Արագածոտնի մարզում 4 դպրոցի տնօրեն աշխատանքից ազատման դիմում է գրել, սակայն այդ դիմումները չեն մակագրվի, քանի դեռ ծառայողական քննություն է ընթանում։ Այդ մասին Աջափնյակում լրագրողների հետ արտագնա ասուլիսի ժամանակ ասել է վարչապետ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը՝ պարզաբանելով, որ հենց ինքն է հրահանգել ազատման դիմումներ գրել, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Մայիսի 13-ին ԶԼՄ–ները գրել էին, որ Ապարանում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության քարոզարշավին մասնակցել են մարզի գյուղերի ուսուցիչներ և աշակերտներ, իսկ դասաժամերը հատուկ կրճատվել էին։ Ապարանում քաղաքացիներից մեկը վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանին նույնիսկ հարցրել էր՝ նորմա՞լ է, որ դասի ժամին ուսուցիչները եկել են քարոզարշավի։ Փաշինյանն առանց պատասխանելու ավտոբուս էր նստել ու հեռացել։
«Այն դպրոցների տնօրենները, որոնց հետ կապված խնդիր կա, աշխատանքից ազատման դիմումներ են գրել։ Որ չստացվի՝ մենք պահի տակ, էմոցիայի տակ, հանկարծ ինչ-որ մեկի նկատմամբ անարդար վարվենք, որովհետև տարբեր մեկնաբանություններ, պարզաբանումներ եղան։ Հիմա ծառայողական քննություն կիրականացնենք, ու այնտեղ, որտեղ պարզվի՝ ապօրինի հրահանգ է եղել, աշխատանքից կազատվեն»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա պնդել է, թե ատում է վարչական ռեսուրսի կիրառումն ու խիստ հրահանգել է բացառել այն։ Ըստ Փաշինյանի՝ եթե վարչական ռեսուրսի կիրառմամբ որևէ մեկին դրդեն մասնակցել իրենց հանրահավաքներին կամ էլ հակառակը՝ թույլ չտան մասնակցել, ապա դա անհետևանք չի մնա։
ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակը հաղորդագրություն էր տարածել՝ ընդգծելով, որ ընտրական գործընթացների ընթացքում երեխաների կրթության իրավունքի անխոչընդոտ, շարունակական և լիարժեք իրացումը պետք է լինի առաջնահերթ և երաշխավորված։ Մայիսի 13-ին էլ ԿԳՄՍ նախարարությունը հայտնել էր, որ քննվելու է Արագածոտնի մարզում քարոզարշավին դպրոցների մասնակցության հարցը։

14 Май 2026 - 13:24 AMT
В Арагацотнской области директора четырех школ написали заявления об увольнении, однако эти заявления не будут подписаны, пока проводится служебная проверка. Об этом в ходе выездной пресс-конференции в Ачапняке заявил премьер-министр и кандидат в премьер-министры от партии «Гражданский договор» Никол Пашинян, пояснив, что именно он дал указание написать заявления, сообщает «Sputnik Армения».
13 мая СМИ писали, что в Апаране в агитационной кампании партии «Гражданский договор» участвовали учителя и школьники из сел региона, а учебные часы были специально сокращены. Один из жителей Апарана даже спросил кандидата в премьер-министры Никола Пашиняна, нормально ли, что учителя пришли на агитационное мероприятие во время уроков. Пашинян, не ответив, сел в автобус и уехал.
«Директора тех школ, по которым есть вопросы, написали заявления об увольнении. Чтобы не получилось так, что мы в эмоциональном состоянии несправедливо поступим с кем-либо, потому что прозвучали разные объяснения и комментарии, сейчас будет проведена служебная проверка, и там, где выяснится, что были незаконные указания, последуют увольнения», — заявил Пашинян.
Он подчеркнул, что ненавидит использование административного ресурса и дал жесткое указание исключить подобные случаи. По словам Пашиняна, если кого-либо будут принуждать участвовать в митингах власти или, наоборот, препятствовать участию с использованием административного ресурса, это не останется без последствий.
Офис омбудсмена Армении распространил заявление, подчеркнув, что в ходе избирательных процессов беспрепятственная, непрерывная и полноценная реализация права детей на образование должна быть приоритетом и гарантироваться государством. 13 мая Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении также сообщило, что будет изучен вопрос участия школ Арагацотнской области в предвыборной кампании.