16 Մայիս 2026 - 06:20 AMT
ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ընտրությունների դիտորդական առաքելության ղեկավար Յանեշ Լենարչիչի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը քննարկել է Ազգային ժողովի առաջիկա ընտրությունների կազմակերպման, ընտրողների ցուցակների ձևավորման, ինչպես նաև դիտորդական առաքելության գործունեությանն առնչվող հարցեր։
Ղազարյանը ներկայացրել է ընտրողների ցուցակների կազմման գործընթացը՝ նշելով, որ նախնական ցուցակներն ըստ ընտրական տեղամասերի արդեն հրապարկվել են։ Փոխնախարարը անդրադարձել է նաև ընտրողների տվյալների ճշգրտման և վերջնական ցուցակների կազմման ընթացակարգերին։
Նրա խոսքով՝ ամենօրյա ռեժիմով Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը ընտրողների տվյալների ճշգրտությունն ապահովելու ուղղությամբ իրականացնում է ծավալուն աշխատանք։
Լենարչիչն ընդգծել է, որ դիտորդական առաքելության նպատակն է գնահատել ընտրական գործընթացի համապատասխանությունը ԵԱՀԿ պարտավորություններին, այլ միջազգային չափանիշներին և Հայաստանի ազգային օրենսդրությանը, ինչպես նաև ներկայացնել ընտրական գործընթացի համապարփակ վերլուծություն։
Դիտորդական առաքելության աշխատանքի պատշաճ կազմակերպման տեսանկյունից՝ Յանեշ Լենարչիչը կարևորել է պետական մարմինների հետ արդյունավետ համագործակցությունն ու համակարգված աշխատանքը։ Քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր:

16 Май 2026 - 06:45 AMT
Заместитель министра внутренних дел Армен Газарян на встрече с делегацией во главе с руководителем миссии наблюдателей БДИПЧ/ОБСЕ Янешем Ленарчичем обсудил вопросы организации предстоящих выборов в Национальное собрание, формирования списков избирателей, а также деятельности наблюдательной миссии.
Газарян представил процесс составления списков избирателей, отметив, что предварительные списки по избирательным участкам уже опубликованы. Замминистра также коснулся процедур уточнения данных избирателей и формирования окончательных списков.
По его словам, Служба миграции и гражданства ежедневно проводит масштабную работу по обеспечению точности данных избирателей.
Ленарчич подчеркнул, что цель наблюдательной миссии заключается в оценке соответствия избирательного процесса обязательствам ОБСЕ, другим международным стандартам и национальному законодательству Армении, а также в представлении всестороннего анализа выборов.
С точки зрения надлежащей организации работы миссии Янеш Ленарчич отметил важность эффективного взаимодействия и скоординированной работы с государственными органами. Стороны обсудили ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.