Ռուսական 102-րդ ռազմաբազան պետք է գործի Հայաստանի իրավազորության ներքո, հայտարարել է վարչապետ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանն Աջափնյակում արտագնա ասուլիսի ժամանակ։
Նա մտավախություն չունի, որ ռուսական 102-րդ ռազմաբազան կարող է իր քաղաքացիներին պաշտպանելու անվան տակ ինչ-որ գործողություններ անել, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Ո՛չ, մտավախություն չկա․․․Որովհետև անկախ նրանից, թե ինչ օրենքներ են գործում Ռուսաստանում, 102-րդ ռազմաբազան պետք է գործի Հայաստանի օրենսդրության շրջանակում և Հայաստանի իրավազորության ներքո, չի կարող լինել մտավախություն»,- նշել է Փաշինյանը:
Մայիսի 13-ին ՌԴ Պետդուման որոշում է ընդունել, որը թույլատրում է զինված ուժերին ներգրավել արտերկրում ռուսաստանցիներին պաշտպանելու համար: Խոսքն օտարերկրյա դատարանների որոշումների մասին է, որոնց լիազորությունները որոշվել են առանց Ռուսաստանի մասնակցության, կամ որոնք գործում են ոչ միջազգային պայմանագրի կամ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի որոշման հիման վրա։ Մայիսի 14-ին հայտնի դարձավ, որ ՀՀ–ն ներառվել է ԱՄՆ-ի հայցերով ՌԴ քաղաքացիների ձերբակալման բարձր ռիսկ ունեցող երկրների ցանկում։

14 Май 2026 - 15:18 AMT
Российская 102-я военная база должна действовать под юрисдикцией Армении, заявил премьер-министр и кандидат в премьер-министры от партии «Гражданский договор» Никол Пашинян в ходе выездной пресс-конференции в Ачапняке.
По его словам, у него нет опасений, что российская 102-я база может предпринять какие-либо действия под предлогом защиты своих граждан, сообщает «Panorama.am ».
«Нет, опасений нет… Потому что независимо от того, какие законы действуют в России, 102-я военная база должна действовать в рамках законодательства Армении и под юрисдикцией Армении, поэтому поводов для опасений нет», — отметил Пашинян.
13 мая Государственная дума РФ приняла решение, позволяющее использовать вооруженные силы за рубежом для защиты российских граждан. Речь идет о решениях иностранных судов, полномочия которых были определены без участия России либо которые действуют вне международных договоров или решений Совета Безопасности ООН. 14 мая стало известно, что Армения включена в список стран с высоким риском задержания граждан РФ по запросам США.