Բացահայտվել են բարեգործության արգելքի խախտման և անձի ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու դեպքեր, հայտնում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեն:
Նշվում է,որ փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի աջակից և նույն դաշինքի Սպիտակ բնակավայրում գործող գրասենյակի ղեկավարը ՀՀ նախագահի՝ ՀՀ Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունները նշանակելու մասին հրամանագրի՝ 2026 թվականի փետրվարի 7-ին ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ բարեգործություն իրականացնելու օրենսդրական արգելքի պայմաններում, ընտրող հանդիսացող ՀՀ Լոռու մարզի բնակչին անհատույց տրամադրել է դրամական միջոց։
Բացի այդ, այլ անձանց հետ խոչընդոտել է նույն մարզի բնակչի ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը, որը դրսևորվել է վերջինիս նկատմամբ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով»,– ասված է Կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Դեպքի առթիվ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, ձերբակալվել են մի շարք անձինք, կատարվել են խուզարկություններ և վարութային այլ գործողություններ։
«Ընտրական գործընթացների օրինականության ապահովումը շարունակում է մնալ որպես առաջնահերթություն, և ընտրական բնույթի բոլոր իրավախախտումները գտնվում են Կոմիտեի ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում։ Հիշեցնում ենք, որ ընտրակաշառք տալու և ստանալու համար նախատեսված է 7-ից մինչև 8 տարվա ազատազրկում։ Հորդորում ենք զերծ մնալ ընտրական գործընթացի նկատմամբ ցանկացած ապօրինի ներգործությունից՝ ապահովելով քաղաքացիների ազատ կամարտահայտման իրավունքը»,– եզրափակվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի տարածած հաղորդագրությունում։
Հրապարակվել է ձայնագրություն:
Կոմիտեն հիշեցրել է, որ ընտրակաշառք տալու և ստանալու համար օրենքով նախատեսվում է 7-ից մինչև 8 տարվա ազատազրկում։
Կոմիտեն հորդորում է զերծ մնալ ընտրական գործընթացի նկատմամբ ցանկացած ապօրինի ներգործությունից՝ ապահովելով քաղաքացիների ազատ կամարտահայտման իրավունքը։

Cases involving violations of the ban on charitable activities and obstruction of the free exercise of voting rights have been uncovered, Armenia’s Anti-Corruption Committee said.
The committee stated that factual evidence had been obtained indicating that a supporter of the Hayastan alliance and head of the alliance’s office in the town of Spitak had, after the presidential decree calling parliamentary elections entered into force on Feb. 7, 2026 — during the legally prohibited period for charitable activities — provided money free of charge to a voter residing in Armenia’s Lori Province.
In addition, together with other individuals, the person allegedly obstructed another resident of the same province from freely exercising voting rights by threatening violence against that person, the committee’s statement said.
A criminal proceeding has been initiated within Armenia’s Anti-Corruption Committee in connection with the incident, and several individuals have been detained, while searches and other investigative actions have also been carried out.
“Ensuring the legality of election processes remains a priority, and all election-related violations are under the committee’s daily scrutiny. We remind citizens that giving and receiving election bribes is punishable by seven to eight years of imprisonment. We urge everyone to refrain from any unlawful interference in the election process and to ensure citizens’ right to free expression of will,” the Anti-Corruption Committee said in conclusion.
An audio recording was also released.
The committee reiterated that giving and receiving election bribes is punishable under the law by seven to eight years in prison.
The committee urged the public to refrain from any unlawful influence on the election process and to safeguard citizens’ right to freely express their will.