15 Մայիս 2026 - 10:16 AMT
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հերքել է «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչների կողմից տարածվող այն պնդումները, թե առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում գործող իշխանության վերընտրվելու դեպքում 300 հազար ադրբեջանցիներ գալու են Հայաստան ապրելու։
Նախընտրական քարոզարշավին մասնակցելու նպատակով արձակուրդում գտնվող Փաշինյանն այդ մասին հայտարարել է Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքում քաղաքացիների հետ հանդիպման ընթացքում, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Պատերազմի եռագլուխ կուսակցությունը (խմբ. նկատի ունի «Ուժեղ Հայաստան», «Հայաստան» դաշինքներին և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը) հիմա էլ նոր սուտ է հորինել, թե ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հաղթանակի և Փաշինյանի վարչապետ վերընտրվելու դեպքում 300,000 ադրբեջանցի է վերադառնալու Հայաստան։ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների մեր օրակարգում և ընդհանրապես մեր միջազգային օրակարգում նման հարց երբեք չի եղել։ Այդ մարդիկ այսօր միլիոնավոր դոլարներ են ծախսում, որ այդ օրակարգը ստեղծեն և ներմուծեն ՀՀ քաղաքական կյանք։ Այսպես գործում են միայն օտարերկրյա լրտեսները»,- ասել է Փաշինյանը։
«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանը, ինչպես նաև քաղաքական ուժի այլ ներկայացուցիչներ պարբերաբար հայտարարում են, թե գործող իշխանության վերընտրվելու դեպքում 300 հազար ադրբեջանցի է գալու Հայաստանում բնակվելու։

15 Май 2026 - 11:46 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян опроверг распространяемые представителями блока «Сильная Армения» утверждения о том, что в случае переизбрания действующей власти на предстоящих парламентских выборах 300 тысяч азербайджанцев переедут жить в Армению.
Пашинян, находящийся в отпуске для участия в предвыборной кампании, сделал это заявление во время встречи с жителями общины Паракар Армавирской области, сообщает «Арменпресс».
«Трехголовая партия войны (ред. — имеются в виду блок “Сильная Армения”, блок “Армения” и партия “Процветающая Армения”) теперь придумала новую ложь: будто в случае победы партии “Гражданский договор” на выборах и переизбрания Пашиняна премьер-министром в Армению вернутся 300 тысяч азербайджанцев. В нашей повестке отношений с Азербайджаном и вообще в международной повестке такого вопроса никогда не было. Эти люди сегодня тратят миллионы долларов, чтобы создать и внедрить такую повестку в политическую жизнь Армении. Так действуют только иностранные шпионы», — заявил Пашинян.
Лидер блока «Сильная Армения» Самвел Карапетян, а также другие представители политической силы регулярно заявляют, что в случае переизбрания действующей власти 300 тысяч азербайджанцев переселятся в Армению.