«Անկախ դիտորդ» դաշինքի ներկայացուցիչ, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ համակարգող Դանիել Իոաննիսյանն անդրադարձել է նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում արձանագրված խախտումների, վարչական ռեսուրսի կիրառման, ընտրակաշառքի դեպքերի և քաղաքական ֆինանսավորման թափանցիկության խնդիրներին՝ խոսելով ինչպես իշխանական, այնպես էլ ընդդիմադիր ուժերի մասնակցությամբ արձանագրված դեպքերի մասին:
Նա նշել է, որ բացահայտել են դեպքեր, երբ հարկադրել են մասնակցել ՔՊ-ի քարոզարշավին, չեն ուզեցել դա անել, գրում է Factor.am-ը:
Վարչապետի հայտարարությանը անդրադառնալով, ըստ որի Ապարանում տնօրենների կողմից վարչական ռեսուրսի հնարավոր կիրառման դեպքով քննություն է ընթանում, Իոաննիսյանը նշել է, որ իրավապահները պետք է ներգրավվեն այն դեպքում, երբ որ կա առերևույթ հանցակազմ։
«Այս դեպքում մենք տեսնում ենք աշխատանքային իրավախախտում, վարչական իրավախախտում, որի մասով արդեն հայցադիմում ենք պատրաստում, որ ներկայացնենք դատարան, որպեսզի վարչական պատասխանատվության փորձենք կանչել տնօրեններին։ Ասեմ, որ եթե մեզ մոտ ստացվի, դա կլինի Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ, որ տնօրենները նման արարքի համար վարչական պատասխանատվության են կանչվում»,-նշել է նա:
Նա հավելել է, որ քրեական պատասխանատվության հիմք կարող է լինել միայն հարկադրանքի առկայությունը, ինչը, ըստ նրա, տվյալ պարագայում դժվար է ապացուցել։
Նրա խոսքով՝ թեև «Ուժեղ Հայաստանի» հասցեին հնչել են բազմաթիվ մեղադրանքներ, դրանց լուսաբանման մասով նկատվել է անհավասար մոտեցում։ Իոաննիսյանը նշել է, որ տվյալ քաղաքական ուժի հետ կապվող որոշ լրատվամիջոցներ խուսափում են անդրադառնալ ընտրակաշառքի դեպքերին, ինչը, նրա կարծիքով, կարող է վկայել համակարգված ցուցումների մասին։
«Այն, որ այդ մեդիաները փորձում են այդ ընտրակաշառքի դեպքերը, ընտրակաշառքի բացահայտման դեպքերն ընդհանրապես լուսանցքում թողնել, ինձ բերում է այն եզրահանգման, որ, հավանաբար, կամ ենթադրաբար, դրա մասին ինստրուկցիաներ իրենք ստացել են հենց կենտրոնական այդ ուժերից, կենտրոնական շտաբից»,-նշել է նա:
Միաժամանակ Իոաննիսյանը շեշտել է, որ կենտրոնացված ձևով կազմակերպվող զանգվածային ընտրախախտումները շատ ավելի վտանգավոր են, քան առանձին տեղային նախաձեռնությունները։
Նա անդրադարձել է նաև ընդդիմադիր ուժերի ֆինանսական գործունեությանը՝ նշելով, որ այդ ոլորտում առկա են թափանցիկության լուրջ խնդիրներ։
«Կան այլ ուժեր, որոնք ֆինանսական թափանցիկության տեսանկյունից աղետ են քայլող։ Քայլող աղետ են։ Օրինակ, Արման Թաթոյանի 33 ընտրական գրասենյակներից և ոչ մեկը պետական գրանցում չուներ։ Իսկ օրենքը ենթադրում է, որ այդ անշարժ գույքի վարձակալությունը պետք է կադաստրում գրանցես 30-օրյա ժամկետում։ Իմ մոտ հարցեր են առաջանում նույնիսկ ոչ ընտրական հարցերով, օրինակ՝ հարկերը վճարվո՞ւմ են այդ անշարժ գույքերի վրա»,-ասել է նա:
Նույն խնդիրը, ըստ Իոաննիսյանի, առկա է նաև «Միասնություն» դաշինքի դեպքում, որի գովազդային արշավի ֆինանսավորման աղբյուրները, նրա խոսքով, դեռևս անհայտ են մնում։
Դանիել Իոաննիսյանը մտահոգություն է հայտնել նաև իրավապահ համակարգի աշխատանքի հնարավոր կողմնակալության առնչությամբ։ Նրա գնահատմամբ՝ ընդդիմադիր ուժերի կատարած խախտումները շատ ավելի արագ և խիստ են քննվում, քան իշխանություններին վերագրվող դեպքերը։
«Այն, որ Հայաստանի իրավապահները շատ ավելի դժկամությամբ են իշխանությունների կատարած խախտումները քննում, քան ընդդիմության կատարած խախտումը, դա, ցավոք սրտի, նորություն չի, այսօր չի սկսվել, երեկ չի սկսվել»,- նշել է նա:
Որպես օրինակ նա ներկայացրել է Վաղարշապատի ընտրությունների ընթացքում արձանագրված պաշտոնեական դիրքի չարաշահման դեպքը, որի քննությունը, ըստ նրա, ամիսներով ձգձգվել է։

15 Май 2026 - 09:03 AMT
