«Բոլորին դեմ եմ» կուսակցությունը հաղթահարելու է անցողիկ շեմն ու բանակցություններ է վարելու մյուս ուժերի հետ,հայտարարել է կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նինա Կարապետյանցն Աջափնյակում անցկացված քարոզարշավի ընթացքում: Կուսակցությունը համոզված է, որ հունիսի 7-ին կայանալիք ընտրություններում առաջադրված քաղաքական ուժերից որևէ մեկը չի ստանալու կայուն մեծամասնություն։
«Բոլորին դեմ եմ»-ն առաջարկում է 100-օրյա անցումային իշխանություն և նոր ընտրություններ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Մենք քաղաքական առևտրով չենք զբաղվելու, այլ գալիս ենք կոնկրետ ծրագրով։ Մեր վարչապետի թեկնածուն 100 օրվա ընթացքում իրականացնելու է մեր նախանշած փոփոխությունները. անցողիկ շեմը դարձնելու է 1 տոկոս, որպեսզի դաշտ մտնեն նաև թարմ քաղաքական ուժեր, քանի որ հին ուժերով, որոնք արդեն ունեն իրենց հստակ էլեկտորատը, նոր բան ստեղծել հնարավոր չէ։ Պետք է հանել կայուն մեծամասնության կետը, քանի որ այն լուրջ խնդիրներ է առաջացնում, ինչպես նաև ավելացնել «Բոլորին դեմ եմ» քվեաթերթիկը, որպեսզի մարդիկ մասնակցեն ընտրություններին ու արտահայտեն իրենց կամքը»,– ասել է Նինա Կարապետյանցը։
Կարապետյանցի խոսքով՝ իրենք առաջարկել են իրենց տրամադրել ընդամենը 100-օրյա իշխանություն, որը պետք է օգտագործվի ընտրակարգում փոփոխություններ իրականացնելու և նոր ընտրություններ կազմակերպելու նպատակով։
«Այդ ընտրություններում վարչապետի թեկնածուն չի ունենալու իր քաղաքական թիմը. մեր կուսակցությունը լուծարվելու է։ Վարչապետը հաջորդ տասը տարիներին չի հավակնելու որևէ նշանակալի կամ ընտրովի պետական պաշտոնի, հետևաբար, Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ լինելու են արդար ընտրություններ»,– մանրամասնել է Կարապետյանցը։
ՀՀ-ում հերթական խորհրդարանական ընտրությունները կայանալու են 2026 թվականի հունիսի 7-ին։ Ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 19 քաղաքական ուժ՝ 2 դաշինք և 17 կուսակցություն։ Մայիսի 8-ին մեկնարկել է պաշտոնական քարոզարշավը, որը շարունակվելու է մինչև հունիսի 5-ը ներառյալ։

15 Май 2026 - 11:37 AMT
Партия «Против всех» преодолеет проходной барьер и будет вести переговоры с другими политическими силами, заявила кандидат в премьер-министры от партии Нина Карапетянц во время предвыборной кампании в Ачапняке. В партии убеждены, что ни одна из политических сил, участвующих в выборах 7 июня, не получит стабильного большинства.
«Против всех» предлагает 100-дневное переходное правительство и новые выборы, сообщает «Sputnik Армения».
«Мы не собираемся заниматься политической торговлей, а приходим с конкретной программой. Наш кандидат в премьер-министры в течение 100 дней реализует намеченные изменения: снизит проходной барьер до 1 процента, чтобы в политическое поле могли войти новые силы, поскольку со старыми силами, уже имеющими свой стабильный электорат, невозможно создать что-то новое. Необходимо убрать пункт о стабильном большинстве, поскольку он создает серьезные проблемы, а также добавить бюллетень “Против всех”, чтобы люди участвовали в выборах и выражали свою волю», — заявила Нина Карапетянц.
По словам Карапетянц, они предлагают предоставить им власть всего на 100 дней, чтобы провести изменения в избирательной системе и организовать новые выборы.
«На этих выборах кандидат в премьер-министры не будет иметь собственной политической команды. Наша партия будет распущена. Премьер-министр в течение следующих десяти лет не будет претендовать ни на одну значимую назначаемую или выборную государственную должность. Следовательно, впервые в истории Армении пройдут справедливые выборы», — уточнила Карапетянц.
Очередные парламентские выборы в Армении состоятся 7 июня 2026 года. Для участия зарегистрировались 19 политических сил — 2 блока и 17 партий. Официальная предвыборная кампания стартовала 8 мая и продлится до 5 июня включительно.