16 Մայիս 2026 - 06:20 AMT
ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ընտրությունների դիտորդական առաքելության ղեկավար Յանեշ Լենարչիչի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը քննարկել է Ազգային ժողովի առաջիկա ընտրությունների կազմակերպման, ընտրողների ցուցակների ձևավորման, ինչպես նաև դիտորդական առաքելության գործունեությանն առնչվող հարցեր։
Ղազարյանը ներկայացրել է ընտրողների ցուցակների կազմման գործընթացը՝ նշելով, որ նախնական ցուցակներն ըստ ընտրական տեղամասերի արդեն հրապարկվել են։ Փոխնախարարը անդրադարձել է նաև ընտրողների տվյալների ճշգրտման և վերջնական ցուցակների կազմման ընթացակարգերին։
Նրա խոսքով՝ ամենօրյա ռեժիմով Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը ընտրողների տվյալների ճշգրտությունն ապահովելու ուղղությամբ իրականացնում է ծավալուն աշխատանք։
Լենարչիչն ընդգծել է, որ դիտորդական առաքելության նպատակն է գնահատել ընտրական գործընթացի համապատասխանությունը ԵԱՀԿ պարտավորություններին, այլ միջազգային չափանիշներին և Հայաստանի ազգային օրենսդրությանը, ինչպես նաև ներկայացնել ընտրական գործընթացի համապարփակ վերլուծություն։
Դիտորդական առաքելության աշխատանքի պատշաճ կազմակերպման տեսանկյունից՝ Յանեշ Լենարչիչը կարևորել է պետական մարմինների հետ արդյունավետ համագործակցությունն ու համակարգված աշխատանքը։ Քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր:

Deputy Interior Minister Armen Ghazaryan discussed the organization of the upcoming National Assembly elections, the formation of voter lists and issues related to the activities of the election observation mission during a meeting with a delegation led by Janez Lenarčič, head of the OSCE/ODIHR election observation mission.
Ghazaryan presented the process of compiling voter lists, noting that preliminary lists by polling station have already been published. The deputy minister also addressed procedures for verifying voter data and preparing the final voter lists.
According to him, the Migration and Citizenship Service is carrying out extensive daily work to ensure the accuracy of voter data.
Lenarčič stressed that the aim of the observation mission is to assess the electoral process’s compliance with OSCE commitments, other international standards and Armenia’s national legislation, as well as to provide a comprehensive analysis of the electoral process.
From the perspective of properly organizing the observation mission’s work, Lenarčič emphasized the importance of effective cooperation and coordinated work with state bodies. The sides also discussed several issues of mutual interest.
The election campaign that began on May 8 will continue until June 5. June 6 will be a day of silence, and elections will be held on June 7.