«Անկախ դիտորդ» դաշինքի ներկայացուցիչ, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ համակարգող Դանիել Իոաննիսյանն անդրադարձել է նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում արձանագրված խախտումների, վարչական ռեսուրսի կիրառման, ընտրակաշառքի դեպքերի և քաղաքական ֆինանսավորման թափանցիկության խնդիրներին՝ խոսելով ինչպես իշխանական, այնպես էլ ընդդիմադիր ուժերի մասնակցությամբ արձանագրված դեպքերի մասին:
Նա նշել է, որ բացահայտել են դեպքեր, երբ հարկադրել են մասնակցել ՔՊ-ի քարոզարշավին, չեն ուզեցել դա անել, գրում է Factor.am-ը:
Վարչապետի հայտարարությանը անդրադառնալով, ըստ որի Ապարանում տնօրենների կողմից վարչական ռեսուրսի հնարավոր կիրառման դեպքով քննություն է ընթանում, Իոաննիսյանը նշել է, որ իրավապահները պետք է ներգրավվեն այն դեպքում, երբ որ կա առերևույթ հանցակազմ։
«Այս դեպքում մենք տեսնում ենք աշխատանքային իրավախախտում, վարչական իրավախախտում, որի մասով արդեն հայցադիմում ենք պատրաստում, որ ներկայացնենք դատարան, որպեսզի վարչական պատասխանատվության փորձենք կանչել տնօրեններին։ Ասեմ, որ եթե մեզ մոտ ստացվի, դա կլինի Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ, որ տնօրենները նման արարքի համար վարչական պատասխանատվության են կանչվում»,-նշել է նա:
Նա հավելել է, որ քրեական պատասխանատվության հիմք կարող է լինել միայն հարկադրանքի առկայությունը, ինչը, ըստ նրա, տվյալ պարագայում դժվար է ապացուցել։
Նրա խոսքով՝ թեև «Ուժեղ Հայաստանի» հասցեին հնչել են բազմաթիվ մեղադրանքներ, դրանց լուսաբանման մասով նկատվել է անհավասար մոտեցում։ Իոաննիսյանը նշել է, որ տվյալ քաղաքական ուժի հետ կապվող որոշ լրատվամիջոցներ խուսափում են անդրադառնալ ընտրակաշառքի դեպքերին, ինչը, նրա կարծիքով, կարող է վկայել համակարգված ցուցումների մասին։
«Այն, որ այդ մեդիաները փորձում են այդ ընտրակաշառքի դեպքերը, ընտրակաշառքի բացահայտման դեպքերն ընդհանրապես լուսանցքում թողնել, ինձ բերում է այն եզրահանգման, որ, հավանաբար, կամ ենթադրաբար, դրա մասին ինստրուկցիաներ իրենք ստացել են հենց կենտրոնական այդ ուժերից, կենտրոնական շտաբից»,-նշել է նա:
Միաժամանակ Իոաննիսյանը շեշտել է, որ կենտրոնացված ձևով կազմակերպվող զանգվածային ընտրախախտումները շատ ավելի վտանգավոր են, քան առանձին տեղային նախաձեռնությունները։
Նա անդրադարձել է նաև ընդդիմադիր ուժերի ֆինանսական գործունեությանը՝ նշելով, որ այդ ոլորտում առկա են թափանցիկության լուրջ խնդիրներ։
«Կան այլ ուժեր, որոնք ֆինանսական թափանցիկության տեսանկյունից աղետ են քայլող։ Քայլող աղետ են։ Օրինակ, Արման Թաթոյանի 33 ընտրական գրասենյակներից և ոչ մեկը պետական գրանցում չուներ։ Իսկ օրենքը ենթադրում է, որ այդ անշարժ գույքի վարձակալությունը պետք է կադաստրում գրանցես 30-օրյա ժամկետում։ Իմ մոտ հարցեր են առաջանում նույնիսկ ոչ ընտրական հարցերով, օրինակ՝ հարկերը վճարվո՞ւմ են այդ անշարժ գույքերի վրա»,-ասել է նա:
Նույն խնդիրը, ըստ Իոաննիսյանի, առկա է նաև «Միասնություն» դաշինքի դեպքում, որի գովազդային արշավի ֆինանսավորման աղբյուրները, նրա խոսքով, դեռևս անհայտ են մնում։
Դանիել Իոաննիսյանը մտահոգություն է հայտնել նաև իրավապահ համակարգի աշխատանքի հնարավոր կողմնակալության առնչությամբ։ Նրա գնահատմամբ՝ ընդդիմադիր ուժերի կատարած խախտումները շատ ավելի արագ և խիստ են քննվում, քան իշխանություններին վերագրվող դեպքերը։
«Այն, որ Հայաստանի իրավապահները շատ ավելի դժկամությամբ են իշխանությունների կատարած խախտումները քննում, քան ընդդիմության կատարած խախտումը, դա, ցավոք սրտի, նորություն չի, այսօր չի սկսվել, երեկ չի սկսվել»,- նշել է նա:
Որպես օրինակ նա ներկայացրել է Վաղարշապատի ընտրությունների ընթացքում արձանագրված պաշտոնեական դիրքի չարաշահման դեպքը, որի քննությունը, ըստ նրա, ամիսներով ձգձգվել է։

