15 Մայիս 2026 - 10:01 AMT
Շենգավիթ վարչական շրջանում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության քարոզարշավի ընթացքում «Նիկո՛լ, դավաճան» բղաված բլոգեր Արտակ Ավետիսյանը մեկ ամսով կալանավորվել է։ Այդ մասին տեղեկացրել են Քննչական կոմիտեից, հայտնում է Factor.am-ը:
Մայիսիս 15-ին Քննչական կոմիտեն հայտնել էր, որ բլոգեր Արտակ Ավետիսյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել՝ ֆեյսբուքյան տեսանյութում ատելություն, խտրականություն և թշնամանք հրահրող հայտարարություններ կատարելու համար։ Նա ձերբակալվել էր, իսկ դատարան ներկայացվել էր կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություն։
Համացանցում տարածված տեսանյութում երևում էր, թե ինչպես են իրավապահները բերման ենթարկում տղամարդուն, մինչդեռ նրա հարազատները պնդում են, որ նա դիմադրություն չի ցուցաբերել, իսկ ոստիկանների գործողությունները եղել են բռնի։
Ֆեյսբուքյան օգտատեր Արամ Հարությունյանն էր տեսանյութ հրապարակել, որտեղ քաղաքացին, մինչ բերման ենթարկվելը, կոշտ և վիրավորական արտահայտություններով դիմել էր Նիկոլ Փաշինյանին՝ ներկայանալով որպես «շենգավիթցի Արտակ» և հայտարարելով, որ սպասում է վարչապետին Շենգավիթում։ «…էդ թռածներիդ կուտոկին հավաքի, արի Շենգավիթ»,- ասում էր նա տեսանյութում։

Блогер Артак Аветисян, выкрикнувший «Никол, предатель!» во время предвыборной кампании партии «Гражданский договор» в административном районе Шенгавит, арестован на один месяц. Об этом сообщили в Следственном комитете, передает Factor.am .
15 мая Следственный комитет сообщил, что в отношении блогера Артака Аветисяна возбуждено публичное уголовное преследование за высказывания в видеоролике, опубликованном в Facebook, которые, по версии следствия, содержали призывы к ненависти, дискриминации и вражде. Он был задержан, а в суд было направлено ходатайство об избрании меры пресечения в виде ареста.
На распространившемся в интернете видео видно, как правоохранители задерживают мужчину, в то время как его родственники утверждают, что он не оказывал сопротивления, а действия полиции были насильственными.
Пользователь Facebook Арам Арутюнян опубликовал видеозапись, на которой гражданин, до задержания, обращался к Николу Пашиняну с резкими и оскорбительными выражениями, представляясь как «Артак из Шенгавита» и заявляя, что ждет премьер-министра в Шенгавите. «…Собери своих сумасшедших и приезжай в Шенгавит», — говорил он в видео.