14 Մայիս 2026 - 14:42 AMT
ՀՀ-ն ժամանակավորապես կպարզեցնի վիզային ռեժիմը COP17-ի մասնակիցների համար, հայտնում է շրջակա միջավայրի նախարարությունը:
ՀՀ կառավարությունը նախատեսել է ժամանակավորապես չեղարկել 2008 թվականից գործող սահմանափակումը, որով մի շարք պետությունների քաղաքացիներ մուտքի վիզա կարող էին ստանալ միայն դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և հյուպատոսարանների միջոցով՝ հրավերի առկայության դեպքում։
Որոշման նախագծի համաձայն՝ COP17 համաժողովի շրջանակում որոշակի երկրների ներկայացուցիչներ հնարավորություն կստանան մուտքի վիզա ձևակերպել նաև E-VISA էլեկտրոնային համակարգի միջոցով։
Նախագիծը մշակվել է շրջակա միջավայրի և արտաքին գործերի նախարարությունների, ինչպես նաև Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից։
Ակնկալվում է, որ փոփոխությունները կդյուրացնեն միջազգային համաժողովի մասնակիցների առանձին խմբերի համար Հայաստանի մուտքի արտոնագրերի ստացման կարգը։

14 May 2026 - 15:35 AMT
Armenia will temporarily simplify the visa regime for COP17 participants, the Environment Ministry said.
The Armenian government plans to temporarily suspend a restriction in force since 2008 under which citizens of certain countries could obtain entry visas only through diplomatic missions and consulates upon invitation.
According to the draft decision, within the framework of the COP17 conference, representatives of certain countries will also be able to apply for entry visas through the E-VISA electronic system.
The draft was prepared jointly by the Environment Ministry, the Foreign Ministry and the National Security Service.
The amendments are expected to simplify visa procedures for specific groups of participants attending the international conference.
The 17th Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17) will be held at Yerevan’s Meridian Expo Center from Oct. 18 to Oct. 30, 2026.