15 Մայիս 2026 - 06:43 AMT
ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը մայիսի 14-ի արտահերթ նիստում ուժը կորցրած է ճանաչել պատգամավորության 45 թեկնածուի գրանցումը։
Ինքնաբացարկի դիմումներ են ներկայացրել «Հանրապետություն», «Բոլորին դեմ եմ», «Լուսավոր Հայաստան», Հայ Ազգային Կոնգրես, «Միասնության թևեր», «Քոչարի ազգային վերածնունդ և ազգի զարթոնք», «Ալյանս» առաջադիմական ցենտրիստական, «Հանուն Հանրապետության» ժողովրդավարության պաշտպանների դաշինք» կուսակցությունների ընտրական ցուցակներում ընդգրկված ընդհանուր 45 թեկնածու։
Ներկայացված ինքնաբացարկի դիմումների մի մասը եղել է օրենքով սահմանված նոտարական վավերացմամբ, իսկ այն դիմումների դեպքում, որոնք նման վավերացում չեն ունեցել, դիմումատուները ներկայացել են ԿԸՀ նիստին։
Հանձնաժողովը մերժել է մեկ թեկնածուի ինքնաբացարկի դիմումը, քանի որ այն նոտարական կարգով վավերացված չի եղել, իսկ թեկնածուն չի ներկայացել նիստին։
«Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի համաձայն, պատգամավորի թեկնածուները քվեարկության օրվանից ոչ ուշ, քան 10 օր առաջ` մինչև ժամը 18։00-ն (մայիսի 28):Այս ժամկետը վերաբերելի է նաև ընտրությունների մասնակից կուսակցությունների/դաշինքների՝ ինքնաբացարկ ներկայացնելու համար։
Հանձնաժողովը նաև նախապատվության քվեակարգով համալրել է թիվ 15, թիվ 19 և թիվ 29 ԸԸՀ-ների մեկական թափուր պաշտոնները։
Մայիսի 8-ին մեկնարկել է հունիսի 7-ին Հայաստանում անցկացվելիք խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը, որը շարունակվելու է մինչև հունիսի 5-ը։ Ընտրություններին մասնակցելու նպատակով գրանցվել է 19 քաղաքական ուժ՝ 2 դաշինք և 17 կուսակցություն։

Центральная избирательная комиссия Армении на внеочередном заседании 14 мая признала недействительной регистрацию 45 кандидатов в депутаты.
Заявления о самоотводе подали в общей сложности 45 кандидатов, включенных в избирательные списки партий «Республика», «Против всех», «Светлая Армения», Армянского национального конгресса, «Крылья единства», «Национальное возрождение и пробуждение нации Кочари», прогрессивно-центристской партии «Альянс», а также альянса защитников демократии «Во имя Республики».
Часть представленных заявлений о самоотводе была нотариально заверена в соответствии с требованиями закона, а кандидаты, чьи документы не имели такого заверения, лично присутствовали на заседании ЦИК.
Комиссия отклонила заявление одного кандидата о самоотводе, поскольку оно не было нотариально заверено, а сам кандидат не явился на заседание.
Согласно конституционному закону «Избирательный кодекс Республики Армения», кандидаты в депутаты могут снять свои кандидатуры не позднее чем за 10 дней до дня голосования — до 18:00 28 мая. Этот срок также распространяется на участвующие в выборах партии и блоки.
Комиссия также по процедуре рейтингового голосования заполнила по одной вакантной должности в территориальных избирательных комиссиях №15, №19 и №29.
8 мая стартовала предвыборная агитация перед парламентскими выборами в Армении, назначенными на 7 июня. Она продлится до 5 июня. Для участия зарегистрированы 19 политических сил — 2 блока и 17 партий.