14 Մայիս 2026 - 13:06 AMT
Եթե Ռուսաստանը կարող է սանկցիաներին դիմանալ, ապա Հայաստանը չի կարող, հայտարարել է վարչապետՆիկոլ Փաշինյանն Աջափնյակ վարչական համայնքում քարոզարշավի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում: Նա այդպես է պատասխանել այն հարցին, թե ինչպես է արտահայտվում ՀՀ իշխանությունների բալանսավորված քաղաքականությունը ԵՄ–ի և Ռուսաստանի հետ։
Փաշինյանը նշել է` պաշտոնական Երևանը հայտարարել է, որ արևմտյան սանկցիոն ռեժիմի մեջ չի մտնելու ու այնպիսի քայլեր չի անելու, որ ընկնի սանկցիաների տակ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Այդ մասին մենք թափանցիկ ասել ենք և՛ Ռուսաստանի, և՛ Եվրամիության գործընկերներին։ Մենք, բնականաբար, որևէ բան չենք ուզում անել Ռուսաստանի դեմ, սակայն մենք ունենք գիծ. եթե մենք զգանք, որ որևէ քայլ անելիս մենք ինքներս ենք ընկնում սանկցիաների տակ, մենք չենք անելու այդ քայլերը. ամենայն հարգանքով, խնդրում ենք ըմբռնումով մոտենալ, քանի որ եթե Ռուսաստանը կարող է սանկցիայի տակ լինել ու դիմանալ, ապա Հայաստանը չի կարող»,– հայտարարել է նա։
Ըստ Փաշինյանի` ԵՄ–ից կասկածներ կային, որ Հայաստանը շրջանցում է սանկցիաները։ Այդ իսկ պատճառով ՀՀ իշխանությունները ԵՄ ներկայացուցիչներին մի քանի անգամ հրավիրել են Երևան ու նաև գրավոր արձանագրել, որ Հայաստանը չի խախտում սանկցիաների ռեժիմը։
«Այդ դիրքորոշումը մենք շատ թափանցիկ ձևակերպել ենք»,– վստահեցրել է Փաշինյանը։
Նա նաև պատմել է, որ Ռուսաստան կատարած իր այցերից մեկի ժամանակ գործընկերներից մեկն ասել է, թե Հայաստանը ԵՄ–ի հետ համագործակցությամբ վնաս է հասցնում Ռուսաստանի շահերին։ Փաշինյանը նշել է, որ այդ ժամանակ ասել է, թե ՌԴ–ի շահերին վնասելու ոչ մի ցանկություն Հայաստանը չունի, ու որևէ մեկը չի կարող դա փաստող որևէ օրինակ ցույց տալ։
Մայիսի 9-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ասուլիսի ժամանակ ասել էր՝ կարծում է, որ թե՛ ՀՀ քաղաքացիների, թե՛ Մոսկվայի՝ գլխավոր տնտեսական գործընկերոջ հանդեպ ճիշտ կլիներ, որ պաշտոնական Երևանը հնարավորինս արագ կողմնորոշվեր ԵՄ-ին անդամակցելու հարցում։ Նա նաև ընդգծել էր՝ թեպետ դա Ռուսաստանի գործը չէ, բայց կարելի է հանրաքվե անցկացնել, ՀՀ քաղաքացիների կարծիքն իմանալ անդամակցության վերաբերյալ։ Ըստ նրա՝ դրա արդյունքներից կախված՝ Մոսկվան էլ հետևություններ կաներ, չբացառեց, որ կարող է փափուկ, քաղաքակիրթ ապահարզան լինել։ Պուտինը նշել էր, որ Ռուսաստանը կաջակցի Հայաստանի ցանկացած որոշմանը, որն օգուտ կբերի երկրին։
Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 11-ին լրագրողներին ասել էր, որ Հայաստանը մնում է ԵԱՏՄ լիարժեք անդամ, իսկ հանրաքվեն կանցկացվի այն ժամանակ, երբ օբյեկտիվ անհրաժեշտություն առաջանա:

14 Май 2026 - 15:03 AMT
Если Россия может выдерживать санкции, то Армения — нет, заявил премьер-министр и кандидат в премьер-министры от партии «Гражданский договор» Никол Пашинян во время общения с журналистами в рамках предвыборной кампании в административном районе Ачапняк. Так он ответил на вопрос о том, как проявляется сбалансированная политика армянских властей в отношениях с ЕС и Россией.
Пашинян отметил, что официальный Ереван заявил о том, что не будет присоединяться к западному санкционному режиму и не станет предпринимать шаги, которые могут привести к санкциям против самой Армении, сообщает «Sputnik Армения».
«Мы открыто сказали об этом как российским, так и европейским партнерам. Естественно, мы не хотим делать ничего против России, однако у нас есть четкая линия: если мы почувствуем, что, предпринимая какие-либо шаги, сами можем попасть под санкции, мы не будем этого делать. Со всем уважением просим отнестись к этому с пониманием, потому что если Россия может находиться под санкциями и выдерживать их, то Армения — нет», — заявил он.
По словам Пашиняна, у ЕС были подозрения, что Армения помогает обходить санкции. Именно поэтому армянские власти несколько раз приглашали представителей Евросоюза в Ереван и также письменно зафиксировали, что Армения не нарушает санкционный режим.
«Мы очень прозрачно сформулировали эту позицию», — заверил Пашинян.
Он также рассказал, что во время одной из поездок в Россию один из партнеров заявил ему, что сотрудничество Армении с ЕС наносит ущерб интересам России. Пашинян отметил, что тогда ответил: Армения не имеет никакого желания вредить российским интересам, и никто не может привести ни одного примера, подтверждающего обратное.
9 мая президент России Владимир Путин на пресс-конференции заявил, что, по его мнению, как для граждан Армении, так и для Москвы — главного экономического партнера страны — было бы правильно, чтобы официальный Ереван как можно скорее определился по вопросу вступления в ЕС. Он также подчеркнул, что, хотя это и не дело России, можно провести референдум и узнать мнение граждан Армении относительно членства. По его словам, в зависимости от результатов Москва сделает выводы, при этом он не исключил возможности мягкого и цивилизованного «развода». Путин подчеркнул, что Россия поддержит любое решение Армении, которое принесет пользу стране.
11 мая Никол Пашинян заявил журналистам, что Армения остается полноправным членом Евразийского экономического союза, а референдум будет проведен тогда, когда возникнет объективная необходимость.