Ռուսական 102-րդ ռազմաբազան պետք է գործի Հայաստանի իրավազորության ներքո, հայտարարել է վարչապետ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանն Աջափնյակում արտագնա ասուլիսի ժամանակ։
Նա մտավախություն չունի, որ ռուսական 102-րդ ռազմաբազան կարող է իր քաղաքացիներին պաշտպանելու անվան տակ ինչ-որ գործողություններ անել, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Ո՛չ, մտավախություն չկա․․․Որովհետև անկախ նրանից, թե ինչ օրենքներ են գործում Ռուսաստանում, 102-րդ ռազմաբազան պետք է գործի Հայաստանի օրենսդրության շրջանակում և Հայաստանի իրավազորության ներքո, չի կարող լինել մտավախություն»,- նշել է Փաշինյանը:
Մայիսի 13-ին ՌԴ Պետդուման որոշում է ընդունել, որը թույլատրում է զինված ուժերին ներգրավել արտերկրում ռուսաստանցիներին պաշտպանելու համար: Խոսքն օտարերկրյա դատարանների որոշումների մասին է, որոնց լիազորությունները որոշվել են առանց Ռուսաստանի մասնակցության, կամ որոնք գործում են ոչ միջազգային պայմանագրի կամ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի որոշման հիման վրա։ Մայիսի 14-ին հայտնի դարձավ, որ ՀՀ–ն ներառվել է ԱՄՆ-ի հայցերով ՌԴ քաղաքացիների ձերբակալման բարձր ռիսկ ունեցող երկրների ցանկում։

14 May 2026 - 15:17 AMT
He said he had no concerns that the Russian 102nd military base could take any action under the pretext of protecting Russian citizens, Panorama.am reported.
“No, there are no concerns… Because regardless of what laws are in force in Russia, the 102nd military base must operate within the framework of Armenian legislation and under Armenia’s jurisdiction, so there can be no concerns,” Pashinyan said.
On May 13, Russia’s State Duma adopted a decision allowing the use of armed forces abroad to protect Russian citizens. The measure concerns decisions by foreign courts whose authority was determined without Russia’s participation or which operate outside international treaties or UN Security Council mandates. On May 14, it became known that Armenia had been included in a list of countries considered high-risk for the detention of Russian citizens at the request of the United States.