ԲՀԿ առաջնորդի մամուլի խոսնակ Իվետա Տոնոյանն արձագանքել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն պնդմանը, որ եթե Գագիկ Ծառուկյանի հետ առնչություն ունեցող պարեկները դեռ չեն էլ հեռացվել, ապա պետք է հեռացվեն, քանի որ անգամ ինքը իր շրջապատից պաշտոն ունեցող այդքան մարդ չունի: Տոնոյանն «այս գնահատական-հրահանգը» համարել է «ուղիղ սպառնալիք բոլոր ընդդիմադիր ուժերին ու գործիչներին»:
Փաշինյանն ասել է․ «Օրինակ` 52 անձ կա՞ պարեկային ծառայությունում, որ իմ հետ առնչություն ունենա․․․ Եթե լինեն, իհարկե պետք է ազատվեն աշխատանքից։ Եթե իմանամ, որ նման բան կա, ու չեն հանել գործից, նա, ով չի հանել գործից, ես իրան կհանեմ գործից։ Բա ո՞նց ա փախել Ծառուկյանի որդին Հայաստանից կրակոցներ արձակելուց հետո»։
Տոնոյանը նաև թվարկել է այն պաշտոնյաներին, որոնք առնչություն ունեն Փաշինյանի հետ:
«Նախօրեին ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել էր, որ Կոտայքի մարզում մեծ թվով պարեկների են աշխատանքից ազատել, քանզի նրանց ընտանիքի անդամները ԲՀԿ համակիրներ են։
Րոպեներ անց ՆԳՆ-ն շտապեց հերքել այս տեղեկատվությունը, բայց այսօր արդեն պարզ դարձավ, որ այդ շտապողականությունն անտեղի էր, քանի որ ընդամենը րոպեներ առաջ Նիկոլ Փաշինյանը փաստացի հաստատեց Գ․ Ծառուկյանի այդ տեղեկությունը, ավելին՝ հավելեց, որ եթե դեռ չեն էլ հեռացվել, ապա անպայմանորեն պետք է հեռացվեն, քանի որ անգամ ինքը իր շրջապատից պաշտոն ունեցող այդքան մարդ չունի։
Նախ, օրենքի հետ ակնհայտ հակասություն ունեցող այս գնահատական-հրահանգը ուղիղ սպառնալիք է բոլոր ընդդիմադիր ուժերին ու գործիչներին։ Աբսուրդն էլ պետք է չափ ու սահման ունենա։ Այսինքն ի՞նչ է ստացվում, եթե դու ունես իրավապահ կամ պետական համակարգում աշխատող բարեկամ, ծանոթ, հարևան, ուրեմն չես կարող որևէ քաղաքական ուժի համակրել կամ սատարել, որովհետև Նիկոլ Փաշինյանի ուղիղ հրահանգով նրանք կազատվեն աշխատանքից։ Իրականում ադպես էլ կա։ Եվ երկրորդ, երբ Նիկոլ Փաշինյանն ասում է, որ անգամ ինքը Ծառուկյանի նշածի չափ ծանոթ պարեկներ չունի, քանզի իր շրջապատից մարդիկ չկան այդ համակարգում, թարմացնեմ նրա հիշողությունը։
Այո՛, միգուցե պարեկներ չկան քո շրջապատից, փոխարենը՝ քո դասընկեր Վահե Ղազարյանը մինչև վերջերս ՆԳՆ նախարար էր, քավորիդ՝ Հայկ Ղալումյանը ներկայումս Տավուշի մարզպետն է, աներձագդ՝ Հրաչյա Հակոբյանը արդեն երկրորդ անգամ պատգամավորի մանդատ է ստանում նվեր սերիալային փայլուն խաղի համար, ՀԺ-ի նախկին լրագրող՝ Վահագն Հովակիմյանը այժմ ԿԸՀ նախագահն է, եղբորորդիդ՝ Սիփան Փաշինյանը ԱԺ պատգամավոր էր, հետախուզման մեջ գտնվելուդ ընթացքում քեզ պատսպարած Հակոբ Սիմիդյանը՝ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարն էր։ Այս շարքը դեռ շատ երկար կարող եմ շարունակել։
Ի դեպ մի քանի ուրիշ պաշտոններ էլ կան, որոնցում Նիկոլ Փաշինյանն անձամբ ինքն իրեն է նշանակել ու այսօր էլ այդ պաշտոններում շարունակում է աշխատել։
Նիկոլ Փաշինյան-ՀՀ գլխավոր դատախազ
Նիկոլ Փաշինյան-ՀՀ ոստիկանապետ
Նիկոլ Փաշինյան- ՀՀ ԱԱԾ պետ
Նիկոլ Փաշինյան-տարբեր ատյանների դատավոր, ով քարոզարշավի ամեն օր որևէ մեկին դատավճիռներ է կարդում»,-հայտարարել է Տոնոյանը:
Մայիսի 13-ին ԲՀԿ առաջնորդը Տավուշում նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ հայտարարել էր, թե Կոտայքի մարզում 52 պարեկի աշխատանքից ազատել են նրանց հարազատների՝ ԲՀԿ համակիր լինելու կամ Ծառուկյանի աշխատակիցը լինելու համար։ Ավելի ուշ ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունը հերքել էր Ծառուկյանի հայտարարությունը՝ նշելով, որ դա չի համապատասխանում իրականությանը։

14 Май 2026 - 15:32 AMT
