Բացահայտվել են բարեգործության արգելքի խախտման և անձի ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու դեպքեր, հայտնում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեն:
Նշվում է,որ փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի աջակից և նույն դաշինքի Սպիտակ բնակավայրում գործող գրասենյակի ղեկավարը ՀՀ նախագահի՝ ՀՀ Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունները նշանակելու մասին հրամանագրի՝ 2026 թվականի փետրվարի 7-ին ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ բարեգործություն իրականացնելու օրենսդրական արգելքի պայմաններում, ընտրող հանդիսացող ՀՀ Լոռու մարզի բնակչին անհատույց տրամադրել է դրամական միջոց։
Բացի այդ, այլ անձանց հետ խոչընդոտել է նույն մարզի բնակչի ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը, որը դրսևորվել է վերջինիս նկատմամբ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով»,– ասված է Կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Դեպքի առթիվ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, ձերբակալվել են մի շարք անձինք, կատարվել են խուզարկություններ և վարութային այլ գործողություններ։
«Ընտրական գործընթացների օրինականության ապահովումը շարունակում է մնալ որպես առաջնահերթություն, և ընտրական բնույթի բոլոր իրավախախտումները գտնվում են Կոմիտեի ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում։ Հիշեցնում ենք, որ ընտրակաշառք տալու և ստանալու համար նախատեսված է 7-ից մինչև 8 տարվա ազատազրկում։ Հորդորում ենք զերծ մնալ ընտրական գործընթացի նկատմամբ ցանկացած ապօրինի ներգործությունից՝ ապահովելով քաղաքացիների ազատ կամարտահայտման իրավունքը»,– եզրափակվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի տարածած հաղորդագրությունում։
Հրապարակվել է ձայնագրություն:
Կոմիտեն հիշեցրել է, որ ընտրակաշառք տալու և ստանալու համար օրենքով նախատեսվում է 7-ից մինչև 8 տարվա ազատազրկում։
Կոմիտեն հորդորում է զերծ մնալ ընտրական գործընթացի նկատմամբ ցանկացած ապօրինի ներգործությունից՝ ապահովելով քաղաքացիների ազատ կամարտահայտման իրավունքը։

Выявлены случаи нарушения запрета на благотворительность и воспрепятствования свободному осуществлению избирательного права, сообщает Антикоррупционный комитет Армении.
Отмечается, что были получены фактические данные о том, что сторонник блока партий «Армения» и руководитель действующего в Спитаке офиса этого блока после вступления в силу 7 февраля 2026 года указа президента Армении о назначении очередных выборов в Национальное собрание — в период законодательного запрета на благотворительную деятельность — безвозмездно передал денежные средства жителю Лорийской области, являющемуся избирателем.
Кроме того, совместно с другими лицами он препятствовал свободному осуществлению избирательного права другим жителем той же области, что выразилось в угрозах применения насилия, говорится в сообщении комитета.
По данному факту в Антикоррупционном комитете Армении возбуждено уголовное производство, задержан ряд лиц, проведены обыски и другие процессуальные действия.
«Обеспечение законности избирательных процессов продолжает оставаться приоритетом, и все правонарушения электорального характера находятся в центре ежедневного внимания комитета. Напоминаем, что за дачу и получение избирательной взятки предусмотрено наказание в виде лишения свободы сроком от семи до восьми лет. Призываем воздерживаться от любого незаконного воздействия на избирательный процесс, обеспечивая право граждан на свободное волеизъявление», — говорится в заявлении Антикоррупционного комитета.
Также была опубликована аудиозапись.
Комитет напомнил, что за дачу и получение избирательной взятки законом предусмотрено от семи до восьми лет лишения свободы.
Комитет призвал воздерживаться от любого незаконного воздействия на избирательный процесс, обеспечивая гражданам право на свободное волеизъявление.