարել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում:
Նա հայտնել է, որ իր և պատգամավորներ Արուսյակ Ջուլհակյանի, Ալխաս Ղազարյանի ու Վահագն Ալեքսանյանի կողմից նոր օրենսդրական նախաձեռնություն է դրվել շրջանառության մեջ:
«Մինչև 8 տարի նախատեսվող պատիժն ընտրակաշառք տալու համար կփոխարինվի մինչև 10 տարի ազատազրկմամբ, վերցնելու համար՝ մինչև 7 տարվա փոխարեն՝ մինչև 9 տարի:
Հիմա գնացեք մտածեք՝ արժի՞ հարյուր կամ երկու հարյուր հազար դրամի, հեռուստացույցի, շալվարի, քաբաբի դիմաց գնալ և բավականին երկար ժամանակ անցկացնել ուղղիչ աշխատանքային գաղութում, ունենալ դատվածություն և մտնել այս ամենի մեջ, և նաև հարվածի տակ դնել մեր պետականությունը, մեր անկախությունը, մեր ինքնուրույն որոշում կայացնելու փաստը։ Իսկ այն մարդկանց, ովքեր որ մինչև այս պահը ներքաշվել են դրա մեջ, ես անկեղծ չեմ նախանձում»,-ասել է ԱԺ նախագահը:

Ранее предусмотренное наказание за дачу и получение избирательных взяток будет ужесточено, заявил председатель Национального собрания Ален Симонян в видеообращении на Facebook.
Он сообщил, что новая законодательная инициатива внесена им совместно с депутатами Арусик Джулхакян, Алхас Казарян и Ваагном Алексаняном.
«Предусмотренное сейчас наказание до восьми лет за дачу избирательной взятки будет заменено лишением свободы сроком до 10 лет, а за получение взятки — вместо до семи лет будет до девяти лет.
Теперь идите и подумайте, стоит ли ради ста или двухсот тысяч драмов, телевизора, брюк или кебаба проводить долгие годы в исправительно-трудовой колонии, иметь судимость и вовлекаться во все это, одновременно ставя под удар нашу государственность, независимость и возможность самостоятельно принимать решения. А тем людям, которые уже вовлечены в это, я, честно говоря, не завидую», — заявил спикер парламента.