14 Մայիս 2026 - 13:06 AMT
Եթե Ռուսաստանը կարող է սանկցիաներին դիմանալ, ապա Հայաստանը չի կարող, հայտարարել է վարչապետՆիկոլ Փաշինյանն Աջափնյակ վարչական համայնքում քարոզարշավի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում: Նա այդպես է պատասխանել այն հարցին, թե ինչպես է արտահայտվում ՀՀ իշխանությունների բալանսավորված քաղաքականությունը ԵՄ–ի և Ռուսաստանի հետ։
Փաշինյանը նշել է` պաշտոնական Երևանը հայտարարել է, որ արևմտյան սանկցիոն ռեժիմի մեջ չի մտնելու ու այնպիսի քայլեր չի անելու, որ ընկնի սանկցիաների տակ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Այդ մասին մենք թափանցիկ ասել ենք և՛ Ռուսաստանի, և՛ Եվրամիության գործընկերներին։ Մենք, բնականաբար, որևէ բան չենք ուզում անել Ռուսաստանի դեմ, սակայն մենք ունենք գիծ. եթե մենք զգանք, որ որևէ քայլ անելիս մենք ինքներս ենք ընկնում սանկցիաների տակ, մենք չենք անելու այդ քայլերը. ամենայն հարգանքով, խնդրում ենք ըմբռնումով մոտենալ, քանի որ եթե Ռուսաստանը կարող է սանկցիայի տակ լինել ու դիմանալ, ապա Հայաստանը չի կարող»,– հայտարարել է նա։
Ըստ Փաշինյանի` ԵՄ–ից կասկածներ կային, որ Հայաստանը շրջանցում է սանկցիաները։ Այդ իսկ պատճառով ՀՀ իշխանությունները ԵՄ ներկայացուցիչներին մի քանի անգամ հրավիրել են Երևան ու նաև գրավոր արձանագրել, որ Հայաստանը չի խախտում սանկցիաների ռեժիմը։
«Այդ դիրքորոշումը մենք շատ թափանցիկ ձևակերպել ենք»,– վստահեցրել է Փաշինյանը։
Նա նաև պատմել է, որ Ռուսաստան կատարած իր այցերից մեկի ժամանակ գործընկերներից մեկն ասել է, թե Հայաստանը ԵՄ–ի հետ համագործակցությամբ վնաս է հասցնում Ռուսաստանի շահերին։ Փաշինյանը նշել է, որ այդ ժամանակ ասել է, թե ՌԴ–ի շահերին վնասելու ոչ մի ցանկություն Հայաստանը չունի, ու որևէ մեկը չի կարող դա փաստող որևէ օրինակ ցույց տալ։
Մայիսի 9-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ասուլիսի ժամանակ ասել էր՝ կարծում է, որ թե՛ ՀՀ քաղաքացիների, թե՛ Մոսկվայի՝ գլխավոր տնտեսական գործընկերոջ հանդեպ ճիշտ կլիներ, որ պաշտոնական Երևանը հնարավորինս արագ կողմնորոշվեր ԵՄ-ին անդամակցելու հարցում։ Նա նաև ընդգծել էր՝ թեպետ դա Ռուսաստանի գործը չէ, բայց կարելի է հանրաքվե անցկացնել, ՀՀ քաղաքացիների կարծիքն իմանալ անդամակցության վերաբերյալ։ Ըստ նրա՝ դրա արդյունքներից կախված՝ Մոսկվան էլ հետևություններ կաներ, չբացառեց, որ կարող է փափուկ, քաղաքակիրթ ապահարզան լինել։ Պուտինը նշել էր, որ Ռուսաստանը կաջակցի Հայաստանի ցանկացած որոշմանը, որն օգուտ կբերի երկրին։
Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 11-ին լրագրողներին ասել էր, որ Հայաստանը մնում է ԵԱՏՄ լիարժեք անդամ, իսկ հանրաքվեն կանցկացվի այն ժամանակ, երբ օբյեկտիվ անհրաժեշտություն առաջանա:

Pashinyan said official Yerevan had stated that it would not join the Western sanctions regime and would avoid steps that could place Armenia under sanctions, Sputnik Armenia reported.
“We have said this transparently to both our Russian and European Union partners. Naturally, we do not want to do anything against Russia, but we have a clear line: if we feel that by taking certain steps we ourselves could fall under sanctions, we will not take those steps. With all due respect, we ask for understanding, because if Russia can be under sanctions and endure them, Armenia cannot,” he said.
According to Pashinyan, there had been suspicions from the EU that Armenia was helping circumvent sanctions. For that reason, Armenian authorities invited EU representatives to Yerevan several times and also formally documented that Armenia was not violating sanctions regimes.
“We have formulated this position very transparently,” Pashinyan said.
He also recounted that during one of his visits to Russia, a partner told him that Armenia’s cooperation with the European Union was harming Russian interests. Pashinyan said he responded that Armenia had no desire to damage Russia’s interests and that no one could provide any example proving otherwise.
On May 9, Russian President Vladimir Putin said during a press conference that he believed it would be right both for Armenian citizens and for Moscow, Armenia’s main economic partner, for official Yerevan to decide as soon as possible on the issue of joining the European Union. He also stressed that although it was not Russia’s business, a referendum could be held to learn Armenian citizens’ views on membership. According to him, depending on the outcome, Moscow would draw conclusions and he did not rule out the possibility of a soft, civilized separation. Putin said Russia would support any decision by Armenia that benefits the country.
On May 11, Nikol Pashinyan told journalists that Armenia remains a full member of the Eurasian Economic Union and that a referendum would be held when there is an objective necessity for it.