Представитель альянса «Независимый наблюдатель», координатор НПО «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян прокомментировал нарушения, зафиксированные в ходе предвыборной кампании, включая применение административного ресурса, случаи подкупа избирателей и проблемы прозрачности политического финансирования, затронув как провластные, так и оппозиционные силы.
По его словам, были выявлены случаи, когда людей принуждали участвовать в кампании партии «Гражданский договор», несмотря на их нежелание.
Комментируя заявление премьер-министра о расследовании возможного применения административного ресурса директорами в Апаране, Иоаннисян отметил, что правоохранительные органы должны подключаться тогда, когда имеются признаки уголовного преступления.
«В данном случае мы видим нарушение трудового законодательства и административное правонарушение. Мы уже готовим иск в суд, чтобы попытаться привлечь директоров к административной ответственности. Если нам это удастся, это будет первый случай в истории Армении, когда директоров привлекут к административной ответственности за подобные действия», — заявил он.
Он добавил, что основанием для уголовной ответственности может быть только наличие принуждения, что, по его мнению, в данном случае трудно доказать.
По словам Иоаннисяна, несмотря на многочисленные обвинения в адрес «Сильной Армении», в освещении этих случаев наблюдается неравный подход. Он отметил, что некоторые связанные с этой политической силой СМИ избегают публикаций о фактах подкупа избирателей, что, по его мнению, может свидетельствовать о централизованных указаниях.
«То, что эти медиа пытаются полностью оставить случаи подкупа избирателей и их раскрытия на обочине информационного поля, приводит меня к выводу, что они, вероятно, или предположительно, получили соответствующие инструкции от центральных сил или центрального штаба», — отметил он.
При этом Иоаннисян подчеркнул, что централизованно организованные массовые нарушения на выборах гораздо опаснее, чем отдельные локальные инициативы.
Он также затронул финансовую деятельность оппозиционных сил, указав на серьезные проблемы с прозрачностью.
«Есть и другие силы, которые с точки зрения финансовой прозрачности — настоящая ходячая катастрофа. Например, ни один из 33 предвыборных офисов Армана Татояна не имел государственной регистрации. Закон предполагает, что аренду такой недвижимости необходимо зарегистрировать в кадастре в течение 30 дней. У меня возникают вопросы даже вне избирательной тематики — например, уплачиваются ли налоги за эту недвижимость», — сказал он.
По словам Иоаннисяна, аналогичная проблема существует и у блока «Единство», источники финансирования рекламной кампании которого до сих пор остаются неизвестными.
Даниел Иоаннисян также выразил обеспокоенность возможной предвзятостью правоохранительной системы. По его оценке, нарушения, совершенные оппозиционными силами, расследуются значительно быстрее и жестче, чем случаи, приписываемые властям.
«То, что армянские правоохранительные органы гораздо менее охотно расследуют нарушения, совершенные властями, чем нарушения со стороны оппозиции, к сожалению, не новость. Это началось не сегодня и не вчера», — отметил он.
В качестве примера он привел случай злоупотребления служебным положением, зафиксированный во время выборов в Вагаршапате, расследование которого, по его словам, затянулось на месяцы.
Предвыборная кампания, стартовавшая 8 мая, продлится до 5 июня. 6 июня станет днем тишины, а 7 июня в Армении пройдут выборы.