15 May 2026 - 09:02 AMT
Daniel Ioannisyan, representative of the Independent Observer alliance and coordinator of the Union of Informed Citizens NGO, addressed violations recorded during the election campaign, including the misuse of administrative resources, alleged vote-buying cases and problems related to transparency in political financing, speaking about incidents involving both the authorities and opposition forces.
He stated that cases had been uncovered in which people were pressured to participate in the Civil Contract campaign against their will, Factor.am reported.
Referring to the prime minister’s statement that an investigation was underway into the possible use of administrative resources by school directors in Aparan, Ioannisyan said law enforcement agencies should become involved when there are visible elements of a criminal offense.
“In this case, we see a labor law violation and an administrative offense. We are already preparing a lawsuit to submit to court in an attempt to hold the directors administratively accountable. If we succeed, this will be the first time in Armenia’s history that directors are held administratively liable for such an act,” he said.
He added that criminal liability could only arise if coercion were proven, which, according to him, is difficult to establish in this case.
According to Ioannisyan, although many accusations have been voiced against Strong Armenia, there has been unequal treatment in media coverage of those allegations. He said some media outlets associated with the political force avoid covering vote-buying cases, which, in his opinion, may indicate coordinated instructions.
“The fact that these media outlets are trying to leave these vote-buying cases and revelations entirely on the sidelines leads me to conclude that they have likely or presumably received instructions from those central forces or headquarters,” he said.
At the same time, Ioannisyan stressed that centrally organized mass election violations are far more dangerous than isolated local initiatives.
He also addressed the financial activities of opposition forces, saying there are serious transparency issues in that area.
“There are other forces that are a walking disaster in terms of financial transparency. A complete walking disaster. For example, none of Arman Tatoyan’s 33 campaign offices had state registration. The law requires registering such property leases with the cadastre within 30 days. This raises questions for me even beyond electoral matters — for example, whether taxes are being paid on those properties,” he said.
According to Ioannisyan, the same issue also exists with the Unity alliance, whose advertising campaign funding sources remain unknown.
Daniel Ioannisyan also expressed concern about possible bias within the law enforcement system. In his assessment, violations committed by opposition forces are investigated much faster and more harshly than cases attributed to the authorities.
“The fact that Armenia’s law enforcement agencies investigate violations committed by the authorities much more reluctantly than those committed by the opposition is unfortunately not new. It did not start today or yesterday,” he said.
As an example, he cited a case of alleged abuse of official authority recorded during elections in Vagharshapat, the investigation of which, according to him, has dragged on for months.