14 Մայիս 2026 - 15:00 AMT
«Անկախ դիտորդը» կարող է բողոքարկել Սափեյանի կողմից բարեգործության արգելքը խախտելու մասով վարույթ չնախաձեռնելու որոշումը
«Անկախ դիտորդը» կարող է բողոքարկել Սափեյանի կողմից բարեգործության արգելքը խախտելու մասով վարույթ չնախաձեռնելու որոշումը:
«Ստիպված են լինում պայքարել, որպեսզի քրեական վարույթ նախաձեռնվի»,-հայտարարել է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ համակարգող, «Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
«Անկախ դիտորդ» առաքելությունը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել՝ Թալինի ՔՊ-ական համայնքապետ Տավրոս Սափեյանի կողմից նախընտրական փուլում սոցիալական աջակցություն տրամադրելու դեպքի վերաբերյալ։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն, սակայն, քրեական վարույթ չի նախաձեռնել։
Դանիել Իոաննիսյանը նշել է, որ իրենք գնահատել են, որ առկա են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 221-րդ հոդվածով արգելված արարքի առերևույթ տարրեր, որի մասին հաղորդում են ներկայացրել։ Նրա խոսքով՝ մամուլից են տեղեկացել, որ վարույթի նախաձեռնումը մերժվել է, սակայն գրավոր պատասխան դեռ չեն ստացել, իսկ ստանալուց հետո կքննարկեն այն վիճարկելու հարցը։
Դիտարկմանը, որ համանման իրավիճակ է նաև մեկ այլ դիտորդական առաքելության՝ «Ականատես դիտորդի» կողմից ներկայացված հաղորդման առնչությամբ՝ Բագրատաշենում ՔՊ-ի կողմից վարչական ռեսուրսի չարաշահման մասին, Իոաննիսյանը նշել է, որ այդ դեպքից տեղյակ չէ, սակայն տեսնում է, որ առերևույթ խնդիրներ կան։
«Օրինակ, երբ որ առերևույթ հանցագործություն էր կատարվել Վաղարշապատի ընտրությունների քարոզարշավի ժամանակ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության օգտին, մենք ստիպված եղանք հասնել Վճռաբեկ դատարան, որպեսզի քրեական վարույթ հարուցվի։ Վերջերս ենք հասել, մենք կես տարի պայքարում էինք, որ հասնենք նրան, որ վարույթ հարուցվի։ Բառացիորեն կես տարի պայքարում էինք։ Այո, մենք այստեղ խնդիրներ տեսնում ենք»,- նշել է Իոաննիսյանը։
Դիտարկմանը, որ նախընտրական շրջանում կարծես միայն ընդդիմության ներկայացուցիչների դեմ են վարույթներ նախաձեռնվում, Իոաննիսյանը արձագանքել է, որ իրենք խնդիրներ տեսնում են և ստիպված են լինում պայքարել։
Հարցին՝ արդյո՞ք կարելի է արձանագրել, որ իրավապահներին ևս ներքաշել են որպես վարչական ռեսուրս ընտրապայքարում, Իոաննիսյանը զերծ է մնացել նման գնահատականից՝ միայն նշելով, որ Հայաստանի դատաիրավական համակարգի անկախությունը դեռևս առերևույթ խնդիրներ ունի։
Անդրադառնալով «Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամի դեմ ներկայացված հայցին, որը դատարանը վերադարձրել է, Իոաննիսյանը նշել է, որ իրավաբանները զբաղվում են հարցով, և այն կրկին կներկայացվի։
Համայնքապետը որոշել է սոցիալական աջակցությունը տրամադրել ընտրություններից ընդամենը մեկ ամիս առաջ, երբ արդեն հայտնի է ընտրության օրը, իսկ բարեգործության արգելքն արդեն գործում է, մինչդեռ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 221-րդ հոդվածը քրեական պատասխանատվություն է նախատեսում բարեգործության արգելքը խախտելու համար։

14 Май 2026 - 15:39 AMT
Армянская организация «Независимый наблюдатель» может обжаловать решение не возбуждать уголовное производство по делу о предполагаемом нарушении запрета на благотворительность в предвыборный период.
«Приходится бороться, чтобы вообще было возбуждено уголовное производство», — заявил координатор НПО «Союз информированных граждан» и общественного альянса «Независимый наблюдатель» Даниел Иоаннисян, сообщает «Пастинфо».
Миссия «Независимый наблюдатель» направила сообщение о преступлении в связи с предоставлением социальной помощи в предвыборный период мэром Талина и представителем партии «Гражданский договор» Тавросом Сапеяном. Однако Антикоррупционный комитет Армении не возбудил уголовное производство.
Иоаннисян отметил, что организация пришла к выводу о наличии признаков деяния, запрещенного статьей 221 Уголовного кодекса Армении, и поэтому подала соответствующее сообщение. По его словам, из СМИ стало известно, что в возбуждении дела отказано, однако письменного ответа они пока не получили. После получения документа будет рассмотрен вопрос его обжалования.
На замечание о схожей ситуации с другим наблюдательским объединением — «Наблюдатель-свидетель», которое сообщило о возможном злоупотреблении административным ресурсом со стороны партии «Гражданский договор» в Баграташене, Иоаннисян ответил, что не знаком с этим конкретным случаем, однако видит очевидные проблемы.
«Например, когда во время предвыборной кампании в Вагаршапате было совершено очевидное правонарушение в пользу партии «Гражданский договор», нам пришлось дойти до Кассационного суда, чтобы добиться возбуждения уголовного производства. Лишь недавно удалось этого добиться — мы боролись полгода только за то, чтобы дело было возбуждено. Буквально полгода борьбы. Да, мы здесь видим проблемы», — заявил Иоаннисян.
Отвечая на замечание о том, что в предвыборный период уголовные дела, похоже, возбуждаются только против представителей оппозиции, Иоаннисян вновь отметил, что они видят проблемы и вынуждены бороться.
На вопрос о том, можно ли говорить о вовлечении правоохранительных органов в избирательную кампанию как административного ресурса, Иоаннисян воздержался от такой оценки, лишь отметив, что независимость судебно-правовой системы Армении по-прежнему вызывает вопросы.
Комментируя иск против благотворительного фонда «Мой шаг», который был возвращен судом, Иоаннисян сообщил, что юристы занимаются этим вопросом и иск будет подан повторно.
Мэр решил предоставить социальную помощь всего за месяц до выборов, когда дата голосования уже была известна и запрет на благотворительность уже действовал, тогда как статья 221 Уголовного кодекса Армении предусматривает уголовную ответственность за нарушение запрета на благотворительность.