15 Մայիս 2026 - 11:32 AMT
Կոտայքի մարզի Հրազդան քաղաքի նախկին քաղաքապետը համայնքի հողերը ձևական աճուրդներով օտարել է իր ընտանիքի անդամներին: Մեղադրանք է առաջադրվել ոչ միայն Արամ Դանիելյանին, այլև նրա կնոջն ու եղբայրներին: Գործով անցնում են նաև համայնքապետարանի աշխատակիցներ, հայտնում է Գլխավոր դատախազությունը:
Ըստ մեղադրանքի՝ 2002-2018թթ․ Արամ Դանիելյանը, զբաղեցնելով Կոտայքի մարզի Հրազդան համայնքի ղեկավարի պաշտոնը, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, համայնքում գտնվող 12 հողամասերն առանց էական սակարկությունների և էականորեն ցածր գներով օտարել է իր հետ փոխկապակցված անձանց, ընտանիքի անդամներին։
Հողամասերից ամենամեծը՝ 2000 քառակուսի մետր մակերեսով, վաճառվել է 3 մլն դրամով, սակայն տվյալ պահին նշված հողամասի շուկայական արժեքը եղել է 8.5 միլիոն դրամ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Դատախազության գնահատմամբ՝ այս գործողությունների հետևանքով համայնքին պատճառվել է 26 միլիոն դրամի վնաս։ Մեղադրանքներ են առաջադրվել նաև Արամ Դանիելյանի կնոջը, երկու եղբայրներին, ինչպես նաև Հրազդանի համայնքապետարանի տարածքային զարգացման, հողային կադաստրի և քաղաքաշինության բաժնի պետ Մյասնիկ Կոստանյանին և ևս մեկ աշխատակցուհու։
Բոլոր 6 մեղադրյալները չեն ընդունել առաջադրված մեղադրանքը և հրաժարվել են ցուցմունք տալուց։ Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է բացակայելու արգելքը։
Քրեական վարույթը արդեն գտնվում է Հակակոռուպցիոն դատարանում։
Դանիելյանը ձերբակալվել էր 2019 թվականի փետրվարի 26-ին՝ պաշտոնավարման տարիներին՝ 2015-2018 թվականների ընթացքում, համայնքապետարանի աշխատակազմի հողի հարկի և գույքահարկի գումարներից առանձնապես խոշոր չափերի յուրացումներ և վատնումներ կատարելու կասկածանքով։ Նրա նկատմամբ քրեական գործ հարուցվել էր դեռևս 2018 թվականի սեպտեմբերին։
Նույն տարվա մարտի 1-ին հայտնի էր դարձել, որ Դանիելյանը ազատ է արձակվել՝ համայնքին պատճառված վնասի մի մասը՝ 102 միլիոն դրամը, վճարելուց հետո։
2022 թվականին հայտնի էր դարձել նաև, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը պահանջ է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ Կոտայքի մարզի Հրազդան համայնքի նախկին ղեկավար Արամ Դանիելյանից և նրա հետ փոխկապակցված երկու անձից ապօրինի ծագում ունեցող գույքը բռնագանձելու նպատակով։ Բռնագանձման պահանջը ներառել է 11 անշարժ գույք, 2 ՍՊԸ-ներում մասնակցություն և ավելի քան 156․6 միլիոն դրամ։

15 May 2026 - 11:51 AMT
The former head of the Hrazdan community in Kotayk Province allegedly transferred community-owned land plots to members of his family through formal auctions. Charges have been brought not only against Aram Danielyan, but also against his wife and brothers. Municipal employees are also implicated in the case, the Prosecutor General’s Office said.
According to the charges, between 2002 and 2018, while serving as head of the Hrazdan community in Kotayk Province, Aram Danielyan, acting out of personal interest, sold 12 land plots in the community to persons connected to him and members of his family without meaningful bidding and at significantly undervalued prices.
The largest of the plots, measuring 2,000 square meters, was sold for 3 million drams, although its market value at the time was 8.5 million drams, Sputnik Armenia reported.
According to prosecutors, these actions caused 26 million drams in damages to the community. Charges have also been brought against Aram Danielyan’s wife, his two brothers, the head of the Hrazdan municipality’s Territorial Development, Land Cadastre and Urban Planning Department, Myasnik Kostanyan, and another employee.
All six defendants have denied the charges and refused to testify. A ban on leaving the country has been imposed on them as a preventive measure.
The criminal case is currently before the Anti-Corruption Court.
Danielyan was detained on February 26, 2019, on suspicion of large-scale embezzlement and misuse of land tax and property tax funds from the municipality during his years in office between 2015 and 2018. A criminal case against him had been launched in September 2018.
On March 1 of the same year, it became known that Danielyan had been released after paying part of the damages caused to the community — 102 million drams.
In 2022, it was also reported that Armenia’s Prosecutor General’s Office had filed a claim with the Anti-Corruption Court seeking confiscation of illegally obtained property from former Hrazdan mayor Aram Danielyan and two persons connected to him. The confiscation request included 11 real estate properties, shares in two LLCs and more than 156.6 million drams.