15 Մայիս 2026 - 14:40 AMT
«Միասնության թևեր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Արման Թաթոյանը հրատապ ասուլիսի ժամանակ հրապարակել է ձայնագրություն, որից, նրա խոսքով, «բացահայտ երևում է, թե ինչպես են պարտադրում ուսանողներին մասնակցել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսկացության նախընտրական քարոզարշավին»։
Թաթոյանը նշել է, որ խոսքը վերաբերում է Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջին, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նախընտրական քարոզարշավի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գտնվում է Արմավիրի մարզում։
Ձայնագրությունում լսվում է. «Երեխեք ջան, բարի երեկո, վաղը ժամը 5-ին Կարմիր ակումբի հրապարակում պետք է հավաքվենք։ Երկու կուրսին էլ վերաբերում է։
Հասկանում եմ գյուղերից եկողներ ունենք, խնդիր չկա, մի քանի հոգու բացակայությունը ոչինչ, բայց ովքեր ունեն հնարավորություն գալու, հատկապես քաղաքի բնակիչները, ես էլ եմ գալու, խնդրում եմ՝ ժամը 5-ին հրապարակում։ Ինձ հանձարարել են, որ ես ասեմ, ես էլ ձեզ եմ հանձնարարարում։ Այնպես չլինի, որ գնամ, կանգնեմ հրապարակում ու տեսնեմ, որ ոչ մեկ չկա իմ երկու խմբից։ Ես պետք է իմ տնօրինության երեսը պարզ պահեմ, դուք էլ՝ իմ։ Հանձնարարված է նաև, որ մաքսիմալ շատ լինեք»։
Ուսանողները ձայնագրությունում նշել են, որ գիտեն՝ Նիկոլ Փաշինյանն է գալու Արմավիր։
«Ես էլ շատ բան գիտեմ, եկեք չքաղաքականացնենք, ավելորդ ոչինչ չգրենք։ Ասվել է՝ գնում ենք հրապարակ, եղավ։ Ժամը 5-ին հրապարակում։ Ինչքան դժվար ընկալեցիք այն, ինչ ասացի։ Ասացի մի քաղաքականացրեք, ավելորդ բաներ մի գրեք, իմ ու ձեր քննարկելիքը չէ»,- ասել է դասախոսը՝ պատասխանելով ուսանողների արձագանքներին։
«Հայաստան» դաշինքը տեղեկություններ է ստացել, ըստ որոնց՝ պետական և ՏԻՄ մարմինների աշխատակիցներին հարկադրում են հունիսի 7-ին կայանալիք ընտրություններում քվեարկել իշխող կուսակցության օգտին՝ աշխատանքից ազատելու սպառնալիքով։
Դաշինքն այդ մասին հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ փաստահավաք գործունեություն է սկսում ընտրական հարկադրանքի դեպքերով:
«Հաշվի առնելով իրավական գործընթացներում արձանագրվող կողմնապահությունը՝ ահազանգող անձանց խնդրում ենք, հնարավորության դեպքում, հավաքել իրավախախտման վերաբերյալ ապացույցներ՝ սպառնալիքներ հնչեցնող անձանց ինքնությունը բացահայտող տվյալներ, ինչպես նաև տեսաձայնագրող սարքերով արձանագրված տեղեկություններ։
Ընդգծում ենք, որ պաշտոնեական լիազորություններով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով՝ ընտրելուն հարկադրելը հանցագործություն է, որի համար նախատեսված է պատիժ՝ չորսից ութ տարի ժամկետով ազատազրկում։ Կոչ ենք անում պաշտոնատար անձանց զերծ մնալ հանցավոր գործողություններից։
Միևնույն ժամանակ ընտրողներին հիշեցնում ենք, որ ընտրությունը գաղտնի է, իսկ գաղտնիության խախտումը՝ հանցագործություն։ Ոչ ոք իրավունք չունի և չի կարող վերահսկել ձեր քվեարկությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

Кандидат в премьер-министры от партии «Крылья единства» Арман Татоян во время срочной пресс-конференции опубликовал аудиозапись, которая, по его словам, «наглядно показывает, как студентов принуждают участвовать в предвыборной кампании партии “Гражданский договор”».
Татоян отметил, что речь идет об Армавирском региональном государственном колледже, сообщает Panorama.am.
В рамках предвыборной кампании премьер-министр Никол Пашинян находится в Армавирской области.
На записи звучат следующие слова:
«Дорогие дети, добрый вечер. Завтра в 5 часов мы должны собраться на площади Красного клуба. Это касается обоих курсов.
Я понимаю, что у нас есть студенты из сел, это не проблема, отсутствие нескольких человек ничего не изменит, но те, у кого есть возможность прийти, особенно жители города, я тоже буду там, прошу — в 5 часов на площади. Мне поручили это сказать, а я поручаю вам. Пусть не получится так, что я приду на площадь и увижу, что никого из моих двух групп нет. Я должна сохранить лицо перед руководством, а вы — передо мной. Нам также поручено, чтобы вас было как можно больше».
В записи студенты говорят, что знают о приезде Никола Пашиняна в Армавир.
«Я тоже многое знаю. Давайте не политизировать это и не писать лишнего. Сказали — идем на площадь, значит идем. В 5 часов на площади. Почему было так трудно понять то, что я сказала? Я сказала — не политизируйте, не пишите лишнего. Это не тема для наших обсуждений», — отвечает преподаватель студентам.
Блок «Армения» также заявил, что получил сведения о том, что сотрудников государственных и муниципальных структур принуждают голосовать за правящую партию под угрозой увольнения на выборах 7 июня.
В распространенном заявлении блок сообщил о начале сбора фактов по случаям электорального давления.
«Учитывая зафиксированную предвзятость в правовых процессах, просим лиц, сообщающих о нарушениях, по возможности собирать доказательства — данные, позволяющие установить личности угрожающих, а также информацию, зафиксированную аудио- и видеоустройствами.
Подчеркиваем, что принуждение к голосованию с использованием служебного положения является преступлением, за которое предусмотрено наказание в виде лишения свободы сроком от четырех до восьми лет. Призываем должностных лиц воздержаться от противоправных действий.
Одновременно напоминаем избирателям, что голосование является тайным, а нарушение тайны голосования — преступлением. Никто не имеет права и не может контролировать ваш выбор», — говорится в заявлении.