15 Մայիս 2026 - 11:48 AMT
«Ուժեղ Հայաստանի» ցուցակում ընդգրկված անձի մասով քրվարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատախազին
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Գյուլագարակի նախկին ղեկավարի խորհրդական, «Ուժեղ Հայաստանի» ընտրական ցուցակում ընդգրկված Վ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում նաև Քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 1-ին մասով (փողերի լվացումը):
Մասնավորապես՝ նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Վ.Ա.-ն իր կողմից հափշտակված 8 հողամասի հանցավոր ծագումը թաքցնելու, դրանց նկատմամբ սեփականության իրավունքի օրինական ձեռքբերման պատրանք ստեղծելու, ինչպես նաև հափշտակությունն ավարտին հասցնելու նպատակով՝ իր մոր հետ կնքել է անշարժ գույքի նվիրատվության պայմանագրեր, որոնց արդյունքում խարդախության եղանակով հափշտակել է հիշյալ 8 հողամասը՝ միաժամանակ իրականացնելով հանցավոր ճանապարհով ստացված հողամասերի փոխանցում, ձեռքբերում, տիրապետում և տնօրինում, հայտնում է Քննչական կոմիտեն:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում հողամասերը վերադարձվել են համայնքին:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունը ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

15 Май 2026 - 12:24 AMT
В ходе предварительного следствия по уголовному производству, расследуемому Лорийским областным следственным управлением Следственного комитета Армении, в отношении В.А. — бывшего советника главы общины Гюлагарак и лица, включенного в избирательный список «Сильной Армении», — было возбуждено публичное уголовное преследование также по части 1 статьи 296 Уголовного кодекса — отмывание денег.
В частности, в ходе следствия было установлено, что В.А., с целью сокрытия преступного происхождения восьми земельных участков, якобы похищенных им, создания видимости законного приобретения права собственности на них, а также доведения хищения до конца, заключил со своей матерью договоры дарения недвижимости.
В результате, как сообщает Следственный комитет, он мошенническим путем присвоил указанные восемь земельных участков, одновременно осуществив передачу, приобретение, владение и распоряжение имуществом, полученным преступным путем.
В ходе предварительного следствия земельные участки были возвращены общине.
Уголовное производство с обвинительным заключением направлено надзирающему прокурору.
Примечание: обвиняемый в совершении преступления считается невиновным, пока его вина не будет доказана в установленном Уголовно-процессуальным кодексом порядке вступившим в законную силу приговором суда.