15 Մայիս 2026 - 09:48 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դատական հայց է ներկայացրել ընդդեմ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածու, գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանի։ Հայցով նա պահանջել է հրապարակային հերքում և 6 միլիոն դրամ՝ որպես ենթադրյալ զրպարտության հետևանքով պատճառված ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում՝ «հալյուցինագեն սնկերի» օգտագործման մասին Կարապետյանի խոսքերի համար:
Մայիսի 11-ին դատարան ներկայացված հայցադիմումը մայիսի 14-ին ընդունվել է վարույթ և մակագրվել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանի դատավոր Երեմ Եսոյանին, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Մայիսի 7-ին իր տանը կազմակերպված մամուլի ասուլի ժամանակ Կարապետյանը հայտարարել էր, թե նախորդ տարի վարչապետ Փաշինյանը Չինաստան կատարած այցի ընթացքում հատուկ ռեստորաններում փորձել է մարդկանց մոտ հալյուցինացիաներ առաջացնող սնկեր։ Կարապետյանը նշել էր, թե իր տեղեկություններով՝ «դուրը եկել էր» և մոտավորապես 1 տոննա հետը բերել է Հայաստան»։ Նա նաև ասել էր, թե կառավարության շենքում լրագրողների հետ հանդիպումների ժամանակ կամ Ազգային ժողովի ամբիոն բարձրանալիս օգտագործում է այդ սնկերից։
Հայցադիմումում նշվել է, որ վերոնշյալ տեղեկությունները ամբողջությամբ զրպարտչական են։
Մայիսի 7-ին Նիկոլ Փաշինյանը «Ֆեյսբուքի» իր էջում հայտնել էր, որ պատրաստվում է դատարան դիմել Սամվել Կարապետյանի հայտարարությունների պատճառով։

Премьер-министр Никол Пашинян подал судебный иск против бизнесмена, мецената и кандидата в премьер-министры от партии «Сильная Армения» Самвела Карапетяна. В иске он потребовал публичного опровержения и 6 миллионов драмов в качестве компенсации за предполагаемый нематериальный ущерб, причиненный клеветническими высказываниями о применении «галлюциногенных грибов».
Поданный в суд 11 мая иск был принят к производству 14 мая и передан судье суда общей юрисдикции первой инстанции Еревана Ерему Есояну, сообщает «Sputnik Армения».
7 мая во время пресс-конференции у себя дома Карапетян заявил, что в ходе визита премьер-министра Пашиняна в Китай в прошлом году тот якобы попробовал в специальных ресторанах грибы, вызывающие галлюцинации. По словам Карапетяна, «ему понравилось», и он «примерно одну тонну привез с собой в Армению». Он также утверждал, что премьер использует эти грибы перед встречами с журналистами в здании правительства или перед выходом на трибуну Национального собрания.
В исковом заявлении отмечается, что указанные сведения являются полностью клеветническими.
7 мая Никол Пашинян сообщил на своей странице в Facebook, что намерен обратиться в суд из-за заявлений Самвела Карапетяна.