15 Մայիս 2026 - 11:32 AMT
Կոտայքի մարզի Հրազդան քաղաքի նախկին քաղաքապետը համայնքի հողերը ձևական աճուրդներով օտարել է իր ընտանիքի անդամներին: Մեղադրանք է առաջադրվել ոչ միայն Արամ Դանիելյանին, այլև նրա կնոջն ու եղբայրներին: Գործով անցնում են նաև համայնքապետարանի աշխատակիցներ, հայտնում է Գլխավոր դատախազությունը:
Ըստ մեղադրանքի՝ 2002-2018թթ․ Արամ Դանիելյանը, զբաղեցնելով Կոտայքի մարզի Հրազդան համայնքի ղեկավարի պաշտոնը, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, համայնքում գտնվող 12 հողամասերն առանց էական սակարկությունների և էականորեն ցածր գներով օտարել է իր հետ փոխկապակցված անձանց, ընտանիքի անդամներին։
Հողամասերից ամենամեծը՝ 2000 քառակուսի մետր մակերեսով, վաճառվել է 3 մլն դրամով, սակայն տվյալ պահին նշված հողամասի շուկայական արժեքը եղել է 8.5 միլիոն դրամ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Դատախազության գնահատմամբ՝ այս գործողությունների հետևանքով համայնքին պատճառվել է 26 միլիոն դրամի վնաս։ Մեղադրանքներ են առաջադրվել նաև Արամ Դանիելյանի կնոջը, երկու եղբայրներին, ինչպես նաև Հրազդանի համայնքապետարանի տարածքային զարգացման, հողային կադաստրի և քաղաքաշինության բաժնի պետ Մյասնիկ Կոստանյանին և ևս մեկ աշխատակցուհու։
Բոլոր 6 մեղադրյալները չեն ընդունել առաջադրված մեղադրանքը և հրաժարվել են ցուցմունք տալուց։ Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է բացակայելու արգելքը։
Քրեական վարույթը արդեն գտնվում է Հակակոռուպցիոն դատարանում։
Դանիելյանը ձերբակալվել էր 2019 թվականի փետրվարի 26-ին՝ պաշտոնավարման տարիներին՝ 2015-2018 թվականների ընթացքում, համայնքապետարանի աշխատակազմի հողի հարկի և գույքահարկի գումարներից առանձնապես խոշոր չափերի յուրացումներ և վատնումներ կատարելու կասկածանքով։ Նրա նկատմամբ քրեական գործ հարուցվել էր դեռևս 2018 թվականի սեպտեմբերին։
Նույն տարվա մարտի 1-ին հայտնի էր դարձել, որ Դանիելյանը ազատ է արձակվել՝ համայնքին պատճառված վնասի մի մասը՝ 102 միլիոն դրամը, վճարելուց հետո։
2022 թվականին հայտնի էր դարձել նաև, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը պահանջ է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ Կոտայքի մարզի Հրազդան համայնքի նախկին ղեկավար Արամ Դանիելյանից և նրա հետ փոխկապակցված երկու անձից ապօրինի ծագում ունեցող գույքը բռնագանձելու նպատակով։ Բռնագանձման պահանջը ներառել է 11 անշարժ գույք, 2 ՍՊԸ-ներում մասնակցություն և ավելի քան 156․6 միլիոն դրամ։

Бывший мэр Раздана Арам Даниелян обвиняется в незаконном отчуждении муниципальных земель.
По данным Генеральной прокуратуры, бывший глава общины Раздан Котайкской области оформлял продажу общинных земель своим родственникам через формальные аукционы. Обвинения предъявлены не только самому Араму Даниеляну, но также его супруге и братьям. По делу проходят и сотрудники мэрии.
Согласно обвинению, в 2002–2018 годах, занимая должность главы общины Раздан, Арам Даниелян, действуя из личной заинтересованности, отчуждал 12 земельных участков, расположенных в общине, связанным с ним лицам и членам семьи без существенных торгов и по значительно заниженным ценам.
Самый крупный участок площадью 2000 квадратных метров был продан за 3 миллиона драмов, тогда как его рыночная стоимость на тот момент составляла 8,5 миллиона драмов, сообщает «Sputnik Армения».
По оценке прокуратуры, в результате этих действий общине был причинен ущерб в размере 26 миллионов драмов. Обвинения также предъявлены супруге Арама Даниеляна, двум его братьям, начальнику отдела территориального развития, земельного кадастра и градостроительства мэрии Раздана Мяснику Костаняну, а также еще одной сотруднице.
Все шестеро обвиняемых не признали вину и отказались давать показания. В качестве меры пресечения им запрещено покидать страну.
Уголовное производство уже находится в Антикоррупционном суде.
Даниелян был задержан 26 февраля 2019 года по подозрению в хищении и растрате в особо крупных размерах средств земельного и имущественного налогов муниципалитета в период его пребывания в должности в 2015–2018 годах. Уголовное дело против него было возбуждено еще в сентябре 2018 года.
1 марта того же года стало известно, что Даниелян был освобожден после выплаты части причиненного общине ущерба — 102 миллионов драмов.
В 2022 году также сообщалось, что Генеральная прокуратура Армении подала иск в Антикоррупционный суд с требованием конфисковать имущество незаконного происхождения у бывшего главы общины Раздан Арама Даниеляна и двух связанных с ним лиц. Требование о конфискации включало 11 объектов недвижимости, доли в двух ООО и более 156,6 миллиона драмов.