14 Մայիս 2026 - 14:42 AMT
ՀՀ-ն ժամանակավորապես կպարզեցնի վիզային ռեժիմը COP17-ի մասնակիցների համար, հայտնում է շրջակա միջավայրի նախարարությունը:
ՀՀ կառավարությունը նախատեսել է ժամանակավորապես չեղարկել 2008 թվականից գործող սահմանափակումը, որով մի շարք պետությունների քաղաքացիներ մուտքի վիզա կարող էին ստանալ միայն դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և հյուպատոսարանների միջոցով՝ հրավերի առկայության դեպքում։
Որոշման նախագծի համաձայն՝ COP17 համաժողովի շրջանակում որոշակի երկրների ներկայացուցիչներ հնարավորություն կստանան մուտքի վիզա ձևակերպել նաև E-VISA էլեկտրոնային համակարգի միջոցով։
Նախագիծը մշակվել է շրջակա միջավայրի և արտաքին գործերի նախարարությունների, ինչպես նաև Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից։
Ակնկալվում է, որ փոփոխությունները կդյուրացնեն միջազգային համաժողովի մասնակիցների առանձին խմբերի համար Հայաստանի մուտքի արտոնագրերի ստացման կարգը։

Армения временно упростит визовый режим для участников COP17, сообщает Министерство окружающей среды.
Правительство Армении намерено временно отменить действующее с 2008 года ограничение, согласно которому граждане ряда государств могли получать въездную визу только через дипломатические представительства и консульства при наличии приглашения.
Согласно проекту решения, в рамках конференции COP17 представители определенных стран смогут оформлять въездные визы также через электронную систему E-VISA.
Проект был разработан Министерством окружающей среды, Министерством иностранных дел и Службой национальной безопасности.
Ожидается, что изменения упростят порядок получения армянских виз для отдельных групп участников международной конференции.
17-я Конференция сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17) пройдет в ереванском экспоцентре «Меридиан» с 18 по 30 октября 2026 года.