Пресс-секретарь лидера ППА Ивета Тоноян отреагировала на заявление премьер-министра Никола Пашиняна о том, что если патрульные, связанные с Гагиком Царукяном, до сих пор не уволены, то их необходимо уволить, поскольку даже у него самого нет такого количества знакомых на должностях. Тоноян назвала «эту оценку-инструкцию прямой угрозой всем оппозиционным силам и деятелям».
Пашинян заявил: «Например, есть ли 52 человека в патрульной службе, которые связаны со мной?… Если есть, конечно, их надо уволить. Если я узнаю, что такое существует и их не уволили, то я уволю того, кто их не уволил. А как тогда сын Царукяна покинул Армению после стрельбы?»
Тоноян также перечислила чиновников, которых связала с Пашиняном.
«Накануне председатель ППА Гагик Царукян во время встречи с избирателями заявил, что в Котайкской области большое количество патрульных было уволено, потому что члены их семей являются сторонниками ППА.
Через несколько минут МВД поспешило опровергнуть эту информацию, однако сегодня стало ясно, что такая поспешность была напрасной, потому что всего несколько минут назад Никол Пашинян фактически подтвердил слова Царукяна и более того — добавил, что если они еще не уволены, то обязательно должны быть уволены, поскольку даже у него самого нет такого количества знакомых на должностях.
Прежде всего, эта оценка-инструкция, явно противоречащая закону, является прямой угрозой всем оппозиционным силам и деятелям. Даже абсурд должен иметь границы. То есть что получается: если у тебя есть родственник, знакомый или сосед, работающий в правоохранительной или государственной системе, ты уже не можешь симпатизировать или поддерживать какую-либо политическую силу, потому что по прямому указанию Никола Пашиняна их уволят? На самом деле именно так и происходит.
И во-вторых, когда Никол Пашинян говорит, что даже у него нет столько знакомых патрульных, сколько назвал Царукян, потому что якобы в этой системе нет людей из его окружения, я освежу его память.
Да, возможно, среди патрульных нет людей из твоего круга, зато твой одноклассник Ваге Казарян до недавнего времени был министром внутренних дел, твой кум Айк Галумян сейчас является губернатором Тавушской области, твой шурин Грачья Акопян уже второй раз получает депутатский мандат благодаря блестящей игре в сериалах, бывший журналист «Айкакан жаманак» Ваагн Овакимян сейчас председатель ЦИК, твой племянник Сипан Пашинян был депутатом парламента, а Акоп Симидян, который укрывал тебя во время розыска, был министром окружающей среды. Этот список можно продолжать еще очень долго.
Кстати, есть еще несколько должностей, на которые Никол Пашинян назначил сам себя и продолжает занимать их по сей день.
Никол Пашинян — генеральный прокурор Армении
Никол Пашинян — начальник полиции Армении
Никол Пашинян — директор СНБ Армении
Никол Пашинян — судья различных инстанций, который каждый день во время кампании выносит кому-то приговоры», — заявила Тоноян.
13 мая лидер ППА Гагик Царукян во время предвыборной кампании в Тавушской области заявил, что в Котайкской области 52 патрульных были уволены из-за того, что их родственники являются сторонниками ППА или сотрудниками Царукяна. Позже МВД Армении опровергло заявление Царукяна, заявив, что оно не соответствует действительности.